Iako izvješće o stanju digitalnog desetljeća EU-a pokazuje da je u području digitalizacije poslovanja Hrvatska ostvarila rezultate nešto iznad europskog prosjeka, iz HUP-ICT udruge poručuju da to – nije dovoljno. Nije dovoljno jer domaće malo i srednje poduzetništvo i dalje zaostaje za europskom konkurencijom po pitanju digitaliziranosti.
Digitalizacija se u Hrvatskoj, rekao je Ivan Maglić, član Izvršnog odbora HUP-ICT Udruge uglavnom koristi u domeni optimizacije, no nužna je njezina primjena u transformaciji poslovnih modela, poput onih koje koriste Uber, Wolt i ostali. “Iako je ova promjena nešto teža ona je nužna jer ako kompanije neće disruptirati mogle bi biti disruptirane”, ističe Maglić.
Da je takvu transformaciju moguće postići i da ona često ne zahtijeva velika ulaganja HUP-ICT će pokazati na konferenciji Digitalna (R)evolucija, koja će biti održana 28. studenoga u Zagrebu. Na konferenciji će biti demonstrirano, naglašava Maglić, čak osam konkretnih primjera digitalizacije poslovanja i to iz različitih sektora jer ova Udruga želi pokazati poduzetnicima kakva se rješenja nude i koje točno prednosti u poslovanju donose, najavljeno je na druženju s novinarima.
A najznačajnija je prednost, ističe Hrvoje Balen, predsjednik HUP-ICT-a, smanjenje troškova poslovanja i podizanje produktivnost. Ako ništa drugo, upravo bi veća produktivnost, po kojoj Hrvatska ozbiljno zaostaje za zemljama EU-a, trebala biti motiv ulaganja u digitalizaciju. “Upravo digitalna transformacija poslovanja može smanjiti to zaostajanje”, ističe Balen.
No napredak u razvoju tehnologije otvara i brojne poslovne prilike. S novim dimenzijama interneta, tehnologijom proširene stvarnosti, strojnog učenja, umjetne inteligencije, super brzih mreža, tih će prilika biti sve više, kaže Miroslav Kantolić, dopredsjednik Izvršnog odbora HUP-ICT Udruge. “A one mogu biti i prilika za stvaranje novog jednoroga u Hrvatskoj”, ističe Kantolić.
No glavnu će ulogu u odluci poduzeća da krenu u digitalizaciju poslovanja ipak imati menadžment, naglašava Vladimir Kosanović, dopredsjednik Izvršnog odbora HUP-ICT udruge. No, za promjene nije dovoljna samo tehnologija, upozorava. Uz nju su važni procesi i ljudi.
Čelništvo HUP–ICT-a naglašava da i mali pomaci u poslovanju mogu rezultirati velikim promjenama i poboljšati ga, odnosno kompanije učiniti konkurentnijima. Ističu i da su promjene sve češće, pa će brzina prilagodbe biti ključna.
A za tu će prilagodbu, kao što je rekao Kosanović, ključni, između ostaloga, biti ljudi. A ICT stručnjaka, upozorava Balen, u Hrvatskoj nema dovoljno. Sada ih brojimo oko 50 tisuća te će ih još toliko trebati u sljedećih deset godina.
U svladavanju ovog izazova, pak, ključna će biti podrška države i mjere usmjerene jačanju sektora koji godinama kontinuirano raste i sve je konkurentniji, no koji nema sustavne podrške države.
“Dobro je što imamo turizam, no bilo bi još bolje kada bi imali još jednu granu koja nas u kriznim situacijama može održati”, poručuje Kantolić.
Na brifingu s novinarima HUP-ICT-a demonstrirana su dva primjera primjene tehnologija u poslovanju. Jedan je onaj tvrtke CROZ koja je pokazala kako se primjena velikih jezičnih modela, poput ChatGPT-a, može koristiti za unaprjeđenje poslovanja. Iz Ericssona Nikola Tesla pokazali su kako tehnologijom proširene stvarnosti obavljaju servise u svom podatkovnom centru.
Sa svim će se ovim primjerima poduzetnici moći boje upoznati na konferenciji Digitalna (R)evolucija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu