Unatoč golemim razaranjima koje je izazvao potres u Petrinji i Sisku, osiguravajuće kuće u Hrvatskoj vrlo su dobro financijski kapitalizirane i spreme na ovakve događaje.
Kako je poručio Hrvoje Pauković, direktor krovne osiguravateljne udruge Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO), osiguratelji će izvršiti isplate osigurnina po policama osiguranja od potresa u najkraćem mogućem roku.
Izrazivši sućut obiteljima preminulih, Pauković je pozvao sve pogođene potresom koji imaju ugovor o osiguranju imovine (građevinski dio, stvari kućanstva) s uključenom dopunskom opasnošću od potresa da se obrate svom osiguratelju i prijave štetu.
Mali broj osiguranja
Na pitanje koliki je udjel osiguranika s područja Sisačko-moslavačke županije u ukupnoj premiji osiguranja imovine, Pauković je kazao kako HUO točnim podacima po županijama ne raspolaže, no upozorio da je i na razini cijele Hrvatske relativno malen broj osiguranja od potresa, posebice osiguranja zgrada.
Pri tom je naglasio kako se Hrvatska, uz Grčku, Tursku, Sjevernu Makedoniju i Italiju, nalazi na tektonski najrizičnijem području u Europi. „Premija osiguranja imovine u proteklih 10 godina bilježi tek vrlo blagi trend rasta u Hrvatskoj, pa je tako u 2019. iznosila 48 eura po stanovniku što je gotovo četiri puta manje od EU prosjeka koji je te godine iznosio 174 eura“, naglasio je Pauković.
„Važno je istaknuti kako što veći udio osiguranja u društvu i gospodarstvu smanjuje financijski teret države u sanaciji šteta. U tom smislu, državna tijela zadužena za upravljanje imovinom vlastitim bi primjerom ugovaranja osiguranja imovine mogli dodatno potaknuti građane i gospodarstvo na sklapanje odgovarajuće osigurateljne zaštite.
Iz navedenih razloga potrebno je pristupiti cjelovitom i primjerenom reguliranju osiguranja imovine od strane vlasnika te upravitelja zgrada od odgovornosti i putem Zakona o upravljanju i održavanju stambenih zgrada koji je u pripremi“, ocijenio je Pauković.
Dobro upravljanje rizikom
Kolike isplate šteta čekaju osiguravatelje još je nemoguće procijeniti. No, za štete iz zagrebačkog potresa u ožujku isplaćeno je do 30. studenog 237,5 milijuna kuna, a procjenjuje se da će biti isplaćeno još 150 milijuna kuna, kazao je Pauković.
Hrvatska ganecija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) ne očekuje da bi trenutno nastale štete od potresa dovele do ugrožavanja likvidnosti i solventnosti osiguratelja.
„Osiguravajuća društva dobro upravljaju rizikom potresa adekvatnim reosigurateljnim programima te su dobro kapitalizirana. Stabilnosti doprinosi i zadržana dobit koju u ovoj godini osiguravatelji, u skladu s propisanom mjerom Hanfe, nisu isplatili dioničarima već je zadržana u društvima za osiguranje.
Stoga, očekujemo da će osiguratelji nastaviti uredno ispunjavati svoje obveze iz ugovora o osiguranju te kao i do sad opravdati povjerenje svojih osiguranika“, ističu iz regulatora.
Pri tome savjetuju korisnike osiguranja koji imaju ugovorenu policu osiguranja nekretnine, a oštećen im je objekt prilikom nedavnih potresa, da se jave svom osiguravajućem društvu ili zastupniku osiguranja, detaljno prouče ugovor o osiguranju i uvjete ugovorene police te da pročitaju posljednje upute Hanfe iz ožujka 2020., kako bi što bolje razumjeli svoja prava.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu