Na današnjoj sjednici Povjerenstva Vlade RH za osobe s invaliditetom predstavljeni su Nacrt prijedloga zakona o inkluzivnom dodatku te Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doplatku za djecu.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković u uvodnom je obraćanju rekao kako je planirano da Zakon o inkluzivnom dodatku stupi na snagu 1. siječnja, a Zakon o doplatku za djecu najkasnije 1. ožujka, javlja HRT.
Rekao je da će inkluzivni dodatak olakšati položaj osoba s invaliditetom.
“On će objediniti četiri naknade – dakle, jedna naknada umjesto dosadašnje četiri – a to su: osobna invalidnina, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu i naknada do zaposlenja”, rekao je premijer.
Naveo je kako trenutno za ove naknade izdvajaju 265 milijuna eura na godinu za više od 147.000 osoba s invaliditetom, dok će po donošenju zakona izdvajati 506 milijuna eura, gotovo dvostruko više.
Prosječni iznos doplatka za djecu po korisniku iznosit će 95 eura
Što se tiče drugog zakona, Plenković je rekao da je u 2022. prosječan broj korisnika doplatka bio 126.000, čime je bilo obuhvaćeno 247.000 djece, a izdvojilo se 173 milijuna eura.
“Izmjenama ovoga zakona povećavamo iznos prosječnog mjesečnog dohotka po članu kućanstva sa 70 posto – to je danas 309 eura – na 140 posto proračunske osnovice – dakle, duplo – koja iznosi 618 eura”, rekao je.
“To znači da sva kućanstva s dohotkom do 618 eura po članu mogu ostvariti pravo na doplatak na dijete. Zahvaljujući tome, imat ćemo dvostruko veći obuhvat korisnika, to jest 271.000 roditelja i 511.000 djece”, dodao je Plenković.
Dodao je da će za to izdvojiti 262 milijuna eura, što je povećanje od 89 milijuna.
“Prosječni iznos doplatka za djecu po korisniku iznosit će 95 eura”, rekao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu