Nepovoljna situacija na tržištu rada koči oporavak potrošnje

Autor: Poslovni.hr , 05. lipanj 2013. u 12:22
SXC

Rezultati maloprodaje su nešto lošiji od očekivanja RBA analitičara, no bolji od konsenzusa analitičara prema anketi Hine.

Prvi rezultati trgovine na malo u travnju pokazuju nastavak usporavanja negativnih trendova. Prema podacima DZS-a trgovina na malo je u travnju zabilježila realan pad od 0,6 posto na godišnjoj razini, što je najniža godišnja realna stopa pada od kolovoza prošle godine, pišu RBA analitičari u povodu današnje objave statističkih podataka o maloprodaji.

Rezultati su nešto lošiji od očekivanja RBA analitičara (očekivao se blagi rast od 0,8 posto godišnje), no bolji od konsenzusa analitičara prema anketi Hine (-1,3 posto godišnje). U nominalnom izrazu maloprodaja je ostvarila godišnji rast od 2,3 posto.

Očekivano usporavanje negativnih kretanja u trgovini na malo odraz je prije svega baznog učinka s obzirom da je od travnja prošle godine trgovina na malo počela bilježiti godišnje realne stope pada (trend koji jos uvijek nije okončan). Ipak, u trgovini na malo nema oporavka. Posljedica je to iznimno teške situacije na tržištu rada, odnosno pada zaposlenosti, rasta nezaposlenosti i smanjivanja raspoloživog dohotka na što je osim snažnijih inflatornih pritisaka utjecala i veća porezna presija, stoji u analizi.

Ipak, posljednjih mjeseci negativna kretanja blago usporavaju, čemu pridonosi i bazni učinak, kažu iz RBA. Na mjesečnoj razini prema desezoniranim podacima trgovina na malo je zabilježila realan pad od 0,4 posto, dok u nominalnom izrazu nije bilo promjena. Mjesečni pad treba pripisati i činjenici da je predblagdanski uskršnji tjedan bio u ožujku.

U mjesecima pred nama analitičari očekuju daljnje usporavanje negativnih kretanja na godišnjoj razini na što će osim učinka baznog razdoblja te približavanje središnje turističke sezone. Ipak, oporavka potrošnje, odnosno trgovine na malo neće biti u ovoj godini budući da su kretanja na tržištu rada i dalje nepovoljna.

Komentirajte prvi

New Report

Close