Hrvatska treba uvesti suvremeni porez na imovinu i reorganizirati javne financije na nižim razina, objavio je MMF nakon redovnih konzultacija. Izvješće su počeli konstatacijom da jeHrvatska i dalje u neuobičajeno dugoj recesiji, koja će se nastaviti i u ovoj godini padom od gotovo jedan posto. Vladi sugeriraju da za trajnu fiskalnu konsolidaciju razmotre mjere i na prihodnoj i na rashodnoj strani proračuna, uključujući i porez na imovinu.
“Restrukturiranje duga privatnog sektora i mjere za privlačenje inoulaganja pružaju najbolje izglede za oživljavanje rasta”, navodi MMF, koji opet izdvaja predstečajne nagodbe kao dobar smjer restrukturiranja privatnog duga. Kad je riječ o brzini fiskalne prilagodbe, zastupaju blaži stav od EK. U najnovijem izvještaju iskrsnula su i dva nova momenta. Iako su devizne rezerve države premašile 12,5 milijardi eura, MMF predlaže da se one još povećaju pozivajući se na standardna mjerila.
U širem dokumentu pojavljuje se analiza prema kojoj je realni efektni tečaj kune precijenjen za 10 posto, kad se nominalni tečaj uspoređuje s plaćama i produktivnosti. MMF je usporedio hrvatske plaće i produktivnost s plaćama još 16 država i zaključio da je ravnotežni tečaj precijenjen 10%, odnosno da su naše plaće prevelike. U analizu su uključene zemlje sa jugoistoka Europe (jugoslavenske republike, Rumunjska, Bugarska, Ukrajina, Kazahstan, Rusija, Mađarska…).
Hrvatska narodna banka izrazila je rezerve prema rezultatu zbog izbora država s kojima nas je usporedio MMF, te su jučer u razgovoru s novinarima ponudili svoju analizu. Koristeći istu metodologiju, oni su Hrvatsku i tečaj uspoređivali sa stanjem u zemljama srednje i JI Europe te nekim starim članicama EU kao što su Italija, Španjolska, Portugal, i zaključili da je tečaj realan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.savjeti u stilu “bolesnika držati na aparatima dok mu se može posisati i zadnja kap krvi”.
neka mmf dade privatne posudbe predstečajcima i neka ih onda hvali do neba.
Uključite se u raspravu