Očekuje se smanjenje broja zaposlenih u bolnicama te smanjenje izdataka za plaće

Autor: Andreja Šantek , 21. srpanj 2013. u 22:00
Smanjit će se broj zaposlenih/V. Zubčić/VL/PIXSELL

Predsjednici sanacijskih vijeća dobili upute od Ministarstva zdravlja.

Smanjenje broja zaposlenih u bolnicama, smanjenje broja liječničkih dežurstava i pripravnosti, uvođenje smjenskog rada, smanjenje broja organizacijskih jedinica, samo su neki od zadataka, doznajemo, koji su postavljeni pred predsjednike sanacijskih vijeća bolnica na prošlotjednom sastanku s ministrom zdravlja Rajkom Ostojićem.

Vijeća moraju u roku od 30 dana ministru dostaviti program sanacije svoje bolnice, a kao apsolutni prioritet, doznajemo, navedena je revizija broja zaposlenih jer u Ministarstvu smatraju da tu ima prostora za uštede. Tako su na red konačno došle i bolnice koje u proteklom periodu nisu bile predmet ozbiljnijih reformskih zahvata iako na njih otpada čak 62 posto ukupnog zdravstvenog budžeta i velika većina dugova u zdravstvu. Na sastanku je, kako doznajemo, utvrđeno da postoji nekoliko nivoa mogućih ušteda. Stoga će se provesti kontrola ugovora na određeno vrijeme, a sanacijskim vijećima rečeno je da se ne mora poštivati pravilo da zaposlenik na određeno vrijeme nakon tri godine dobiva ugovor na neodređeno radno vrijeme te je predloženo da se koristi Mrsićev model zapošljavanja ljudi za 1600 kuna.

Očekuje se i smanjenje broja zaposlenih starijih od 65. kroz umirovljenje, ali i odlasci u prijevremenu mirovinu. Od sanacijskih vijeća se očekuje i da utvrde mogućnost uvođenja smjenskog rada te da za 20 do 25 posto smanje izdatke za dežurstva i pripravnosti, posebice u županijskim bolnicama. Vrlo skoro trebalo bi se znati koji je liječnik koliko puta bio pripravan i koliko je puta pozvan u bolnicu te koliki se dio bolničkog proračuna troši na plaćanje pripravnosti i dežurstva. Kako bi se ti troškovi smanjili, razmatra se mogućnost uvođenja smjenskog rada u bolnicama.

Ministarstvo će se promijeniti i pravilnike o unutarnjem ustrojstvu kako bi se smanjio broj organizacijskih jedinica jer bi se na taj način smanjio broj šefova, a time i izdaci za plaće kroz različite dodatke temeljem kolektivnog ugovora.  Pod lupom Ministarstva naći će se kapitalna ulaganja u bolnicama, a ravnateljima će se smanjiti ovlasti kada je u pitanju raspolaganje bolničkim novcem odnosno moći će samostalno odlučivati o iznosima do 100 tisuća kuna. Za iznose do 300 tisuća kuna morat će imati suglasnot sanacijskog vijeća, a za iznose iznad 300 tisuća kuna morat će tražiti i suglasnost Ministarstva. 

Komentari (4)
Pogledajte sve

U Grčkoj rodbina i prijatelji dežuraju u bolnicama uz bolesnike izvan osmosatnog radnog vremena. To treba uvesti i kod nas i još dobro naplatiti ljudima, tko im kriv što imaju familiju.


Po svemu sudeći, možemo očekivati smanjenje bolničkog osoblja, a povećanje administrativnog osoblja u HZZO-u i bolnicama!
"genijalno" [emo_ljut]

Kad dode stecaj(ili situacija tik pred stecaj), a cini se to ce biti brzo, umiranje pred hitnama ce biti samo kap u moru problema. Rezat ce se sve, od bolnica, centralne drzave, penzija…i to u panici.

Po svemu sudeći, možemo očekivati smanjenje bolničkog osoblja, a povećanje administrativnog osoblja u HZZO-u i bolnicama!
“genijalno” [emo_ljut]

Naravno da treba smanjiti broj zaposlenih u zdravstvu.

Povećati će se broj nepotrebnih zaposlenika u različitim javnim tijelima pa će onda broj ostati isti.

Pa moraju vladajući zaposliti svoje nekompetentne rođake, istomišljenike, kumove, jer oni ne mogu naći zaposlenje u privatnom sektoru gdje se traži kompetentnost i rad.

New Report

Close