Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila prijedlog zakona o PDV-u koji uvodi niz promjena u sustav PDV-a od 1. srpnja, kada će Hrvatska ući u EU.
Ministar financija Slavko Linić najavio je da će se, s obzirom na teško stanje u medijima, od 1. srpnja stopa PDV-a za dnevne novine sa sadašnjih 10 posto smanjiti na 5 posto.
Intenzivno razgovaramo s Ministarstvom poljoprivrede i prehrambenim sektorom oko mogućnosti da stopu PDV-a za još neke prehrambene proizvode smanjimo s 25 posto na 10 posto, rekao je Linić.
To su "vrlo teški razgovori" jer bi prihvaćanje svih zahtjeva za smanjenjem PDV-a značilo oko 2,5 milijardi kuna manje u državnom proračunu za ovu godinu.
Novim zakonom ukida se oslobađanje samostalnih umjetnika od plaćanja PDV-a ako imaju godišnje prihode iznad 230.000 kuna.
Ukida se i oslobađanje od plaćanja PDV-a za uvoz dobara koja vjerskim zajednicama služe za obavljanje vjerskih poslova, koje one primaju od stranih vjerskih zajednica te pravnih i fizičkih osoba.
Također se ukida oslobađanje od PDV-a za branitelje pri uvozu osobnih automobila i opreme za gospodarsku djelatnost.
Predviđa se velika promjena kod PDV-a na nekretnine jer se od 1. siječnja 2015. nekretnine odnosno zemljište i ostalo više neće moći prodavati bez PDV-a.
Predviđeno je da se od PDV-a oslobodi nabava goriva za brodove koji plove na otvorenom moru. Također se ukidaju slobodne zone i postaju dio jedinstvenog tržišta.
Od 1. srpnja PDV se više neće plaćati na promet roba i usluga između Hrvatske i zemalja EU, no ostaje plaćanje na uvoz i izvoz iz zemalja izvan EU-a.
Linić je najavio da će izvoznici ostati oslobođeni plaćanja PDV-a, a pravilnikom će se omogućiti uvoznicima roba i usluga iz trećih zemalja da ne plaćaju PDV prilikom uvoza nego tek kada se prodaju na hrvatskom tržištu.
Izrazio je zabrinutost što će od 1. srpnja povrat PDV-a za prodaju roba i usluga na hrvatskom tržištu moći tražiti i sve strane tvrtke, jer će to negativno utjecati na hrvatski prihod od PDV-a (dosad se PDV vraćao samo tvrtkama iz pet zemalja s kojima je bio potpisan sporazum).
U EU je praksa obrnutog postupka oporezivanja, tako da porez ne plaća isporučitelj robe i usluga nego kupac. To znači da, primjerice, PDV neće plaćati uvoznici automobila iz zemalja EU-a nego kupci, kao i ni prodavatelji nekretnina nego kupci.
Ministarstvo financija procjenjuje da će državni proračun zbog toga ove godine izgubiti najmanje 500 milijuna kuna, no Linić ističe da je taj gubitak ukalkuliran u proračun.
Također ima procjena da bi idućih godina to moglo značiti i do milijardu kuna manje u proračunu, ali Linić vjeruje kako se to ipak neće dogoditi jer će dobar dio europskih tvrtki otvoriti svoje tvrtke u Hrvatskoj.
S druge strane, hrvatskim izvoznicima na tržišta zemalja EU-a to bi trebalo donijeti daleko lakši sustav poslovanja i veću likvidnost.
Premijer Zoran Milanović podsjetio je kako od Nove godine Hrvatska ima nižu stopu PDV-a za turizam i ugostiteljstvo, ali se cijene nisu snizile.
Ako to pomaže jednoj gospodarskoj grani da se konsolidira i smanji troškove dobro, ali svaka odluka oko poreza, a naročito PDV-a, mora imati neku političku i ekonomsku logiku, rekao je Milanović.
Dodao je kako je snižavanje PDV-a na dnevne novine zadnja stvar koju Vlada može učiniti za izdavaštvo, a izdavači moraju dalje sami tražiti unutarnje rezerve i konkurentnost na tržištu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ovo je strasno. Ekonomija u kolapsu, ogroman deficit, a vlada kupuje potporu novinara novcima iz budgeta.
Jos jedna u nizu mjera koja pokazuju da im je jedini program ostati sto dulje na vlasti.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/priznajte-tko-vas-placa-da-unistite-hrvatsku/666246.aspx
potpisujem
Ima li neki segment društva u čiji novčanik Sulejman Veličanstveni nije zavukao svoju šapu?
Uključite se u raspravu