Nelojalna građevinska konkurencija iz trećih zemalja uništava domaće, ali i europsko građevinarstvo, dok novac za investicije u infrastrukturu, često iz EU fondova, umjesto da podupre domaće gospodarstvo, prelijeva se izvan zajedničkog tržišta EU, rečeno je u srijedu na konferenciji o nabavi građevinskih radova “Ponude ponuditelja iz trećih zemalja u postupcima javne nabave: prema pravednom tržištu građevinskih radova”.
Konferenciju je organizirala HUP-Udruga poslodavaca graditeljstva i Europska federacija građevinske industrije (FIEC), prenosi Hina. Glavna direktorica HUP-a Irena Weber kazala je da nepoštena konkurencija iz trećih zemalja, nepotpisnice međunarodnih sporazuma o javnoj nabavi, prije svega iz Turske i Kine, umjetno niskim cijenama koje im omogućuju državne subvencije, jeftinija radna snaga i niži standardi, predstavlja sve veću prijetnju europskom i hrvatskom građevinskom sektoru, radnim mjestima, ali i državnim proračunima i nacionalnim gospodarstvima.
“Angažiranjem nepoštene konkurencije iz trećih zemalja sredstva od investicija u infrastrukturu, umjesto da podupru domaća gospodarstva, prelijevaju se izvan zajedničkog tržišta EU. Situacija je vrlo ozbiljna, pa iz građevinskog sektora apeliraju na javne naručitelje koji usmjeravaju milijarde eura investicija u infrastrukturu da hitno počnu koristiti već postojeće alate u borbi protiv nepoštene konkurencije, navela je Weber.
Po njoj, u Hrvatskoj je nužno što prije izmijeniti zakonodavni okvir i provoditi nadzor isplata plaća prema Kolektivnom ugovoru za graditeljstvo kako bi se osigurala fer tržišna utakmica domaćim građevinskim kompanijama. Analiza kompozicije troškova dostupnih kroz ponude na javnim natječajima između europskih i kineskih kompanija pokazuje da su troškovi kineskih kompanija na razini od svega 76 posto stvarnog troška EU kompanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu