Ministarstvo turizma objavilo je javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu bespovratnih sredstava temeljem Programa razvoja javne turističke infrastrukture u 2018. godini namijenjen javnom sektoru – jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave za koji je osigurano 25 milijuna kuna.
„Ulaganjem u javnu turističku infrastrukturu stvaramo novu atrakcijsku osnovu i nove motive dolaska gostiju. Osigurali smo 25 milijuna kuna za javni turistički sektor, a uz plaže, centre i infrastrukturu namijenjenu aktivnom turizmu, od ove godine sufinanciramo izradu projektne dokumentacije za javna golf igrališta i žičare. Destinaciju osim smještajnih kapaciteta čine svi popratni sadržaji, cjelokupna infrastruktura te je stoga izuzetno važno da kontinuirano ulažemo u sve segmente koji u destinaciji čine cjelokupnu turističku priču.“ istaknuo je ministar turizma Gari Cappelli.
Od ove godine sufinancira se i izrada projektno-tehničke dokumentacije za javna golf igrališta i žičare
Programom će se sufinancirati projekti uređenja morskih i ostalih plaža, nastavak izgradnje, dogradnje, rekonstrukcije ili adaptacije centara za posjetitelje i interpretacijskih centara te izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija ili adaptacija centara za posjetitelje i interpretacijskih centara na području Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema (sukladno projektu „Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem“), javna turistička infrastruktura u funkciji aktivnog turizma (uređenje i označavanje postojećih i novih cikloturističkih, pješačkih i jahačkih ruta), uređenje i opremanje javnih zahoda na područjima velike koncentracije turističkog prometa te izrada projektno-tehničke dokumentacije za javna golf igrališta i žičare.
Ministarstvo turizma sufinancirat će do 80 posto, odnosno 90 posto opravdanih/prihvatljivih troškova provedbe pojedinačnog projekta. Maksimalni iznos sufinanciranja će ovisiti o indeksu razvijenosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave – tako će I. i II. skupina razvijenosti jedinica područne (regionalne) samouprave i I., II., III. i IV. skupina razvijenosti jedinica lokalne samouprave imati pravo na sufinanciranje projekata u iznosu do 90 posto opravdanih/prihvatljivih troškova, a ostale skupine do 80 posto opravdanih/prihvatljivih troškova.
Za projekte plaža minimalni iznos potpore iznosi 200.000,00 kn, a maksimalni iznos potpore iznosi 800.000,00 kn. Za sufinanciranje centara za posjetitelje i interpretacijskih centara iznos se kreće od minimalno 100.000,00 kn do maksimalno 800.000,00 kn potpore. Sukladno projektu Vlade RH „Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem“, Ministarstvo turizma sufinancira i izgradnju, dogradnju, rekonstrukciji ili adaptaciju centara za posjetitelje i interpretacijskih centara na području Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema s minimalno 100.000,00 kn, a maksimalno 800.000,00 kn.
Ministarstvo turizma i ove godine će sufinancirati uređenje i označavanje postojećih i novih cikloturističkih, pješačkih i jahačkih ruta s minimalno 100.000,00 kn, a maksimalno 300.000,00 kn po projektu. Nadalje, od ove godine će se sufinancirati uređenja i opremanja javnih zahoda (maksimalno do 300.000,00 kn tj. do 80 posto odnosno 90 posto opravdanih/prihvatljivih troškova) te izrada projektno-tehničke dokumentacije za javna golf igrališta (minimalnim iznosom sufinanciranja od 100.000,00 kn te maksimalnim iznosom do 700.000,00 kn) i izrada projektno-tehničke dokumentacije za žičare s minimalno 100.000,00 kn, a maksimalno 700.000,00 kn po projektu.
Javni poziv otvoren je do 21. rujna 2018. godine. Više informacija o uvjetima, uključujući potrebne obrasce objavljeno je na službenim web stranicama Ministarstva turizma, na linku https://mint.gov.hr/javni-pozivi-11414/11414 gdje će biti objavljeni i rezultati javnog poziva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.To sa žičarama bi definitivno trebalo odraditi dobre projekte. Ne treba izmišljati toplu vodu, nego pogledati samo kako su napravili u Alpama,… Dolomiti su puni žičara za skijanje… ali ima i onih koji samo vode do dobrih vidikovaca, koji se koriste po ljeti.
Mogu se kladiti da ima žičara Makarska – Biokovo, da bi svaki turist platio 20-30 eura da se digne gore,, gore izgraditi neki planinarski objekt po uzoru na one u alpama.. ne hotele i devastirati kraj, nego takve domove, gdje mozes rucat, popit nesto, gustat u izlasku, zalasku sunca, pogledu… + biciklisticki se moze brutalno iskoristit cijelu godine, digne te gore i vozas okolo do mora…. šta je teško vidjeti kako to rade bolji i pametniji od nas?
Pa recimo žičara na Pelješac, Velebit… iznad Paklenice..
A suvlasnici zicare da su TZ, lokalne uprave, hotelske kuce…. + privatni ulagaci ako su zainteresirani.
posebno jadranka nam se zamjerila
domaćima ste se zamjerili, a stranci se zasite. bit će strašno, kako i treba da bude.
Uključite se u raspravu