Nexe grupa u većinskom vlasništvu Ivana Ergovića podnijela je DORH-u Prijedlog za podnošenje zahtjeva za preispitivanje zakonitosti pravomoćne presude Upravnog suda u Osijeku.
Riječ je o potezu osporavanja odluke poznate kao prvi veliki slučaj iz upravne jurisdikcije kojom je poništena predstečajna nagodba. Ako DORH usvoji prijedlog, s primjenom predstečajnog zakona prvi puta bavit će se Vrhovni sud RH.Prijedlog je prava paljba kritika kojom su se pravnici Nexea obrušili na sudsku odluku napadajući je zbog nezakonite primjene predstečajnog zakona. Zanimljiv je i kao dio predstečajne dokumentacije kojom se nagodba nastoji ponovo osnažiti, ali i s tužiteljskog aspekta.
Od toga što će DORH utvrditi praktički gotovo sve ovisi. Taj zahtjev koji ide Vrhovnom sudu RH može postaviti samo DORH, pa stoga Nexe najavljuje i rezervno oružje – ustavnu tužbu. Pomoć DORH-a zatražena je podneskom koji se nalazi na kraju očitovanja Nexe grupe u predmetu koji je Fini vraćen, pa je dostupan na njezinoj internetskoj stranici. Na dnu je odgovor dužnika na niz vrlo ozbiljnih prigovora, posebno oko nacrta nagodbe i nekonkretiziranog načina namire, koje su iznijele Zagrebačka banka i RBA. Njihove su žalbe vrlo opšire, a reakcija su na Finino novo rješenje o prihvaćanju plana restrukturiranja. Slučaj je višestruko zanimljiv, među ostalim jer je prvi slučaj da se nakon poništavanja predstečajne nagodbe s dužničke strane zaziva intervencija DORH-a i Vrhovnog suda zbog povrede zakona.
Zatim, u rukama Ministarstva financija nalazi se cijeli spis. Čeka se njegova drugostupnjaka odluka, a rok od 8 dana je instruktivan. Tko je u pravu, Fina i Nexe ili banke, ovaj resor trebao bi skoro odlučiti, no nema sankcija i nikad se tako brzo nije riješilo. Ako bi se potvrdilo Finino rješenje za očekivati je da novi upravni spor. Utoliko i rasplet koji slijedi, kako god se okrene, doslovce u svakoj varijanti na površinu će iznijeti pojedinosti na temu nezakonitosti. Konkretne pojedinosti oko DORH-ova postupanja nije moguće doznati, no on mora preispitati postoje li razlozi za vođenje postupka zbog povrede zakona, a vezan je rokom od šest mjeseci.
S obzirom da je riječ o pravnim postupcima u tijeku, u ovom trenutku ne postoje informacije koje bismo mogli dostaviti, kažu iz Nexea. Neovisno o pravnim postupcima ipak navode da se u Nexe Grupi svi poslovni i proizvodni procesi odvijaju nesmetano i prema planu, uz redovnu isplatu plaća zaposlenima. Napori usmjereni u restrukturiranje Grupe imaju pozitivni trend, a koji je vidljiv kroz smanjenje troškova i rast operativne dobiti, tvrde."Uvjereni smo da su stvorene pretpostavke za uspješan dovršetak financijskog i operativnog restrukturiranja koje će omogućiti kontinuirani i nesmetani nastavak proizvodnih i poslovnih procesa u Nexe Grupi."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu