Nastavila se urušavati proizvodnja mlijeka, u lipnju je otkupljeno samo 40,6 tisuća tona što je za 11,3 tisuće tona ili gotovo 22 posto manje od otkupa evidentiranog u lipnju 2012. godine, objavio je u ponedjeljak Državni zavod za statistiku.
17tisuća
tona mlijeka proizvedeno je ovog lipnja u odnosu na 25,2 tisuće tona za lipanj 2012.
Još drastičniji pad zabilježen je kod proizvodnje mlijeka za piće. Prema podacima koje iznosi državna statistika ovoga lipnja proizvodnja konzumnog mlijeka pala je na svega 17 tisuća tona dok je lipanj 2012. zaključen uz proizvodnju od 25,2 tisuće tona. Ovaj rezultat zapravo najbolje svjedoči dubinu pada ukupne potrošnje domaćeg tržišta, budući da se mlijeko, uz kruh, smatra elementarnom živežnom namirnicom svakodnevno prisutnom na jelovniku gotovo svih kućanstava.
Negativni trendovi još su iskazani na proizvodnji maslaca, na godišnjoj razini pala je sa 324 na 229 tona dok je istodobno proizvodnja fermentiranih mliječnih proizvoda između dva lipnja smanjena sa lanjskih 6,7 tisuća tona na ovogodišnjih 6,4 tisuće tona. Vrhnje i proizvodnja kravljeg sira imaju pozitivnu strelicu. Vrhnja je proizvedeno 2379 tona što je gotovo 20 posto više nego u lipnju prošle godine. Istodobno je proizvodnja kravljeg sira uvećana za 11,9 posto, na 2928 tona. U situaciji pada ukupne potrošnje proizvođači su zasigurno posegnuli za asortimanom koji ipak ima dulji rok trajanja. Od 2009. godine u kojoj je ostvaren povijesni godišnji rekord od 675 tisuća tona otkupljenoga mlijeka, mljekarski sektor kontinuirano bilježi silaznu putanju koja je posebno dramatična upravo ove godine.
Ovako nizak otkup, ostvaren u lipnju, nije zabilježen još od 2003. godine. Procjep u koji je upao mljekarski sektor nakon lanjskoga ljeta, kada je proizvodnja u lipnju i srpnju posljednji puta bila veća od 50 tisuća tona, zvoni na alarm. Međutim, mjerodavni u državi još ga ne čuju ili, možda ne žele čuti. Još 2008. mlijeko je u otkup davalo više od 28 tisuća proizvođača, ove godine tek 11 tisuća.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu