Gradonačelnik Tomislav Tomašević održao je konferenciju za medije vezano za raskid ugovora o koncesiji sa Zagrebačkim otpadnim vodama. – Evo malo kronologije, da se podsjetimo. 16. prosinca 2000 je Grad potpisao Ugovor o konecesiji s poduzećem Zagrebačke otpadne vode, da ga nismo raskinuli, bili bi vezani njime 28 godina – započeo je Tomašević. Dodao je da je odluka o raskidu na njegov prijedlog 25. siječnja ove godine.
– 3. kolovoza je Grad preuzeo posjed nad zemljištem i nad uređajem za pročišćavanje voda i zadnjih pet mjeseci Vodoopskrba i odvodnja upravlja s pročistačem. Moram reći da je ta tranzicija bila profesionalna i građani nisu niti primjetili da je došlo do promjene. U zraku je ostao trošak raskida koncesijskog ugovora, govorili smo da ćemo se pokušati sporazumjeti, a ako ne uspijemo da ćemo ići na arbitražu – napomenuo je. Dodao je da je do raskida došlo iz tri razloga: financijski je isplativije raskinuti koncesiju, samo zemljište je strateški jedno od najbitnijih, ima milijun kvadrata i jedino se tamo može graditi Centar za gospodarenje otpadom, a treći razlog je što prema obvezama Hrvatske prema EU, Zagreb mora izgraditi 3. stupanj pročistača, objasnio je Tomašević kako prenosi Večernji.
– Godine 2022. je oko 83 milijuna eura isplaćeno koncesionaru, što kroz račune za vode, što kroz proračun. 2023. je isplaćeno 89 milijuna eura, a ove godine, do 3. kolovoza je isplaćeno 54 milijuna eura. Po toj dinamici možete vidjeti da bi, da smo ostali vezani ugovorom, koncesionaru isplatili 419 milijuna eura. Nismo se uspjeli sporazumiti oko raskida koncesije. Prije nekoliko dana je pokrenut arbitražni spor – rekao je Tomašević.
– Do sada smo od strane oporbenih zastupnika imali u eteru brojne nebulozne cifre. Budući da je arbitraža pokrenuta, sada imamo točan iznos koji koncesionar potražuje u arbitraži. Podsjetit ću na neke od iznosa, neki su tvrdili da ćemo platiti 480 milijuna eura, a to se neće dogoditi. Situacija je sljedeća, koncesionar traži raskidnu naknadu od 191,2 milijuna eura – kazao je. Ovo je, dodao je, najviša cifra koja se mogla dosuditi.
– Koji god iznos bude dosuđen mi ga moramo platiti odjednom, tako da moramo uzeti kredit koi ćemo otplatiti u četiri ili pet godina, kao da smo ostali u Ugovoru. I u najgorem mogućem scenariju to je 170 milijuna eura – istaknuo je Tomašević. Dodao je da u najgorim scenarijima Grad sigurno ima uštedu od 50 milijuna eura. – To je jedan stadio u Kranjčevićevoj – napomenuo je i naglasio da su sigurni da su donijeli dobru odluku. – Možemo dalje ići s Centrom za gospodarenje otpadom i idemo dalje s planom da ga otvorimo do 2028. – kazao je.
– Nesporni dio oko troška nadnade je oko 38 milijuna eura, taj iznos je stavljen u Proračun za 2025. – rekao je gradonačelnik.Na pitanje zašto nisu pristali na ponudu od 191 milijun eura, gradonačelnik je rekao da se radi o velikim iznosima i da će arbitraža odrediti tko je u pravu. – Moje pitanje svim oporbenjacima je zašto oni to nisu napravili u svom mandatu – rekao je Toamšević kako prenosi Večernji.
Na pitanje hoće li situacija utjecati na CGO, gradonačelnik je rekao da se dinamika neće mijenjati. Jedno od pitanja odnosilo se i na analizu eventualnih zdravstvenih posljedica koje bi mogao stvoriti CGO, Tomašević je rekao da “resorno Ministarstvo donosi odluku je li zahtjev prihvatljiv za okoliš, a kako je riječ o tehnologiji koju koriste i ostali gradovi, vjerujem da neće biti problema ni za okoliš ni za zdravlje ljudi”.
Na pitanje vezano za natječaj za financijsko savjetovanje vezano za raskid, gradonačelnik je rekao da je on u tijeku i da se nada da će uskoro biti otvaranje ponuda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu