Svaka godina sa sobom nosi nove izazove. Međutim, potreba za senzibilizacijom javnosti o nekim svepristunim problemima treba biti konstanta.
Poslovni dnevnik već tradicionalno putem društveno odgovornog projekta “Iskustvo zlata vrijedi” spaja partnere poslodavce sa studentima s invaliditetom i studentima slabijega materijalnog statusa. Cilj je jasan – omogućiti praksu radi lakšeg zapošljavanja u budućnosti.
Progovarati o problemu
Osim što mladima olakšava ulazak na tržište rada i pomaže im u prvim poslovnim koracima spajajući ih direktno s poslodavcima, kroz projekt se proširuje svijest u poslovnoj i široj zajednici te se problematizira pitanje zapošljavanja marginaliziranih skupina.
Projekt je startao 2013. godine zbog svijesti o sve težoj zapošljivosti navedenih skupina studenata, a ideju su prepoznali brojni partneri, domaće kompanije od kojih su mnogi i dugogodišnji pratioci ovog projekta, a iz godine u godinu priključuju se i brojni novi.
U pitanju su kompanije koje prepoznaju važnost ovakvih društveno odgovornih akcija, tvrtke koje svojim sudjelovanjem aktivno sudjeluju u omogućavanju studentske prakse, ali i stvaranju pozitivnog ozračja i nužnosti progovaranja upravo o ovoj problematici.
Prva stepenica karijere
Kroz sedam godina koliko ovaj društveno-odgovorni projekt traje, omogućena je radna praksa za više od 100 studenata s invaliditetom te studenata slabijega materijalnog statusa u renomiranim domaćim kompanijama gdje su imali priliku upoznati stvarni poslovni svijet, vidjeti kako kompanija funkcionira, proći odjele i različite tipove poslova te steći nove vještine koje su danas sve važnije i cjenjenije u profesionalnoj karijeri.
U prilog tome da projekt već godinama ispunjava svoj cilj ide i činjenica da je više od deset studenata koji su bili dio projekta nakon odrađene prakse, dobilo i stalan posao u tvrtki u kojoj su obavljali praksu.
Osim partnera koji omogućuju praksu studentima, projekt Iskustvo zlata vrijedi već godinama podržava i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI).
U pitanju je projekt koji kroz suradnju s realnim sektorom i institucijama nastoji Hrvatsku predstaviti kao europsku državu koja potiče društvenu svijest o problemima na tržištu rada s kojima se susreću ove skupine ljudi.
Unatoč pandemiji i epidemiološkim mjerama, u godini koja je iza nas projekt je nastavljen, no zbog epidemioloških razloga prakse nisu bile moguće. Projekt ide dalje i ove godine. Želja za promjenom je jača od bilo kakvih okolnosti, a Poslovni dnevnik i Večernji list i ove godine se zalažu za jednakost u sustavu koji nerijetko ne onemogućuje istu startnu poziciju za sve.
Želja je pomoći osobama s invaliditetom i slabijeg materijalnog statusa da se lakše uključe na tržište rada te ravnopravno sudjeluju u tržišnoj utakmici u budućnosti. Kao i dosadašnjih godina želja je s poslodavcima partnerima mladim ljudima biti prva stepenica u stjecanju radnog iskustva i oformljavanja njihove profesionalne karijere.
U skladu s epidemiološkim mjerama i situacijom, projekt Iskustvo zlata vrijedi će i u godini koja je pred nama mladima olakšati prve korake u poslovnom svijetu u poslovnom svijetu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu