Ako odlučite krenuti stopama 15.000 ljudi (koliko ih je prema jučerašnjem izvješću napustilo Hrvatsku prošle godine), donosimo vam popis od 10 najbogatijih svjetskih zemalja prema izboru top10best.com-a.u koje se možete uputiti.
Prema ekonomistima, države se smatraju bogatima ukoliko njihovi stanovnici zarađuju dovoljno da zadovolje sve svoje potrebe, a imaju i najveći BDP (bruto domaćeg proizvoda) po stanovniku. Pa krenimo redom:
10. Kuvajt
Kao i mnoge druge bogate države, ova perspektivna arapska zemlja na Bliskom istoku dosta ovisi o izvozu naftnih zaliha, a trenutni prihodi su izrazito visoki. Koliko je zemlja bogata, toliko je i stanovništvom relativno mala – Kuvajt ima svega 2.8 milijuna stanovnika
Foto: Thinkstock
9. Švicarska
Jedna od najprosperitetnijih zemalja na europskom kontinentu. Osim stabilnog gospodarstva, veliki izvori prihoda dolaze iz poljoprivrede, bankarstva i turizma, a Švicarska je pored toga poznata kao izvoznik najboljih svjetskih satova.
Foto: Thinkstock
8. Ujedinjeni Arapski Emirati
Sa trećim po redu BDP-om u zemljama Bliskog istoka, "Emirati" su jedni od najbogatijih naroda u toj regiji. Velike izvore prihoda ostvaruje izvoz prirodnog plina i nafte, a također i sušene ribe.
Foto: Thinkstock
7. Sjedinjene američke države
Unatoč velikim prirodnim nepogodama i velikoj gospodarskoj krizi, SAD je i dalje jedna od najbogatijih zemalja na svijetu. Svoje bogatstvo temelje na izvozu – najviše oružja i tehnoloških proizvoda.
Foto: Thinkstock
6. Brunei Darussalam
Jedna od najbogatijih nacija u južnoistočnoj Aziji svoju lijepu financijsku sliku temelji na vrlo visokom BDP-u, za koji je najviše zaslužan izvoz nafte. Sa svega 500.000 stanovnika, Burnei su jedno od najamanje naseljenih država širom svijeta.
Foto: Thinkstock
5. Hong Kong
Nalazi se na južnoj obali Kine i prema BDP-u, smatra se petom najbogatijom državom na svijetu. Hong Kong spada među vodeće destinacije ne samo azijskih, nego i svjetskih investitora.
Foto: Thinkstock
4. Norveška
Iako je bogata sama po sebi, nije joj na odmet što graniči sa ostalim prosperitetnim zemljama poput Finske, Rusije i Švedske. Ekonomija Norveške zavisi o rezervama prirodnog plina i nafte, a trenutno je situacija i više nego povoljna.
Foto: Thinkstock
3. Singapur
"Dobro situirana" država sa čak 63 otoka. Predstavlja jedno od najvećih financijskih središta u južnoistočnoj Aziji, a veliki postotak lokalnog stanovništa čine budisti.
Foto: Thinkstock
2. Luksemburg
Jedna od najperspektivnijih europskih zemalja često se naziva "poreznim rajem", a upravo je ona odredište mnogih "miljardera" kako bi se oslobodili plaćanja poreza u svojim državama. Glavni izvori prihoda dolaze iz telekomunikacija i industrije čelika.
Foto: Thinkstock
1. Katar
Sa manje od dva milijuna stanovnika i čak 182 milijardi BDP-a, Katar je bez sumnje najbogatija zemlja na planeti. Ovaj predivan poluotok u Perijskom zaljevu svoju ekonomiju temelji na izvozu nafte, a tu su i turizam i bankarstvo.
Foto: Thinkstock
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.[/b]kriza-gora-i-od-rata-zbog-neimastine-i-nezaposlenosti-iz-hrvatske-bjezi-sve-vise-ljudi[/b]
http://www.index.hr/vijesti/clanak/kriza-gora-i-od-rata-zbog-neimastine-i-nezaposlenosti-iz-hrvatske-bjezi-sve-vise-ljudi/759414.aspx
lihtenštajn je (po stanovniku) još bogatiji od katra
Uključite se u raspravu