Novac od prodaje Titova “zabranjenog grada” ići će samo Hrvatskoj

Autor: Marija Crnjak , 12. siječanj 2015. u 14:05
Kompleks Kupari. Grgo Jelavić/PIXSELL

Prema Sporazumu o sukcesiji iz 2004. godine, nepokretna imovina (vojna odmarališta) prenosi se na državu sukcesora na čijem se teritoriju nalazi.

Novac od prodaje kompleksa Kupari, nekad luksuznog vojnog hotelskog kompleksa nazvanog i Titov "Zabrenjeni grad", u koji je uloženo najmanje milijardu dolara iz zajedničkog vojnog budžeta bivše SFRJ, ići će isključivo Hrvatskoj, primijetili su srpski mediji. Kako pojašnjavaju Večernje novosti, a prenosi B92, prema Sporazumu o sukcesiji iz 2004. godine, pokretna vojna imovina koja je korištena u civilne svrhe bit će predmet posebnih aranžmana između država sukcesora, dok se nepokretna imovina (vojna odmarališta) prenosi na državu sukcesora na čijem se teritoriju nalazi, u ovom slučaju Hrvatsku.

Kako podsjećaju u članku, Kupari su bili "pravi komunistički raj" sastavljen od hotela, sportskih terena, šetališta. Bilo je to ekskluzivno odmaralište vojnog jet-seta, gdje su ljetovale obitelji onih sa višim činom i službom u glavnom gradu. Odvojen objekt bila je Titova vila u posebnoj zoni iza hotela "Pelegrin". Tu se na oko pet hektara i danas nalaze tri objekta: hotel "Galeb" i vile "Borovka" 1 i 2, odnosno Titova i Jovankina vila. U Borovki je više puta za vrijeme predsjedničkog mandata boravio Stipe Mesić, Jadranka Kosor je prespavala jednom, a Ivo Sanader je svratio, ali nije prespavao. 

Investitori koji su pokazali interes za ulaganje u Kupare, gdje je potrebno uložiti najmanje 200 milijuna eura, tijekom veljače očekuju natječaj za podnošenje obvezujućih ponuda koji se pokušava sastaviti od početka mandata Vlade Zorana Milanovića. Interes su pokazali Agrokorova Karisma, turski Rixos, Valamar, Avenue grupa iz Moskve, Titan nekretnine čiji su osnivači također Rusi, braniteljska zadruga Mir, a ulagač će dobiti koncesiju na 99 godina, uključujući i koncesiju na pomorsko dobro, što treba potvrdu Sabora. Ona se očekuje na prvom ovogodišne zasijedanju Sabora, nakon čega može ići natječaj. 

U srpskim medijima također podsjećaju da za razliku od Hrvatske, kojoj su osim Kupara, ostali i Brijuni i vojne nekretnine u Cavtatu, Splitu, Zadru, na Lastovi u Lošinju, u Srbiji danas postoje samo dva vojna odmarališta naslijeđena od bivše JNA, hoteli Omorika i depadansa Javor u kompleksu Tara, te hotel Breza u Vrnjačkoj Banji.

Komentari (1)
Pogledajte sve

baš mi ih je žao[emo_zloban]namirili su se oni a i naši lopovi[emo_bijesan]

New Report

Close