Odnose s Molom rješavat će Plenković i Orban

Autor: Marija Brnić , 08. studeni 2016. u 22:01
Članovi uprave Ine Niko Dalić, Ivan Krešić i Zoltán Áldott na ulazu u Vladu/P. Macek/PIXSELL

Država prekida dugogodišnji pasivni odnos prema zajedničkom vlasništvu nad Inom Mola i Hrvatske.

Međudioničarski ugovor Republike Hrvatske i mađarskog Mola o partnerstvu u Ini konačno dolazi na stol. Jučerašnji sastanak u Banskim dvorima o stanju u hrvatskoj naftnoj kompaniji bio je više od "konstruktivnog", kako ga je ocijenio predsjednik uprave Ine Zoltán Áldott.

On je od novog premijera Andreja Plenkovića zapravo dobio jasne poruke da njegova Vlada prekida dugogodišnji pasivan odnos države prema rješavanju odnosa s Molom, te da je o tom pitanju u Hrvatskoj postignut politički konsenzus. Najavu promjene odnosa prema Ini Plenković je dao već izdvajanjem te teme u svom početnom obraćanju na prvoj sjednici Vlade, kada je zauzeo stav da Hrvatska neće odustati od arbitraže u Washingtonu, niti dopustiti Molu da Inu pretvori u svoju podružnicu. Mađarskom je partneru dao do znanja da Vlada izrađuje strategiju koja će pokazati kakvu Inu želi, a na temelju koje će se i ući u raščišćavanje otvorenih pitanja.

Áldott, uz kojega su na sastanku u Vladi bili i ostali članovi uprave Ine, informirao je premijera i nadležne ministre o poslovanju Ine i uvjetima na tržištu, no znakovito je da se javno nije želio očitovati o dijelu razgovora vođenih o mogućem gašenju Inine rafinerije u Sisku, za razliku od službenog priopćenja iz Vlade u kojem se navodi da je uprava premijera izvijetila da "ne postoji odluka o prestanku poslovanja rafinerije Sisak, te da će odluke o budućnosti rafinerijskog i cjelokupnog poslovanja u Ini biti usklađene s međudioničarskim ugovorom između strateškog partnera i RH".

 Nezadovoljstvo je Vlada iskazala i prema dva strateška dokumenta o ciljevima Mola za narednih pet godina iz kojih se vidi da planove namjerava realizirati s Inom ili bez nje, a ulaganja u modernizaciju Ininih rafinerija na koje se obvezao dioničarskim ugovorom u planovima Mola se ne spominju. Otvaranje dijaloga s menadžmentom Ine uvod je u razgovore glavnih dioničara o budućnosti tvrtke, a koji će se voditi na višoj razini. Iz vladinih krugova saznaje se da će prije razgovora s vodstvom Mola ta tema i potencijalna rješenja najprije biti razmatrana na sastanku dva premijera, Plenkovića i Viktora Orbana. 

Komentirajte prvi

New Report

Close