S novim valom problema s kojim se suočavaju nekadašnje građevinske perjanice ponovo je u previranjima sektor koji je skupo platio krizu s gubitkom brojnih radnih mjesta i nestankom tvrtki.
Riječ je o građevinskom sektoru, za koji je poznato i da po prirodi svoje djelatnosti prvi reagira te se brzo diže ili pada, pa paradoksalno, kad kreće oporavak tržišta te tvrtke suočavaju se s različtim utezima. Neki su dijelom nastradali zbog ranijih predstečajeva u kojima su otpisivali potraživanja, pa su se na kraju i sami našli u problemima, a ima i onih čije restrukturiranje traje dugo i paralelno s predstečajevima. Zdrave i likvidne tvrtke na drugoj strani od toga bi morale prosperirati.
Manji opseg
Zagorje tehnobeton već dugo u predstečaju, a njegov vlasnik Zagorje i u stečaju, kao sustav svojedobno je zapošljavao i tisuću radnika, ipak s organizacijskim promjenama sačuvao je dio zaposlenosti i oko četvrtinu zaposlenika. Međimurje graditeljstvo također u predstečaju sa 150 radnika zbog svog dugog postupka isto je u lošijoj poziciji. U takvim okolnostima prisutna su očekivanja da će po svom opsegu novi val biti manjeg karaktera u odnosu na raniji koji je pomeo s poslovne scene jedan veliki Viadukt, a ni splitski Konstruktor nije uspio izbjeći stečaj.
I dok u drugim sektorima nema drugog predstečajnog vala, u graditeljstvu je to slučaj i najjači primjer je zagrebačka Tehnika, s navodno velikim šansama za uspjeh. Tvrtka s velikim gubicima u 2018., spašena je od stečaja koji je zatražio zagrebački Sberbank upravo zbog svog prestečaja.
Tako su dvije materijalno osjetljive informacije suprotnog predznaka, dan za danom turbulentno djelovale na tu dionicu; nakon značajnog pada, zadnje je stanje rast od 20%o koji je uslijedio po objavi o odbačaju stečajnog prijedloga, inačee podnešenog prije nekoliko mjeseci. No, to nije kraj problema, jer su uvjet i uredne isplate plaće, što nije lagan ni jednostavan zadatak. Prema našim informacijama Tehnika je tako za plaću za siječanj isplatila tek dio koji iznosi 3000 kuna.
Odlazak radnika
Osječka Gradnja s postupkom koji prethodi stečaju – blokada krajem siječnja iznosila je 130 mil. kuna te privremena stečajna upraviteljica smatra da je stečajni razlog nesposobnosti za plaćanje ispunjen, a navodi i prezaduženosti, neslužbeno – na koljenima je. Iako vode pregovore s potencijalnim strateškim partnerom ipak po najnovijem navodno idu u stečaj. Hidroelektra niskogradnja s pravomoćnom predstečajnom nagodbom, potraživši izlaz u pripajanju svojoj tvrtki Hidroelektri mehanizaciji, suočava se s novim pritiscima.
I to više ne s jednim, nego s dva stečajna prijedloga svojih vjerovnika, jer se nakon što je stečaj zatražio vjerovnik Kamenolom Gorjak sa svojim prijedlogom aktivirala i zagrebačka tvrtka Maač Gradnja, koja i sama ima sklopljen predstečajni sporazum. Tvrtke koje su izravno na udaru u dobrim vremenima zapošljavale su ukupno i po nekoliko tisuća građevinskih radnika svih profila. Danas su radnici traženi, pa oni koji mogu naći sigurniji posao te inače fleksibilnije reagiraju i – odlaze.
Neizvjesnost oko opstanka – pitanje je hoće li pod utegom obveza i poslova koji im se smanjuju vlasnici i menadžment uspjeti ispregovarati rješenja u smislu prepuštanja vlasništva i strateškog partnera, u tom je smislu logični motivator.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu