Obnovit će stočarstvo i turistički oživiti ličku regiju

Autor: Saša Paparella , 13. rujan 2015. u 22:00
Lika uzgaja oko 63.000 ovaca/D. Špehar/PIXSELL

Lokalna akcijska grupa (LAG) želi revitalizirati i poljoprivrednu proizvodnju.

Prepoznavši potencijale Like i Primorja, Lokalna akcijska grupa (LAG) Lika pokreće petogodišnji projekt Integra Lika 2020., koji će pokušati osnažiti gospodarske aktivnosti revitaliziranjem poljoprivredne i stočarske proizvodnje te pozicioniranjem Like kao poželjne i ekološki prihvatljive turističke regije.

Projekt će se službeno pokrenuti na konferenciji Integralni gospodarski razvoj Like, koja se održava u četvrtak 17. rujna na Plitvičkim jezerima. "Trenutačnim pokazateljima nismo zadovoljni. Od više od pet tisuća obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) kod samo 363 nositelji su mlađi od 40 godina", kaže Tomislav Kovačević, voditelj LAG-a Lika, površinom najvećeg u RH. "Poražavajuća demografska slika pokazuje nam da je krajnje vrijeme za snažno podizanje gospodarstva, jer gdje nema gospodarstva nema ni života.

Područje Like i Hrvatskog primorja izvanredno je za stočarsku proizvodnju, osobito za ovčarstvo i kozarstvo. Lika uzgaja oko 63.000 ovaca, od čega je neznatan broj ovaca u mužnji. Za usporedbu, na  Sardiniji, koja je, doduše, pet puta veća površinom, muze se više od četiri milijuna ovaca", napominje Kovačević. Iako uzgoj goveda na slobodnoj ispaši i proizvodnja mlijeka predstavlja potencijal za razvoj ovog područja, trend je negativan: prije pet godina na području Like proizvedeno je devet milijuna litara mlijeka, dok je prošle godine proizvedeno manje od šest milijuna, a broj proizvođača mlijeka se prepolovio.

Pozitivnih primjera na sreću ima: dio proizvođača okrenuo se uzgoju autohtonih pasmina kao što su krava buša i ovca pramenka, napominje Kovačević. Lički krumpir, čija je organizirana proizvodnja prije rata dosezala do 75.000 tona, sada se organizirano proizvodi u količini od svega 500 tona, a tvrtka AgroVelebit inicirala je postupak zaštite zemljopisnog podrijetla. "Započeli smo stvarati kratke lance opskrbe, a za to je potrebno povećati proizvodnju. U tom procesu neizostavna će biti sredstva iz Programa ruralnog razvoja kao i iz nacionalnih programa", kaže Tomislav Kovačević. 

Komentirajte prvi

New Report

Close