U marikulturi Hrvatska godišnje proizvede oko 9000 tona ribe i školjkaša.
U slatkovodnom uzgoju oko 6000 tona, a mogla bi u morskim uzgajalištima proizvoditi najmanje 40.000 tona, te u kontinentalnim ribnjacima 15.000, naglašeno je na skupu održanom u organizaciji Talijanskog instituta za vanjsku trgovinu. Massimo Sessa, direktor zagrebačkog ureda Instituta pozvao je 50-ak predstavnika hrvatskih i talijanskih tvrtki, udruženja te regionalnih samouprava s namjerom da ponovno potakne nekadašnju plodnu suradnju i pokrene projekte održivog i ekološkog uzgoja ribe. Naime, hrvatsko-talijanski stručnjaci intenzivno su surađivali prije 40 godina, pa je 1981. u Zadru temeljem te suradnje otvoreno i prvo mrijestilište za bijelu ribu.
Prema procjeni Organizacije za hranu (FAO) Ujedinjenih naroda 2030. više od 50 posto ukupne svjetske potrošnje ribe dolazit će iz akvakulture. Hrvatska akvakultura danas sudjeluje sa oko 20 posto u ukupnoj lokalnoj primarnoj proizvodnji što svjedoči mogući veliki rast. Vrijednost aktualne proizvodnje procijenjena je na gotovo 70 milijuna eura, sam izvoz tune godišnje donese oko 50 milijuna eura. Giuseppe Lembo, predsjednik CT&R iz Barija posebno je izdvojio potencijal ekološkog uzgoja iznoseći da je ta tržišna niša na razini Europske unije dosegnula tek 50.000 tona, te predstavlja polovicu od ukupne svjetske proizvodnje.
Predsjednik Talijanskog udruženja uzgajivača riba, okuplja 300 članova koji zajedno proizvedu 90 posto ribe iz uzgoja, Pier Antonio Salvador ilustrirao je kako su razvili vlastiti sustav koji pokriva sve faze od sljedivosti preko zaštite okoliša do certificiranja proizvoda. Udruživanje je, poručio je, imperativ za konkurentniji nastup na tržištu. Ekološki uzgoj niša je u kojoj hrvatski proizvođači mogu planirati budućnost, poruka je Ivane Petrina Abreu iz Ministarstva poljoprivrede, ali i veća sprega akvakulture i turizma. Jedini smo u EU uspjeli očuvati uzgoj kamenice. Samo iz Istre 1980. u Španjolsku smo izvozili 1,2 milijuna tih školjki, a danas uzgojimo oko milijun komada svih vrsta, podsjetio je Želimir Filić iz HGK-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu