Izvor punjenja presahlih zaliha državnog proračuna uskoro bi mogla biti penalizacija tvrtki i ustanova koje nisu uvele povjerenika za otpad i njegova zamjenika. Kazne za taj propust drakonske su. Prema prekršajnim odredbama Zakona o gospodarenju otpadom, tvrtka koja ne imenuje povjerenika za otpad i njegova zamjenika može se novčano kazniti između 100 tisuća i 300 tisuća kuna!
Rokovi za postavljanje povjerenika istekli su prošle jeseni, a prema podacima Agencije za zaštitu okoliša s 1. veljače ove godine tu zakonsku obvezu ispunilo je 1517 ustanova i tvrtki.
"Sada su na potezu Inspekcija za zaštitu okoliša i druge institucije, a zakon je bio dosta fleksibilan ostavivši mogućnost da se povjerenika imenuje prije nego što ta osoba osigura potrebne isprave da može obnašati funkciju povjerenika", kaže za Slobodnu Dalmaciju bivši ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović, podsjećajući da je ova obveza uvedena samo za tvrtke s 50 i više zaposlenih koje proizvode otpad u svom poslovanju.
A iz popisa poduzeća koja su dosada imenovala povjerenika za otpad vidljivo je da otpad, osim očekivane prerađivačke industrije i 'komunalaca', proizvode tvrtke svih mogućih branši, od ljekarni i konditora do osiguravajućih kuća i hotela.
Tvrtke koje se bave gospodarenjem otpadom, poput reciklaža i otkupljivača otpada, posebno su poglavlje i one moraju, osim povjerenika, imati i odgovorne osobe u tvrtki s dodatnim tečajevima i potvrdama.
Budući da u Hrvatskoj, prema dostupnim podacima, ima oko 1800 tvrtki sa više od pedeset zaposlenih, ispada da barem tristotinjak njih još nije imenovale povjerenike za otpad i pod prijetnjom su kazni. Naime, na popisu pravnih osoba koje su Agenciji za zaštitu okoliša dostavile informacije o imenovanju povjerenika, nalaze se i brojne škole, domovi zdravlja, fakulteti i ostale ustanove koje se ne bave poduzetništvom.
Ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović zaustavio je provedbu Programa izobrazbe o gospodarenju otpadom koji su morali proći povjerenici za otpad i njihovi zamjenici u tvrtkama i javnim ustanovama s više od 50 zaposlenika zato što ta mjera neće poboljšati kvalitetu gospodarenja otpadom, a za više od 3700 tvrtaka i javnih ustanova uzrokuje trošak oko 18,5 milijuna kuna.
Odluka o zaustavljanju tog programa na snagu će stupiti idući tjedan, doznaje Hina u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode.
"Edukacija o gospodarenju otpadom mora biti sveobuhvatna te se mora provoditi na svim razinama. Ideja o pokretanju programa izobrazbe o gospodarenju otpadom je dobra. No, u ovom slučaju radi se o svojevrsnome parafiskalnom nametu budući da je obveza definirana brojem zaposlenih a ne kriterijima opterećenja okoliša otpadom", izjavio je ministar Dobrović.
Najavio je kako edukaciju o gospodarenju otpadom to ministarstvo namjerava provesti "na sustavniji i temeljitiji način".
Ministar Dobrović objasnio je kako odluka o zaustavljanju tog programa ne znači da tvrtke i ustanove s više od 50 zaposlenika ne moraju imenovati povjerenike za otpad, kako je propisano Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, nego da su oslobođene obveze izobrazbe. Osobe koje su završile izobrazbu dobit će potvrdu ministarstva koja će i dalje vrijediti.
Poslovanje jednog dijela tvrtaka rasterećuje se za 18,5 milijuna kuna troškova
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, u dogovoru s gospodarskim partnerima, odlučilo je izvan snage staviti Program izobrazbe o gospodarenju otpadom koji su morali proći povjerenici za otpad i njihovi zamjenici u tvrtkama i javnim ustanovama s više od 50 zaposlenika. Procijenjeno je kako ta mjera neće poboljšati kvalitetu gospodarenja otpadom te je uzrokovala trošak oko 18,5 milijuna kuna za više od 3700 tvrtaka i javnih ustanova. Ministarstvo je analizu učinaka i troškova tog programa provelo u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom (HGK), koja podupire tu odluku ministra Dobrovića radi smanjenja nameta za gospodarske subjekte.
"Smatramo, na što smo već i upozoravali, a slažemo se s ministrom Dobrovićem, kako je potrebno na drugačiji način definirati kriterije obveznika obrazovanja o postupanju s otpadom. Sigurno je da je obrazovanje gospodarskih subjekata o gospodarenju otpadom potrebno i Hrvatska gospodarska komora pružit će svu potrebnu stručnu pomoć u prilagodbi i racionalnoj provedbi odredaba iz zakonodavnog okvira svojim članicama", rekao je potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Tomislav Radoš, ističući da HGK stoji na raspolaganju ministarstvu u komunikaciji s gospodarskim subjektima i definiranju novog programa izobrazbe.
Program izobrazbe o gospodarenju otpadom Ministarstvo zaštite okoliša i prirode donijelo je sredinom prošle godine, u mandatu ministra Mihaela Zmajlovića. Program se počeo provoditi u jesen prošle godine. Tvrtke i javne ustanove koje su zakonski dužne imenovati povjerenika za otpad i njegova zamjenika morale su ishoditi i potvrdu ministarstva o obavljenoj izobrazbi o gospodarenju otpadom koja se izdavala na pet godina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Austrougarska administracija sa turskim mentalitetom! I na kraju se rijetki drže propisa….
A mogli bi kao povjerenka za otpad zaposliti kojeg mladog covjeka sa zavrsenim fakultetom zastite prirode i okolisa, na kojeg se ne bi morala potrositi ni kuna za naknadnu izobrazbu, jer ju je on sam studirajuci vec debelo otplatio… A i za 5 godina studija je vjerojatno naucio puno vise o gospodarenju otpadon nego sto se moze nauciti na tom Vasem tecaju..
Ti tecajevi nisu da se nesto nauci, nego da se pokupi lova.
Kolega mi je isao na izobrazbu za odgovornu osobu za gospodarenje otpadom (30 godina se time bavi). Od predvidjenih 20ak sati nastave, odradili su nekih 6.
Cijena 2×2500 kn za njega i zamjenika odgovorne osobe za gospodarenje otpadom (sin).
Uz toliko kazni, nameta i regulacija nevjerojatno je da netko investira.
A mogli bi kao povjerenka za otpad zaposliti kojeg mladog covjeka sa zavrsenim fakultetom zastite prirode i okolisa, na kojeg se ne bi morala potrositi ni kuna za naknadnu izobrazbu, jer ju je on sam studirajuci vec debelo otplatio… A i za 5 godina studija je vjerojatno naucio puno vise o gospodarenju otpadon nego sto se moze nauciti na tom Vasem tecaju..
Uključite se u raspravu