Osobe s invaliditetom više nisu samo za centrale i rade nekoć im nezamislive poslove

Autor: Marija Crnjak , 14. lipanj 2023. u 22:01
Udružiti se trebaju svi, od države preko regulatora i kompanija, pogotovo u manje razvijenim sredinama, poruka je s konferencije, Foto: Davorin Višnjić / Pixsell

U hotelu Westin održana Međunarodna konferencija ‘Pristupačna budućnost’ HAKOM-a i Poslovnog dnevnika te svečanost dodjele prakse studentima i priznanja poslodavcima za sudjelovanje u projektu.

Uključivanje osoba s invaliditetom u društvo i omogućavanje da ravnopravno sudjeluju u društvu i na tržištu rada proces je u koji se aktivno moraju uključiti svi donositelji odluka i sudionici. Udružiti se trebaju svi, od države preko regulatora i kompanija, pogotovo u manje razvijenim sredinama koje tek trebaju razviti infrastrukturu, složili su se sudionici Međunarodne konferencije “Pristupačna budućnost” koju partnerski organiziraju Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) i Poslovni dnevnik. U sklopu konferencije koja se održala u srijedu u hotelu Westin održana je i završna svečanost dodjele prakse studentima te priznanja poslodavcima za sudjelovanje u projektu.

Kako je u uvodnom obraćanju istaknuo Vladimir Nišević, glavni urednik Poslovnog dnevnika, cilj konferencije je razmjena iskustava i ideja o unaprjeđenju pristupačnosti osobama s invaliditetom na tržištima za koja je HAKOM nacionalni regulator (elektroničke komunikacije, željezničke usluga i poštanske usluge), ali i općenito iznaći modele kako se pojedinim rješenjima može poboljšati pristupačnost izvan okvira spomenutih tržišta.

U Hotelu Westin održana je konferencija

Naime, Poslovni dnevnik već 11. godinu putem društveno odgovornog projekta “Iskustvo zlata vrijedi” spaja partnere poslodavce sa studentima s invaliditetom i studentima slabijeg materijalnog statusa, s ciljem omogućavanja prakse radi lakšeg zapošljavanja.

Predsjedanje BEREC-om

“Usto što smo htjeli povećati pristupačnost za osobe s invaliditetom, cilj nam je bio promijeniti društvenu svijest o uključivanju osoba s invaliditetom u društvo i na tržište rada. Danas na njih ne gledamo kao radnike na telefonskim centralama, već osobe s invaliditetom rade poslove o kojima ranije nismo ni razmišljali. Daljnji cilj je da pričamo o digitalnoj transformaciji i tome što ona može donijeti u daljnjem procesu integracije”, kazao je Nišević.

U projekt se tijekom godina uključilo više od 150 studenata te 40 kompanija i institucija, visokosenzibiliziranih za temu zapošljavanja tih ranjivih skupina.

Više od 150 studenata

U projekt se tijekom godina uključilo više od 150 studenata te 40 kompanija i institucija, visokosenzibiliziranih za temu zapošljavanja tih ranjivih skupina
Darijo Jurišić: U Hrvatskoj živi 640 tisuća osoba koje se suočavaju s barijerama. Digitalna pristupačnost jako je važna za te građane', poručio je zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Tonko Obuljen, predsjednik vijeća HAKOM-a istaknuo je važnost medija u nastojanjima uključivanja ovih skupina u društvo. “Jedan od naših primarnih ciljeva u Agenciji je osiguravanje digitalne i fizičke pristupačnosti, ali isto tako želimo podizati svijest o pravima osoba s invaliditetom, te posebno ističemo važnost radionica s djecom u osnovnim školama”, istaknuo je Obuljen i podsjetio da HAKOM sljedeće godine predsjeda BEREC-om, tijelom europskih regulatora za elektroničke komunikacije. U tom predsjedanju jako će se zalagati da pristupačnost bude jedan od ključnih elemenata, da damo doprinos ne samo na hrvatskoj razini, nego i razini EU.

