‘Otišao 91 liječnik čime je Hrvatska izgubila 325 milijuna kuna’

Autor: Poslovni.hr/Hina , 03. srpanj 2014. u 13:31
Thinkstock

Prema specijalnostima, na rad u inozemstvo najviše odlaze anesteziolozi (18), internisti (15), ginekolozi (9), ali i radiolozi i ostale specijalnosti.

Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) ustvrdila je danas da rezultati njezina istraživanja pokazuju da je u godinu dana članstva u EU iz Hrvatske na rad u inozemstvo otišao 91 bolnički liječnik čime je, s obzirom na troškove 15-godišnjeg obrazovanja, država izgubila 325 milijuna kuna.

Predsjednik HUBOL-a Trpimir Goluža rekao je da Hrvatska odlaskom 91 liječnika poklanja 325 milijuna kuna drugim zemljama, pa je zadnji trenutak da se razboritim odlukama, uvažavajući značaj liječničke profesije, zaustavi urušavanje zdravstvenog sustava i ugrožavanje zdravlja građana.

U HUBOL-u su izračunali da troškovi studiranja, pripravničkog staža, specijalizacije i subspecijalizacije kroz 15 godina školovanja jednog liječnika iznose 4 milijuna kuna, a njihov odlazak iz zemlje, osim financijskih gubitaka, samo produbljuje problem kroničnog nedostatka liječnika. Smatraju da odlasku pridonosi i zabrana zapošljavanja u sustavu, s obzirom na 400 liječnika na burzi rada.

Brojka od 91 liječnika ekvivalent je broju liječnika jedne županijske bolnice, a posebno je zabrinjavajuće što polovicu onih koji su otišli ili će otići van iz Hrvatske čine liječnici u najproduktivnijoj dobi između 35 i 45 godina starosti.

Prema specijalnostima, na rad u inozemstvo najviše odlaze anesteziolozi (18), internisti (15), ginekolozi (9), ali i radiolozi i ostale specijalnosti.

Najveći broj liječnika zaposlio se u Njemačkoj (28), Švedskoj (13), Irskoj (13) te Velikoj Britaniji (12), no odlaze i u SAD (5), Ujedinjene Arapske Emirate (3) i druge izvaneuropske zemlje.

Po podacima HUBOL-a, najviše odlaze liječnici iz najvećih bolnica, pa je KBC Zagreb napustilo njih 15, KBC Osijek 9, KBC Sestara milosrdnica 7, KBC Rijeku i KB Merkur po 6, a OB Sisak i OB Koprivnicu po 5 liječnika.

Među otišlima je 20 posto njih s doktoratom, šest primarijusa, tri sveučilišna profesora i 2 docenta. Podsjećaju i da je ukupno 600 liječnika zatražilo potvrde radi odlaska, a samo u zadnjih mjesec dana 73 lječnika, pa valja uskoro očekivati novi val odlazaka.

U HUBOL-u tvrde da liječnici iz Hrvatske odlaze isključivo radi nužde, za razliku od drugih zemalja EU, pa ih zabrinjava što tako važnu temu nisu prepoznale Hrvatska liječnička komora, Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje.

Smatraju stoga kako je krajnje vrijeme da se spriječi daljnja šteta za zdravstveni sustav, a Goluža rješenje vidi u "prihvaćanju liječnika kao partnera u kreiranju zdravstene reforme", otvaranju socijalnog dijaloga i sklapanju strukovnog kolektivnog ugovora za liječnike.

Komentirajte prvi

New Report

Close