Nedostatak radnika i visoke plaće najveći problemi tvrtkama

Autor: Josipa Ban , 11. ožujak 2025. u 22:00
Foto: GORAN STANZL/PIXSELL

Poboljšava se poslovna klima u Hrvatskoj, kažu u AmChamu.

Iskustvo poslovanja u Hrvatskoj kontinuirano se poboljšava, pokazuje najnovije istraživanje Američke gospodarske komore u Hrvatskoj (AmCham) o poslovnom okruženju u Hrvatskoj. Također, većina poduzeća koja su sudjelovala u ispitivanju AmChama lani je poslovala bolje nego u 2023., gotovo polovica ih je dodatno zapošljavala, podizala plaće svojim zaposlenicima, a to planiraju nastaviti i u ovoj godini.

“Povećava se broj kompanija koje poslovnu klimu u Hrvatskoj vide povoljnom. Taj trend bilježimo posljednjih pet godina”, ističe Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmChama. Brojke kažu da čak 60 posto ispitanih smatra da se poslovna klima poboljšava, za njih 31 posto ostala je ista, a tek 7 posto ocjenjuje da se pogoršava.

Sve atraktivniji
Poboljšanja potvrđuju Anita Letica, predsjednica Uprave Phillip Morrisa u Hrvatskoj te Stjepan Roglić, potpredsjednik Nadzornog odbora Orbico Grupe. “Tijekom 20. godina poslovanje Phillip Morris kontinuirano širi poslovanje u Hrvatskoj što je sigurno znak pozitivnog poslovnog okruženja”, kaže Letica dok Roglić dodaje da su članice AmChama zadovoljne kretanjima u domaćem gospodarstvu, posebno od ulaska u Europsku uniju.

Planovi u 2025. Što s plaćama?

Više od 80 posto ispitanih poduzeća planira povećati plaće u 2025. Većina će pratiti stopu inflacije.

Dobro je i da anketirana poduzeća, a riječ je uglavnom o multinacionalnim tvrtkama koje najčešće (više od 70 posto) posluje na više tržišta srednje i istočne Europe, poziciju Hrvatske u odnosu na ostale zemlje regije ocjenjuju sve boljom. “Oko 30 posto ispitanih smatra da su uvjeti poslovanja u Hrvatskoj među povoljnijima u regiji.

Usto, broj negativnih ocjena je značajno smanjen, i to s 24 posto u 2023. na 15 posto u 2024.”, kaže Doko Jelušić podsjećajući da na početku provođenja ovog istraživanja Hrvatska nije dobro stajala u odnosu na zemlje regije. “Taj se sentiment poboljšava, a Hrvatska se sve bolje pozicionira. Među investitorima se ona danas percipira kao stabilna zemlja koja je riješila mnoge izazove”, kaže izvršna direktorica AmChama.

No, prostora za napredak, naravno, ima. Kao glavne ograničavajuće faktore u poslovanju ispitane tvrtke već tri godine navode nedostatak odgovarajuće radne snage, oporezivanje rada te inflaciju.

Trošak rada, dakle, i dalje predstavlja priličan izazov poslodavcima. Andrea Doko Jelušić kaže da je u dijelu oporezivanja rada posljednjih godina uistinu mnogo toga napravljeno te u tom dijelu nema mnogo prostora za rezove. Ipak, ostaju mogućnosti u provođenju reformi mirovinskog i zdravstvenog sustava, navodi.

Uz navedeno, najveća pogoršanja poduzetnici vide u provedbi pravnih pravila i procedura, odnosno u funkcioniranju pravosuđa, jednoj od glavnih boljki poslovne klime u Hrvatskoj. Ovaj problem ističe njih čak 32 posto.

Za razliku od pravosuđa, poduzeća koja su sudjelovala u anketi AmChama, često kritiziranu birokraciju ne smatraju nikakvim problemima (oko 75 posto). Tek kada Hrvatsku uspoređuju sa zemljama regije zamjerit će nam sporost.

68

posto poduzeća planira nova zapošljavanja

Pozitivna očekivanja
Dobro je i to što većina ispitanih ima pozitivna očekivanja unatoč brojnim nepoznanicama i turbulencijama na svjetskoj političkoj sceni. Tako njih 78 posto planira širenje poslovanja u Hrvatskoj u sljedeće tri godine, a njih 68 posto i nova zapošljavanja. Najveći dio njih (gotovo 50 posto) planira zaposliti do 20 ljudi i povećati plaće. Najveći dio ispitanih (51 posto) plaću će povećati u skladu sa stopom inflacije, a gotovo 32 posto i više od stope inflacije.

Zanimljivo je i da čak 38 posto ispitanih kompanija, a koje po poslovnim pokazateljima uglavnom odskaču od domaćeg prosjeka, u posljednje tri godine nisu uspjele uskladiti plaće s rastom inflacije.

Doko Jelušić komentirala je i politiku uvođenja carina nove američke administracije ističući da carinske barijere sigurno ne odgovaraju biznisu. Podsjetila je i da su euroatlantski odnosi bili osnova gospodarskog prosperiteta posljednjih nekoliko desetljeća te da njihove članice sigurno neće biti sretne ako dođe do uvođenja carina.

“Trenutačno imao 7,4 bilijuna dolara investicija između dva kontinenta, dva bilijuna dolara trgovinskih transakcija, a ti odnosi podržavaju oko 16 milijuna radnih mjesta”, kaže Doko Jelušić ilustrirajući jake gospodarske veze Europe i SAD-a.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close