Mogućnost da internetske turističke agencije ne moraju imati prostor za obavljanje djelatnosti i ukidanje obveze prethodnog iskustva za polaganje ispita za voditelja turističke poslovnice dvije su opasne odredbe prijedloga Zakona o pružanju usluga u turizmu, koje će pod izgovorom poticanja samozapošljavanja unijeti nered na tržište i drastično narušiti prava potrošača.
Također, to je uvođenje diskriminacije u odnosu na turističke agencije koje posluju na hrvatskom tržištu i moraju udovoljavati brojnim propisima koje kontroliraju inspekcije, te narušavanje brojnih pravila struke na čijem se uvođenju radi već godinama, upozoravaju u sektoru. O temi koja je, kako neslužbeno doznajemo, na zadnje noge digla i Udrugu hrvatskih putničkih agencija (UHPA) i u Udruženje putničkih agencija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HUPA), danas će se raspravljati na dva mjesta, na hitno sazvanom sastanku u Komori te na Saborskom odboru za turizam.
Prije nego što se usuglase stavovi s oba sastanka, naši izvori ne žele davati službene izjave o spornim rješenjima koja predlaže Ministarstvo turizma, no doznajemo da će strukovne udruge dati sve od sebe da se rješenja izbace iz Zakona."Prijedlog da se agencije koje se bave internetskom prodajom izuzmu iz obaveze obavljanja djelatnosti u poslovnom prostoru i davanje mogućnosti za rad u stambenom prostoru ne samo da predstavlja stvaranje nelojalne konkurencije svim postojećim agencijama nego je to stvaranje idealnog okruženja za lov u mutnom. Za očekivati je da će se dobar dio agencija odlučiti na rad u virtualnom svijetu, to više što će to moći napraviti i oni koji imaju više zaposlenih te ih time izložiti neprimjerenim uvjetima rada", ističe naš sugovornik.
Struku ljuti i ukidanje dosadašnje obveze od minimalno dvije godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima u turističkoj agenciji kao uvjeta za polaganje stručnog ispita za voditelja turističke poslovnice. "Postojeći zakon ne definira nužnu stručnu kvalifikaciju za tu djelatnost,a ovim bi se još dodatno marginalizirali stručnost i znanje. Time se u pitanje dovodi i kvaliteta stručnog ispita. Takva rješenja neće potaknuti samozapošljavanje nego će narušiti prava potrošača i uzrokovati propadanje malih i ozbiljnih agencija", tvrde u agencijama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tragedija. Šta mi je uopće trebalo čitati ovakav članak.
Treba osnovat Udrugu turističkih agencija i onda reketarit sve koji nisu u njoj, a prodaju turističke aranžmane! Zatim dodatno povećat marže od čega bi korist imali mastodonti u toj industriji tako da svi putujemo preko stranih agencija gdje je usluga neusporedivo bolja! Treba radit i trudit se, bando neradnička (prepoznat će se)! [emo_plazi]
Ne vidim zašto bi ja bila nelojana konkurencija ako imam on-line turističku agenciju u stanu koji je u našoj obiteljskoj kući. Za istu sobu prije je traženo napraviti preinake, uskladiti silnu papirologiju, prenamjenu.. .
Osim toga projektant, pediker, poslovni posrednik (dogovaranje kupnje) itd, itd – može u stanu, ja ne?!
Razlika je samo u početnim nepotrebnim troškovima prenamjene. Nastavak poslovanja na istom mjestu, zvao se on poslovni ili stambeni prostor će svakako predstavljati konkurenciju, ali NIKAKO NELOJALNU. Zar se toga treba bojati?
I nije korektno toliko dizanje prašine!
ma plaćeni članak, jadno…
Ajd to je jos i razumljivo, al koliko bi tek bilo jadno da clanak nije placen? Dno dna…
Uključite se u raspravu