Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) platio je dug kliničkih bolnica samo veledrogerijama koje su se odrekle naplate kamata na potraživanja dospjela do kraja prošle godine, odnosno samo Mediki i Medical Intertradeu.
Preostalim dvjema velikim veledrogerijama na hrvatskom tržištu, Oktal Pharmi i Pxoenix Farmaciji, uskraćena je isplata ugovorena još u srpnju jer nisu željele potpisati izjavu o odricanju od zakonskih zateznih kamata na potraživanje, koju je HZZO dobavljačima bolnica ponudio potkraj rujna, upozorili su u veledrogerijama. U Oktal Pharmi upozoravaju na to da HZZO time ne samo da krši zakon, već i provodi nezakonitu diskriminaciju tržišnih subjekata, pa najavljuju nove tužbe i prijave nadležnim tijelima sve do EK. Iz uprave Farmacije diskretno su nam poručili samo kako će "kao članica Phoenix grupe štititi svoje interese samo zakonskim putem". U HZZO-u pak kažu da novca za kamate nema, no nisu objasnili zašto su dvije veledrogerije ostale i bez glavnice.
"HZZO nam je dužan platiti 76,6 milijuna kuna temeljem ugovora o asignaciji, sklopljenog u srpnju na ime dugova kliničkih bolnica dospjelih do kraja 2013. Kako još nismo dobili novac, prošlog tjedna uputili smo dopis Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu financija. Ranije smo u dva navrata ministarstvima i Zavodu poslali upite, no nitko nam se dosad nije javio. Selektivnim plaćanjem Oktal Pharma dovedena je u neravnopravan položaj", tvrdi Marijan Škiljević, predsjednik Uprave Oktal Pharme. Ako uskoro ne dobiju navedeni novac, u Oktal Pharmi planiraju pokrenuti ovršne postupke prema kliničkim bolnicama te prema HZZO-u te prijaviti HZZO Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja.
Kako je većinski vlasnik Oktal Pharme njemačka tvrtka Alliance Healthcare Deutschland, slučaj će prijaviti i njemačkom Veleposlanstvu. Oktal Pharma u 12 općih bolnica ima potraživanja dospjela prije 450-900 dana, zbog čega su u nekim bolnicama pokrenuli ovrhe. Kako je poznato, pravomoćnom sudskom presudom Općoj bolnici Varaždin u rujnu je blokiran je račun zbog ovrhe koju su pokrenuli kako bi naplatili kamate na račune iz protekle tri godine. U veledrogerijama koje su se odrekle kamata napominju da je odluka prilagođena okolnostima i državi u kojoj posluju.
"Naplata kamata škakljiva je stvar. Treba znati da nama naši dobavljači ne naplaćuju kamate na dugovanja, dakle ako mi naplatimo od bolnica, legitimno je da i naši dobavljači požele dio kolača. Tu ćemo se upetljati i ozbiljno ugroziti sustav od kojeg ipak živimo", kaže naš sugovornik. Izvori upućeni u tihi rat koji se odvija na tržištu lijekova objašnjavaju da priča nije crno-bijelA i da se država ponaša drsko ucjenjujući tvrtke da se odriču zakonskog prava, a kažnjavajući ih u suprotnom. U HZZO-u kažu da je odlukom o sanaciji zdravstvenih ustanova u financijskom planu HZZO-a za 2014. osiguran novac za podmirenje dospjelih obveza na dan 31. 12. 2013., no samo za podmirenje glavnice dospjelih obveza. Iz osiguranih raspoloživih sredstava nije moguće podmiriti i kamate na dospjela potraživanja koje su neki dobavljači naknadno obračunavali zdravstvenim ustanovama, ističu u Zavodu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.“U veledrogerijama koje su se odrekle kamata napominju da je odluka prilagođena okolnostima i državi u kojoj posluju” – Koje su to okolnosti (kamata anticipativno uračunata u cijenu lijeka) ili možda nešto puno iracionalnije i strašnije, što eventualno možete dokučiti ukoliko protiv jedne od ovih “lojalnih” veledrogerija pokušate pred hrvatskim sudovima podići tužbu radi zaštite svojih na zakonu temeljenih prava.
Uključite se u raspravu