“U bliskoj budućnosti fokusirat ćemo se na mogućnosti korištenja umjetne inteligencije, koja može jako pomoći u rješavanju problema i biti moćan alat u uklanjanju barijera”, kazao je Obuljen.

Margareta Mađerić dobila je jučer zahvalnicu

Darijo Jurišić, zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, istaknuo je kako je fizička pristupačnost i dalje jedan od tri najčešća razloga zbog kojih se građani javljaju toj instituciji.

“U Hrvatskoj živi 640 tisuća osoba koje se suočavaju s barijerama. Digitalna pristupačnost jako je važna za te građane, vrlo su nam važne softverske inovacije”, kazao je Jurišić.

11. godinu

Poslovni dnevnik putem projekta 'Iskustvo zlata vrijedi' spaja partnere poslodavce sa studentima s invaliditetom i onima slabijeg materijalnog statusa.

Margareta Mađerić, državna tajnica Ministarstva rada i mirovinskog sustava, podsjetila je da Ministarstvo koordinira izradu Nacionalnog plana izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2021.-2025. godine. “Jedan od ciljeva tog dokumenta odnosi se na pristupačnost informacija, uključujući informacijsko komunikacijske tehnologije”, kaže Mađerić.

Mađerić je istaknula i važnost donošenja konačnog prijedloga Zakona i osobnoj asistenciji, kojim će osobna asistencija konačno postati zakonsko pravo, kao i budućeg Zakona o inkluzivnom dodatku. Margareta Mađerić dobila je jučer od Vladimira Niševića zahvalnicu za sudjelovanje u projektu Iskustvo zlata vrijedi.

Gordana Kulišić iz HAKOM-a u nastavku je spomenula važnost Pravilnika o načinu i uvjetima obavljanja djelatnosti elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga koji je u javnom savjetovanju, koji će propisati opremu koju operateri moraju učiniti dostupnom svima. To su primjerice glasnija zvučna signalizacija, zamjena zvučnih signala dolaznih poziva i poruka vidnima, posebno dizajnirane tipkovnice.

Problematična putovanja

Predstavnici udruga osoba s invaliditetom slažu se da su digitalne tehnologije važne za uključivost, no unatoč nekim novim mobilnim aplikacijama, građani s poteškoćama u kretanju i dalje se suočavaju s temeljnim arhitektonskim barijerama. Na panelu koji je vidio Josip Koštan, voditelj ureda CeDePe Zagreb, predstavnici udruga ispričali su vlastita iskustva putovanja vlakom, gdje se suočavaju s nedostatkom rampi, slabom signalizacijom, brzim zatvaranjem vrata i sličnim banalnim preprekama.

Konferencija Pristupačna budućnost

Uslijedila je dodjela priznanja i potvrda tvrtkama i institucijama te studentima odabranima za obavljanje prakse.

“Neznanje rađa predrasude i strah, i to je bila polazišna točka projekta kad smo sjeli i odlučili pokušati prekinuti taj lanac straha. Nakon 11 godina napravili smo velike pomake, jer kad se sjetim početaka, stvaranja povjerenja, išlo je puno teže i zahtjevnije nego u zadnja dva ciklusa. Među nekim renomiranim hrvatskim firmama uspjeli smo razbiti taj strah i dovesti do toga da poslodavac pita prvi koje su vaše vještine, a ne koji je vaš invaliditet. U međuvremenu smo u Poslovnom dnevniku napisali puno priča o iskustvima studenata i njihovog uspješnog plasmana na tržište rada, i iz tih priča i danas možemo nešto naučiti”, kazao je Vladimir Nišević o našem projektu.

Zahvalnicu za sudjelovanje u projektu od 2015. godine jučer je primila i Jasenka Sušec, pomoćnica ravnateljice za profesionalnu rehabilitaciju Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. “Podržavamo ovaj projekt, uzimajući u obzir važnost projekta i ove godine, te smo se uključili u projekt koji promiče uključivanje osoba s invaliditetom, posebno mladih i visokoobrazovanih na tržište rada”, istaknula je.

Komentirajte prvi

organizator
Pod pokroviteljstvom
glavni partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner

New Report

Close