Tvrtke u vlasništvu lokalne države nisu učinkovite, većina ne može funkcionirati bez potpora, a u njih više od 90 posto državna revizija otkrila je nepravilnosti.
Stoga veći dio treba privatizirati, smatra Institut za javne financije (IJF). Riječ je o tvrtkama koje imaju "nevjerojatan obuhvat" djelatnosti koje su iz lepeze privatnog sektora. Tako, primjerice, potiču regionalni razvoj, upravljaju poslovnim zonama, privlače investicije, izrađuju projekte i planove, pa sve do toga da se bave trgovačkim posredovanjem, gospodarenjem otpadom, tjelesnom kulturom, naplatom komunalnih usluga, a nisu im strani ni mediji. "Zbog čega se ta trgovačka društva uopće nalaze u vlasništvu lokalnih jedinica?", pitaju se autori osvrta Anto Bajo s IJF-a i Marko Primorac s Ekonomskog fakulteta.
Veći dio tvrtki trebalo bi privatizirati, dio uključiti u proračun lokalnih jedinica, a dio uglavnom komunalna društva, zadržati u lokalnom vlasništvu, smatraju autori. Osim što su nelojalna konkurencija privatnom sektoru, te tvrtke su prijetnja lokalnim proračunima. Samo 14 lokalnih javnih tvrtki od 92 analizirane u izvješću državne revizije poslovalo je bez financijske potpore vlasnika, a nekima potpore čine i do 99 posto ukupnih prihoda. Istodobno, revizori su utvrdili nepravilnosti i propuste kod postavljanja ciljeva u njih 83 ili više od 90 posto.
Neka društva svojim direktorima obračunavala su i isplaćivala plaće mimo utvrđenih smjernicama vlasnika, a zaposlenicima naknade iako ih prema prijedlogu osnivača nije trebalo isplatiti. Sve su to razlozi koji jasno upućuju na potrebu ozbiljne rekonstrukcije i promjene statusa većeg dijela javnih tvrtki, moguće vlasničke promjene i logike financiranja, pa ih treba restrukturirati ili privatizirati jer su nepotreban financijski teret vlasnicima, zaključuje IJF.Izvješće državne revizije o učinkovitosti postizanja rezultata i ostvarivanja ciljeva poslovanja tvrtki u vlasništvu lokalne uprave i samouprave odnosi se na poduzeća iz 20 županija, bez Grada Zagreba, a odnosi se na razdoblje od 2010. do 2012. godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu