Hrvatska udruga poslodavaca neugodno je iznenađena odlukom Vlade o odustajanju od jedine ozbiljnije reforme u državnoj i javnoj upravi koju je najavljivala – izdvajanja uslužnih djelatnosti u javnom i državnom sektoru.
U HUP-u ocjenjujemo da je ovakva odluka donesena pod pritiskom partikularnih interesa nažalost, samo još jedan dokaz slabosti ove Vlade u provođenju nužnih reformi, što je duboko zabrinjavajuće kako za poslodavce tako i za sve građane Hrvatske koji priželjkuju da se hrabrim odlukama ekonomske politike konačno otvori perspektiva za bolju i izvjesniju budućnost ove zemlje. Odluka o odustajanju od izdvajanja uslužnih djelatnosti i umjesto toga odabir modela "spin off-a", odnosno osnivanje nove državne tvrtke, duboko je neodgovorna prema svim poreznim obveznicima, bili oni poslodavci ili zaposlenici u javnom ili privatnom sektoru. Takva odluka nosi dugoročno nesagledive loše posljedice po domaće gospodarstvo. Situacija u kojoj se država umjesto provođenja reformi i otvaranja prostora novim privatnim inicijativama, bavi osnivanjem novih državnih tvrtki i jačanjem uloge države u gospodarstvu jednako je neprihvatljiva koliko i neshvatljiva.
Porezni obveznici nemaju snage za plaćanje nabujale administracije
Naime, svaka nova državna tvrtka zahtijeva nove politički imenovane direktore, tajnice, srednje i niže menadžere, nove automobile, novu uredsku opremu i materijal, nove prostore i još mnogo drugog, da ne spominjemo opremu za zaposlenike koja kronično nedostaje. U HUP-u se pitamo tko će sve to platiti? Posve je jasno da hrvatski porezni obveznici više nemaju snage za plaćanje nabujale administracije i poslovnih avantura pod političkim pokroviteljstvom. Jedina prava i društveno odgovorna opcija koju je Vlada imala na stolu u reformi uslužnih djelatnosti u javnom i državnom sektoru bila je izdvajanje tih djelatnosti u privatni sektor, gdje smo analizom okvirnih brojki u tom sektoru, a koje je javno prezentirala Vlada, izračunali mogućnost ušteda od oko 700 milijuna kuna godišnje. Te uštede se ne odnose na broj i prava trenutno zaposlenih jer su ona u izdvajanju zaštićena i europskim direktivama i domaćim Zakonom o radu, već se odnose na racionalnije upravljanje nabavom i ukupnim troškovima koji sada cure na sve strane. A kako smo mogli pročitati u medijima, Vlada u modelu spin off-a računa na uštede od oko 280 milijuna kuna godišnje. U HUP-u se stoga opravdano pitamo kome je to točno u interesu da porezni obveznici za istu uslugu godišnje plaćaju više od 400 milijuna kuna skuplje? Očito je to cijena koju će građani morati platiti za nova politička kadroviranja i benificije državnih zaposlenika koji se zbog monopolske pozicije neće morati brinuti oko konkurencije, produktivnosti, efikasnim upravljanjem troškovima i dokazivanjem na tržištu. U HUP-u upozoravamo da je nastavak ovakve rastrošnosti države, donošenja neracionalnih odluka i odgađanje reformi put u daljnje gospodarsko.
Apeliramo na Vladu da izmijeni ovu odluku
Rješenje za izlazak iz krize sigurno nije jačanje uloge države u gospodarstvu jer se na taj način ne može stvarati dodana vrijednost niti multiplikativan učinak na gospodarstvo. U HUP-u stoga apeliramo na Vladu da izmijeni ovu odluku, da odustane od skupog i neracionalnog modela "spin off-a" te da u najboljoj namjeri prema sredstvima vlastitih građana, krene u izdvajanje uslužnih djelatnosti u privatni sektor kao mjeri koja jamči najracionalnije upravljanje tim djelatnostima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu