Nema javnih dražbi, a trune 100.000 kubika drva

Autor: Božica Babić , 04. kolovoz 2014. u 12:47
Marijan Kavran, Drvni klaster (Dalibor Urukalović/PIXSELL)

Nakon 20 godina organiziranje dražbi od Hrvatskih šuma preuzelo je Ministarstvo gospodarstva, od tada sve stoji.

Ne škripi između ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine i ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka samo oko pozicioniranja prehrambene industrije u novoj nacionalnoj industrijskoj strategiji do 2020. već su odnosi klimavi i zbog (ne)mogućnosti prodaje drvne sirovine Hrvatskih šuma. Podsjećamo, Uredbom Vlade od 13. veljače ove godine Ministarstvo gospodarstva preuzelo je od Hrvatskih šuma provedbu dražbi drvne sirovine, a Poslovni dnevnik je već krajem ožujka upozorio o mogućim posljedicama.

Tvrtke okupljene u Hrvatskom drvnom klasteru (HDK) oglasile su se u petak javnim pismom ne bi li na taj način uzdrmali tromu birokraciju koja im koči poslovanje. “Od veljače i donošenja Uredbe organizirane su samo dvije dražbe. Evidentno je da su nedorečena administrativna procedura i izostanak postupanja pojedinih nadležnih institucija doveli drvoprerađivače u vrlo nezahvalnu poziciju i do pojave ozbiljnih operativnih i financijskih posljedica, a prave razmjere šteta bit će moguće kvantificirati krajem godine”, upozorava Marijan Kavran, direktor HDK-a. Postavlja se, kaže, i pitanje kvalitete sirovine budući da se radi o preko 100.000 metara kubnih “trenutno blokirane” pilanske oblovine koja dnevno gubi na kvaliteti. Većinom se radi o sortimentu bukve podložnom brzoj degradaciji zbog učestalih izmjena kišnih razdoblja i visokih ljetnih temperatura, koja će propasti ako se ne omogući brza prerada sirovine. 

Prema neslužbenim, ali iz pouzdana izvora dostavljenim podacima Poslovnom dnevniku, 30. srpnja na zalihama svih šumarija nalazilo se oko 526.000 prostornih metara drvne sirovine, Najteža situacija je u Gorskom kotaru, samo u šumariji Gerovo trune više od 35.000 kubika, a ukupni lager prelazi 100.000. Nakon nevremena koje je početkom godine poharalo Gorski kotar procjenjivalo se da štete na šumama iznose više od 700 milijuna kuna. Zašto škripi u suradnji ministarstava koja vode Jakovina i Vrdoljak te kolike će štete pretrpjeti ne samo drvna industrija već i državni proračun zbog neodržavanja dražbi, upitali smo na obje te adrese, ali i u Hrvatskim šumama.

Drvari spremni platiti, ali nemaju kome

Naime, u 2013. na dražbi namijenjenoj domaćem tržištu prodano je 760.000 prostornih metara drvne sirovine, a na međunarodnoj licitaciji još 480.000 što je 25 posto od ukupno prodane drvne sirovine. Iako lanjska godina nije kao ova bila opterećena enormnim zalihama drvoprerađivači su otkup sirovine kroz dražbe platili 70 milijuna kuna skuplje. I sada su pripravni dati više kuna samo da dobiju kvalitetnu sirovinu.

I dok dražbi nema, a drvo trune po šumama iz kabineta ministra Jakovine umjesto odgovora tek naputak neka informacije tražimo kod Vrdoljaka. Na toj pak adresi uzvraćaju opširnim pojašnjenjem u kojem uglavnom dominiraju “prazne” rečenice. Poput, “Ministarstvu gospodarstva, od osobitog interesa je stvoriti preduvjete za pravodobno i dostatno snabdijevanje drvnoprerađivačke industrije kvalitetnom drvnom sirovinom te sigurnost opskrbe istom, budući je to jedna od najvažnijih industrijskih grana Republike Hrvatske u kojoj se korištenjem vlastite, iznimno kvalitetne sirovine, može postići visok stupanj prerade i dodane vrijednosti, a u svrhu poticanja njenog daljnjeg razvoja i izvoza.” Iz Vrdoljakova tima nadalje poručuju da “Hrvatske šume aneksima godišnjih ugovora mogu sa drvoprerađivačima povećati količinu isporuke drvne sirovine”, te znakovito dodaju da se “zadovoljavajuća dinamika provedbe javnih nadmetanja može postići samo temeljem uredno podnesenog, potpunog zahtjeva sa pripadajućom propisanom dokumentacijom od strane Hrvatskih šuma.” Podsjećaju da je osnovni cilj Uredbe “postizanje zakonitog i transparentnog prometa, uvođenje reda na tržištu kroz učinkovit nadzor, gdje je osobito važan dokaz o porijeklu i legalitetu drvnih sortimenata.

Navode da je u pripremi provedba treće dražbe za koju su “Hrvatske šume  trebale dopuniti dokumentaciju na način sukladan odredbama Uredbe i pravilima struke, a što do sada nisu učinile.” Po zaprimanju urednog zahtjeva spremni su odmah angažirati sve raspoložive resurse u svrhu redovitog održavanja javnih nadmetanja, stoji u odgovoru Ministarstva gospodarstva. Hrvatske šume pak u odgovoru podsjećaju da su duže od 20 godina provodile javna nadmetanja kao jedan od načina prodaje drvne sirovine.

Kako je “Ministarstvo gospodarstva preuzelo provedbu nadmetanja za prodaju drvne sirovine do današnjeg dana održana su dva nadmetanja na kojima je ukupno prodano 14.040 m³ drvne sirovine. Još su četiri puta podnijeli zahtjev za održavanje trećeg nadmetanja, no svaki je puta zahtjev odbijen”, tvrde u uredu predsjednika Uprave HŠ-a Ivana Pavelića i otkrivaju da je u prvom polugodištu 2013. dok su dražbe vodile Šume održano čak 26 nadmetanja na kojima je prodano 49.426 m³.

Komentari (2)
Pogledajte sve

ministarstvo gospodarstva čeka da strunu što više, da budu jeftinija

Bez imalo zlobe; sve po planu 21; poharači, pokradi, uništi, rasprodaj, podijeli, sve kaj ima!!!
[emo_mrgud]

New Report

Close