Uz ocjenu kako Vlada Ive Sanadera nije socijalno osjetljiva, pravična, solidarna, ne osigurava perspektivu niti ima rješenja za zaštitu standarda građana, SDP je najavio kako u Sabor upućuje izmjene tri zakona kojima bi se zaustavio pad standarda, a neto plaće porasle za 5,75 posto, odnosno 301 kunu.
Optužbe za nerad
SDP namjerava predložiti mijenjanje Zakona o zdravstvenom osiguranju, o doprinosima za obvezna osiguranja te o porezu na dohodak nasuprot “Sanaderovoj vladi koja nema ni viziju ni stručnosti kako osigurati viši standard, veće plaće i mirovine”, kako je ustvrdila potpredsjednica stranke Milanka Opačić. Istaknula je kako ova Vlada sustavno štiti samo mali broj bogatih ljudi. Potpredsjednica je upozorila kako Sanader nakon posljednjeg vala poskupljenja nije predložio nijednu mjeru za sprječavanje pada standarda jer Povjerenstvo za praćenje cijena to sigurno nije s obzirom na to da smanjene cijene kruha, mlijeka i ulja predstavljaju uštedu od samo 44 kune mjesečno. Opačić, Slavko Linić i Rajko Ostojić na jučerašnjoj su konferenciji za novinare HDZ optužili za nerad u prošlom mandatu, što je rezultiralo, osim padom standarda građana, i zaustavljanjem pregovora s EU. SDP predlaže smanjenje doprinosa za mirovinsko osiguranje radnika na temelju generacijske solidarnosti, smanjenje doprinosa za osnovno zdravstveno osiguranje za četiri indeksna poena, dok bi se povećao doprinos za mirovinsko osiguranje radnika kao obveze poslodavca, što bi donijelo rast od 5,75 posto neto plaće, a poslodavcima ne bi rastao trošak rada niti bi im time pala konkurentnost.
Manji doprinosi
Kako bi se omogućio puni efekt smanjenja doprinosa za mirovinsko osiguranje radi rasta neto plaća, predlažu i povećanje neoporezivog dijela plaće sa 1600 na 1900 kuna. Osim toga, iz SDP-a traže i hitno ukidanje “harača i pristojbe na bolest”, odnosno administrativne pristojbe, a smanjenje doprinosa za zdravstvo nadomjestilo bi se oporezivanjem onih koji zarađuju na kapitalu jer u SDP-u smatraju da su nužne porezne promjene kojima će bogati građani participirati u potrebama zdravstvenog sustava.
Ni riječi o kritikama na račun Milanovića
Unutarstranačke kritike na račun predsjednika Zorana Milanovića jučer se na Iblerovu trgu, unatoč obećanju i dogovoru s novinarima, nitko nije usudio komentirati. Glasnogovornica stranke Gordana Grbić novinare je zamolila da na presici postavljaju pitanja vezana isključivo uz temu pada životnog standarda i SDP-ovih rješenja, a da će im nakon toga dovesti nekoga tko će komentirati javno izražena nezadovoljstva SDP-ovih zastupnika i zahtjeva da Milanović podnese ostavku zbog izbornog poraza. Novinari su svoj dio pogodbe ispoštovali, te nakon presice pričekali da se u dvoranu spusti bilo koji stranački dužnosnik, da bi ubrzo shvatili da ih je glasnogovornica prevarila jer su se vodeći SDP-ovci razbježali i odbili dati bilo kakav komentar. Nakon novinarskog inzistiranja na komentaru, nakon kojeg je glasnogovornica otišla na 20-minutne konzultacije s vodstvom stranke, spustila se s odgovorom kako “ne držimo potrebnim komentirati reakcije na subotnju sjednicu Glavnog odbora, pred nama je sljedeća sjednica Glavnog odbora i pripreme za konvenciju”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu