Petnaest ključnih točaka vrijednih 1,9 milijardi kuna – sažme li se sažetak njegova nacrta, upravo će tako izgledati zagrebački Plan gospodarenja otpadom za razdoblje od ove do 2023. godine.
U tijeku je javna rasprava pa svatko na njega može uložiti svoj prigovor, a na usvajanju pred Skupštinom trebao bi se naći u ožujku, kad će Odluka o prikupljanju otpada na snazi biti već gotovo dva mjeseca, piše Večernji list.
Ipak ne potpunosti jer neki se njeni dijelovi neće moći primjenjivati upravo zato što metropola posljednje dvije godine uopće nije imala plan po kojem bi gospodarila otpadom.
Glavni cilj ovog, posve novog, jest, naravno, odvojeno prikupljanje otpada, koje se planira provesti nabavkom spremnika za različite vrste smeća, educiranjem Zagrepčana o pravilnom bacanju otpadaka, ali i gradnjom Centra za gospodarenje otpadom u Resniku te kompostane u Obreščici. A te će dvije posljednje stavke u sljedećih pet godina iz gradske blagajne uzeti najveći komad.
"Centar će stajati 1,1 milijardu kuna, a kompostana 110 milijuna", piše u nacrtu Plana gospodarenja otpadom, u kojem se navodi i kako će se točne cifre znati kad se za jedno i drugo postrojenje naprave studije izvedivosti.
Ulagat će se i u reciklažna dvorišta, kojih je trenutačno deset, a planira se još po jedno u Čulinečkoj te u Sopnici, dok će se 125 milijuna potrošiti i na nabavku spremnika koji nedostaju za odvajanje na kućnom pragu. Sada stižu 174 tisuće kanti za biootpad, koje će se platiti 40 milijuna kuna, a uskoro će i 15 tisuća kanti i kontejnera za ostali otpad, za koje je natječaj još u tijeku. To je samo dio onog što se mora osigurati, objašnjava pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša Mirka Jozić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Zbrinjavanje otpada je važno pitanje koje treba rješiti. Sve treba projektirati u Razvojnom planu do 2030. Važno je projektirati razvoj ne samo građ. reona već i vangrađevinskih reona. U vangrađevinskim reonima projektirati putnu i kanalsku mrežu. Kompost koristiti za melioraciju kamenjara.
Uključite se u raspravu