Unatoč činjenici da je Općinski sud u Zagrebu ništetnim proglasio Granski kolektivni ugovor za zdravstvo, Ministarstvo zdravlja je, iako je izgubilo spor, propustilo priliku da odluka postane pravomoćna što je otvorilo mogućnost sindikatima koji su potpisali ugovor da se umiješaju u postupak. Drugim riječima, na snazi je i dalji KU čije su se odredbe počele primjenivati od 1. siječnja, a koje će zaposlenima u zdravstvu omogućiti povećanje primanja.
Na godišnjoj razini riječ je o oko 800 milijuna kuna koje će Ministarstvo morati pronaći u ionako smanjenom zdravstvenom budžetu za ovu godinu. A uvećane plaće djelatnici u zdravstvu primili su već za siječanj.
Spor na sudu pokrenuo je Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi, jedan od četiri sindikata koji su sudjelovali u pregovorima s bivšom zdravstvenom administracijom, koji je odbio potpisati ugovor te je tužio Vladu zbog nezakonito potpisanog ugovora. Postupak na sudu trajao je godinu dana, konačna presuda donesena je krajem siječnja, a zainteresirane strane imale su rok od sedam dana da ulože žalbu. No, niti jednoj strani nije bilo u interesu žaliti se jer je Sindikat ovom odlukom pokazao da je bio u pravu, a Vladi je odgovaralo izgubiti spor i tako uštedjeti 800 milijuna kuna. Odluka je mogla postati pravomoćna odmah da je Ministarstvo izjavilo da se neće žaliti na presudu, no to nije učinilo, kao niti Općinsko državno odvjetništvo (ODO) koje ih je zastupalo na sudu. Iz ODO-a su u četvrtak priopćili da nisu učinili pogrešku u zastupanju niti u postupanju pred sudom te da nije bilo pogreške u komunikaciji između Ministarstva zdravlja i Građansko-upravnog odjela Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu. U ODO-u ističu da nije točna tvrdnja da bi “presuda odmah postala pravomoćna” da je “predstavnik Općinskog državnog odvjetništva izjavio da se odriče prava na žalbu” budući da bi pravomoćna odluka nastupila da se i tužitelj odnosno Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi odrekao prava na žalbu, a što nije učinio. Drugim riječima ispada da ODO odgovornim smatra sindikat. Također navode da će konačnu odluku donijeti sud te ako se utvrdi da je kolektivni ugovor ništetan, u državni će proračun morat biti vraćen novac koji je isplaćen.
Ministar zdravlja Rajko Ostojić u četvrtak je izjavio kako je novac za uvećane plaće osiguran, ali i da čekaju konačnu presudu suda. No, prije desetak dana njegova pomoćnica Ljubica Đukanović je u intervjuu Poslovnom dnevniku ustvrdila da ih “očekuju pregovori sa zdravstvenim sindikatima kako bi se prava zdravstvenih radnika svela u okvire financijskih mogućnosti”. Đukanović je naglasila da “nemaju novaca za mnoga prava koja su propisana Kolektivnim ugovorom i da će ista morati biti smanjena”. Kao primjer povećanja navela je dežurstvo i pripravnost koja se prema KU računaju kao prekovremeni rad na koji se još obračunavaju dodaci za noćni rad, blagdan, vikend pa tako, primjerice, 24-satno dežurstvo specijaliste s 15 godina staža s dosadašnjih 2600 raste na 4600 kuna bruto.
Na pitanje što dalje, Lj. Đukanović kaže da će poštivati proceduru i čekati konačnu odluku suda, ali i da ne zna koliko će to trajati. “U međuvremenu smo pozvali sindikate kako bi se formirao novi pregovarački odbor temeljem Zakona o reprezentativnosti. No, u ovom trenutku ne znamo kada će se krenuti s pregovorima”, kazala je Lj. Đukanović dodajući kako su za nastalu situaciju zatražili i mišljenje nadležnih tijela.
Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić kaže da su iskoristili svoje pravo i uložili prigovor na sudsku odluku s obzirom da se ona tiče direktno njih kao potpisinika i uživatelja tog kolektivnog ugovora.
“Sve dok presuda nije pravomoćna, za nas je važeći potpisani ugovor. A i dalje ćemo se boriti za naša prava svim legalnim sredstvima”, kaže dr. Babić koji je prije tjedan dana sudjelovao na prvom sastanku sazvanom u Ministarstvu zdravlja o novim pregovorima. Uz dr. Babića, u pregovorima će sudjelovati i Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi te Anica Prašnjak, predsjednica Hrvatskog sturkovnog sindikata medicinskih sestara. U pregovorima ubuduće neće sudjelovati Ljiljana Oštrić Anić, predsjednica Sindikata zdravstva, socijalne zaštite i mirovinsko-invalidskog osiguranja Hrvatske, jer nemaju dovoljan broj članova da bi bili reprezentativni kao ni preostalih 15-ak zdravstvenih sindikata. Dr. Oštrić Anić ističe da je i ona uložila prigovor na sudsku presudu te tvrdi da je ugovor potpisan na zakonit način. Također, dodaje, s obzirom da je potpisan s bivšom Vladom bili su dovoljno fer da se primjena prava odgodi na godinu dana. Dr. Oštrić Anić također tvrdi da primjena KU ne iznosi 800 nego 240 milijuna kuna.
S. Avberšek istaknula je da Ministarstvo mora poštivati KU koji je na snazi, ali i dalje tvrdi da je isti nepravedan jer se plaća povećava samo manjem dijelu zaposlenih u sustavu dok su neki ostali zakinuti. Dodaje kako je tužbu podigla protiv Vlade, a ne svojih kolega i to zato jer smatra da je ugovor nezakonito potpisan. Avberšek također pita od kuda će ministar namaknuti novac za kolektivni ugovor u trenutku kad bolnice stvaraju nove dugove, a ukupni dug u zdravstvu veći je od 6 milijardi kuna.
>> DORH: Nismo pogriješili kao što tvrdi '21. stoljeće'
>> Državni odvjetnici liječnicima i sestrama darovali 800 milijuna kuna
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.I taj pravni suradnik im nece dobit ni jedan,jedini spor. A nista ne preostaje nego da se jave Linicu i da on pritisne sudstvo. U tome je poprilicno dobar.
Vi nemate pojma koliko sporova je izgubilo Ministarstvo zdravstva – jer
tako o sudskim predmetima- ne odlučuju pravnici – nego LIJEČNICI…pa , tako
s obzirom da misle da su najpametniji na svijetu- naprave užasno puno
pogrešaka, a jedna i ova s propustom oko žalbe…
Nakon stotina sudskim sporova, jedva -jednice su zaposlili pravnog suradnika.
i to vjerojatno – tako da ga ne moraju gledati u kancelariji Ministrarstva
zdravstva,./ honorarno/..Šta bi on bio važniji od njih!
Uključite se u raspravu