Ništa od aktivacije države na tržištu kapitala

Autor: Marija Brnić , 04. siječanj 2025. u 07:53
Ministar financija Marko primorac/Davorin Višnjić/PIXSELL

Nova reforma upravljanja državnim tvrtkama ipak neće donijeti opipljivi burzovni zamah.

Nedavnom prezentacijom nove reforme upravljanja državnim poduzećima, ministar financija Marko Primorac zagolicao je ulagače najavama izlaska iz vlasništva tvrtki u državnom portfelju i stjecanja dionica u trgovačkim društvima. No, intenzivnije uključivanje države na tržište kapitala ne treba očekivati.

Redovito revidiranje vlasničke politike i statusa tvrtki predviđa se provoditi svake četiri godine, postupno smanjenje portfelja CERP-a i nije novost, dok se kod stjecanja dionica također ne radi o bitnim promjenama u odnosu na dosadašnju praksu u kojoj prevladava stjecanje udjela kroz procese restrukturiranja tvrtki.

Nadu investicijske zajednice da slijede promjene podgrijala je, naime, činjenica da se manjinski portfelj CERP-a konstantno topi i da ostaje sve manje atraktivnih dionica za ispunjenje obveze koju za državu odrađuje CERP – obeštećenje bivših vlasnika za oduzetu imovinu u komunističkom sustavu za vrijeme bivše države, te branitelja. A CERP će, po odredbama Primorčevih zakona, obeštećenje i dalje provoditi dionicama.

Te dvije zadaće CERP-a, da se rješava dionica, ali i da namiruje bivše vlasnike i branitelje po pravomoćnim rješenjima, zapravo su u suprotnosti i već prije nekoliko godina počelo se razmatrati moguće alternative za isplaćivanje po pravomoćnim sudskim rješenjima slučajeve bivših vlasnika, čiji su postupci uglavnom veće financijske vrijednosti, ili pak veterane i obitelji poginulih branitelja, za koja su obeštećenja manje vrijednosti, ali su oni brojniji. U CERP-ovom većinskom portfelju ostalo je 10 tvrtki, a uglavnom je riječ o onima koje zahtijevaju restrukturiranje, poput Borova ili im slijedi prodaja, kao što je slučaj ‘novog’ Uljanika.

Manjinski portfelj, pak, vrvi dionicama i udjelima manje znanih i atraktivnih tvrtki, no ima u njemu i dionica čiju prodaju na tržištu priželjkuju poput Podravke, HT-a, Končara ili hotelskih poduzeća. Dio je takvog portfelja pod rezervacijama, zbog povrata ili pak stavljanja u zalog za vraćanje kredita problematičnih tvrtki. Povremeno se oglasi prodaja “slobodnih” dioničkih paketa, no generalno ‘rezervoar’ u CERP-u polako nestaje.

U manjiskom portfelju CERP ima i atraktivnih dionica poput onih Hrvatskog Telekoma, Končara, Podravke i opatijskog LRH-a, ali je njihov najveći dio pod rezervacijama/D. Puklavec/PIXSELL

Komplikacije s isplatama
Prije nekoliko godina otvorilo se stoga pitanje traženja drugog načina isplate za ove dvije skupine, posebice nakon što su se pojavili slučajevi da se na listama za isplatu nađu i dionice “mrtvih” tvrtki.

Veći takav slučaj bio je s dionicama Belja u trenutku kada je tvrtka već bila u postupku brisanja u sudskom registru, a poslovanje i imovina preneseni na novu tvrtku Belje plus. U CERP-u su takvu praksu posljednjih godina nastojali popravili popunjavanjem listi dionica za branitelje i za oduzetu imovinu s malo “zvučnijim” dionicama, a u posljednje vrijeme najčešće je to HT-ova dionica.

Tako je u prošloj godini Upravno vijeće CERP-a u dva navrata osvježavalo te dvije liste i “ubacilo” ukupno 138.905 dionica HT-a. Nakon toga, u portfelju je preostalo 1.617.742 dionice, čiji je udjel u ukupnoj vlasničkoj strukturi HT-a 2,05%, no njihov je najveći dio pod rezervacijom, odnosno slobodno je svega 408.498 dionica.

Osim HT-a, država od zvučnijih dionica ima primjerice 60 tisuća ili 2,33% u Končaru, no sve su pod rezervacijom. I u opatijskom LRH ima 0,54% ili 1.624 dionice, a Zabi 8.555 (0,00%). Od svojih ukupno 1.408.785 dionica u Podravci (19,79%), CERP raspoloživih ima 1.179.028 ili 16,56% svih dionica, ali se u paketima za obeštećenje one u pravilu ne uvrštavaju. Ukupno CERP pod rezervacijama za bivše vlasnike inače ima 42 poduzeća.

Kolike su, pak, potrebe za popunjavanjem listi dionica za branitelje i bivše vlasnike nitko točno ne zna, jer u slučaju branitelja dionice se isplaćuju po povećanju stupnja invaliditeta, a broj predmeta koje se rješava, prema neslužbenim informacijama, kreće se konstantno oko 3 tisuće, s tim da je riječ o pojedinačno manjim vrijednostima, dok je broj predmeta bivših vlasnika osjetno manji, ali je njihova vrijednost “impozantnija”.

U svakom slučaju, obeštećenici na namirenje čekaju u redu, a koliko je on dugačak ilustrira i to što se u ovom trenutku rješavaju tek predmeti koji datiraju još s početka 2023. Komplikacije i usporavanja s isplatama nastaju i zbog nezadovoljstva dionicama koje dobiju, dok je u slučaju bivših vlasnika, odnosno u pravilu njihovih nasljednika, situacija zamršena i zbog vođenja većeg broja postupaka za isti predmet u različitim županijama, te njihovih različitih faza u pravnim postupcima.

K tomu je osim samog broja predmeta još manje poznato i kolika je vrijednost takvih predmeta i potrebnih dionica, zbog utvrđivanja vrijednosti imovine koja je unesena u temeljni kapital.

Umjesto dionica novčano obeštećenje?

Neslužbeno se doznaje da CERP uputio prijedlog resornom Ministarstvu branitelja da se branitelje umjesto u dionicama obeštećuje novčano.

Rješenje kroz obveznice
No, činjenica je da se već dugo promišlja prekid tog načina obeštećenja, dionicama i udjelima u poduzećima iz državnog portfelja, počevši još prije 15-ak godina. Tada je bivši HFP sugerirao da se obeštećenja provode u gotovini. Bivši vlasnici, pak, imali su već tada mogućnost biranja načina obeštećenja u državnim obveznicama ili dionicama, pa je sada problem, kako će pojasniti u CERP-u, s onima koji su odabrali drugu soluciju.

Neslužbeno se doznaje kako je CERP već uputio prijedlog resornom Ministarstvu branitelja da se razmotri promjena zakonske regulative i umjesto u dionicama branitelje obeštećuje novčano i ta će se zakonska promjena tek razmatrati u Ministarstvu. U slučaju bivših vlasnika najjednostavnije je rješenje nadoknada kroz obveznice, no o tome se zasad još ne razgovara. Ono što je zasad sigurno jest da se portfelj CERP-a neće puniti kupnjom dionica na tržištu.

Komentirajte prvi

New Report

Close