Osiguravajuća društva se pripremaju za ‘Solventnost II’

Autor: Poslovni.hr , 13. studeni 2013. u 13:13
Thinkstock

Čak 93 posto osiguravajućih društava u Hrvatskoj započelo je s implementacijom određenog dijela direktive Solventnost II.

Čak 93 posto osiguravajućih društava u Hrvatskoj započelo je s implementacijom određenog dijela direktive Solventnost II, pokazuje istraživanje konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte, predstavljeno na Danima hrvatskog osiguranja, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore. Istraživanje je provedeno tijekom listopada 2013., a pristupila mu je polovica osiguravajućih društava u Hrvatskoj.

Više od polovice ispitanika smatra da sve relevantne funkcije u osiguravajućim društvima raspolažu s dovoljno informacija o zahtjevima koje pred njih postavlja direktiva Solventnost II. Istraživanje je pokazalo su s ovom problematikom najbolje upoznati aktuari i odjeli upravljanja rizicima, dok to nije slučaj s odjelima informacijskih tehnologija ili računovodstva. „Najveći napredak u implementaciji Solventnosti II postignut je na području računanja tehničkih rezervi za potrebe bilance i zahtjeva za kapitalom koje donosi direktiva, dok je najmanji napredak zabilježen u slučaju izvještavanja, te razvoja sustava upravljanja rizicima i korporativnog upravljanja.“, komentira Vanja Vlak, viši menadžer u Deloitteovom odjelu revizije.

„Zanimljivo, iako je istraživanje ukazalo na postojanje visokog udjela ispitanika koji su za iduću godinu osigurali sredstva za implementaciju Solventnosti II (43%), ukazalo je i na visok udio onih koji nisu osigurali sredstva (29%) i onih koji smatraju da će se pojaviti potreba za time (21%).“, navodi Vlak.

Najveći dio ispitanika, njih 85% smatra kako će doći do implementacije odredaba direktive što je jasan pokazatelj da nas očekuje zanimljiv period u kojem ćemo se morati ozbiljno pozabaviti sa svim elementima koje nam donosi Solventnost II, stoji u priopćenju Deloittea. 

Solventnost II je novi regulatorni okvir ukupnog poslovanja društava za osiguranje, odnosno društava za reosiguranje u Europskoj uniji kojim se revidiraju dosadašnji kapitalni zahtjevi, a koji donosi nova, čvršća pravila solventnosti, upravljanja rizicima i procesa nadzora temeljenog na rizicima te novog načina izvještavanja i objave, a sve u cilju zaštite osiguranika, odnosno korisnika osiguranja i sprječavanja poremećaja na tržištu osiguranja.

Komentirajte prvi

New Report

Close