Od ulaska Hrvatske u EU 680 liječnika prekinulo je radni status, a njih 458 potvrdilo da radi u inozemstvu

Autor: Marta Duić , 26. travanj 2019. u 15:44
Foto: Getty Images

Najčešće države odlaska su Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Irska, Austrija i Švedska, a najčešće specijalizacije su anesteziologija, interna medicina, opća kirurgija, radiologija i psihijatrija.

Specijalisti obiteljske medicine iz Hrvatske imaju sada priliku zaposliti se u Velikoj Britaniji jednostavnije i brže nego ikada prije. Britanski Državni zavod za zdravstvo (NHS) pokrenuo je nedavno najveći međunarodni program zapošljavanja nekoliko tisuća specijalista obiteljske medicine u Velikoj Britaniji, a koji će biti proveden kroz nekoliko narednih godina.

Za pronalazak i zapošljavanje specijalista obiteljske medicine iz svih zemalja članica EU, pa tako i Hrvatske, zadužena je Paragona, poljska agencija koja se bavi pronalaskom i zapošljavanjem medicinskog kadra diljem Europe. Agencija osigurava liječnicima besplatne pripreme za novi posao, uključujući tečaj engleskog jezika, a britanski Državni zavod za zdravstvo jamči da na provođenje programa i zapošljavanje liječnika neće utjecati konačni ishod Brexita. Paragona trenutno traži oko 1000 ljudi, a limita, odnosno ograničenja za našu zemlju nema.

Nude i pomoć oko preseljenja

Ono što im nude je stalni ugovor o radu na neodređeno te plaću od 70.000 £ – 90.000 £ godišnje. Osim toga nude i besplatni tečaj engleskog u kampusu Paragona uz koji su osigurani troškovi putovanja do kampusa, stipendije, besplatan smještaj, ručkovi i materijali za učenje tijekom kampusa, a pokrivaju i online tečaj engleskog za članove obitelji. Također, pomoć pružaju i oko preseljenja, točnije pomažu oko pronalaska stana, škola i vrtić. Uvjet koje morate ispuniti jest da imate medicinsku diplomu i specijalistički stupanj opće prakse u skladu s direktivom EU, EU ili EEA državljanstvo i da imate osnovno znanje engleskog jezika.

Podaci Hrvatske liječničke komore pokazuju da je od ulaska Hrvatske u EU ukupno 1655 liječnika zatražilo je izdavanje potvrda koje služe u svrhu priznavanja njihovih stručnih kvalifikacija u zemljama EU i Europskog gospodarskog prostora (EGP), od toga u zadnjih godinu dana njih 218.

Od ulaska Hrvatske u EU, njih 680 prekinulo je radni status u Hrvatskoj, od toga u zadnjih godinu dana njih 136. Od tih 680 liječnika koji su prekinuli radni status u Hrvatskoj, njih 458 nam je prijavilo da radi u inozemstvu. Najčešće države odlaska su Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Irska, Austrija i Švedska, a najčešće specijalizacije su anesteziologija, interna medicina, opća kirurgija, radiologija i psihijatrija.

Nacionalni problem

NHS se posljednjih se godina suočava s velikom nestašicom kvalitetnog medicinskog osoblja. Najviše im nedostaje specijalista obiteljske medicine koji imaju ključnu ulogu u britanskom zdravstvenim sustavu te neusporedivo više ovlasti i odgovornosti nego njihovi kolege u drugim europskim zemljama. U Velikoj Britaniji ovi stručnjaci pacijentima pružaju cjelovito liječenje te je njihov status u društvu iznimno cijenjen.

Kako bi riješili taj nacionalni problem, NHS je pokrenuo međunarodnu kampanju s ciljem pronalaska specijalista obiteljske medicine te angažirao poljsku agenciju Paragonu koja ima bogato iskustvo pronalaska i zapošljavanja liječnika u prestižnim medicinskim centrima u Skandinaviji, Velikoj Britaniji i Francuskoj. Uz to, NHS je osigurao Paragoni i liječnicima koje regrutiraju da dogovori postignuti tijekom Brexita neće utjecati na provedbu projekta.

“Željela bih poručiti svim specijalistima obiteljske medicine iz država članica Europske unije da su dobrodošli u britanski NHS. U Engleskoj postoji goruća potreba za specijalistima obiteljske medicine, stoga se uvjeti ponuda i ugovori koje s nama potpišu neće kršiti niti mijenjati bez obzira na ishode Brexita“, poručuje Rachel Souter, voditeljica međunarodnog odjela za regrutiranje britanskog NHS-a.

Prva faza međunarodnog programa regrutiranja britanskog NHS-a završena je kada je Paragona uspješno zaposlila 25 europskih specijalista obiteljske medicine u Lincolnshireu u sjeveroistočnom dijelu Engleske. Tvrtka je trenutno orijentirana na zapošljavanje liječnika u Midlandsu, središnjem dijelu Engleske, gdje će regrutirati i obučiti stotinjak medicinskih stručnjaka.

„Specijalisti obiteljske medicine koji se prijavljuju putem Paragone nemaju obavezu polaganja međunarodnih testova engleskog jezika kao što su IELTS ili OET. Takvi testovi predstavljaju veliku prepreku za mnoge specijaliste obiteljske medicine jer zahtijevaju visoku razinu poznavanja stranoga jezika. Paragonina ponuda ima ključnu prednost koja omogućava liječnicima da prevladaju ovu barijeru. Naime, naša tvrtka organizira besplatne intenzivne tečajeve, kao i pomoć u svim formalnostima vezanim za privikavanje na nepoznatu sredinu. Prva faza Paragonina programa obuke održava se u našem kampusu, gdje budući zaposlenici NHS-a savladavaju engleski jezik, uče o kulturi zemlje u koju dolaze te operativnim načelima britanskog zdravstvenog sustava. Sljedeća faza se odvija po dolasku u Veliku Britaniju kada svaki specijalist prolazi dodatnu obuku, odnosno educira se o glavnim razlikama između posla specijalista obiteljske medicine u Velikoj Britaniji i ostalim zemljama EU“, ističe Kinga Łozińska, generalna direktorica Paragone.

Komentirajte prvi

New Report

Close