Danas će u Zagrebu biti predstavljen Britanski poslovni centar Hrvatska, svojevrsna Otočna komora.
Dio je to programa gospodarske diplomacije čiji je cilj rast izvoza britanskih tvrtki na bilijun funti do 2020. i otvaranje 100.000 radnih mjesta. Centar će biti podrška tvrtkama koje će poslovati u Hrvatskoj, ali i domaćim tvrtkama za jačanje odnosa s Velikom Britanijom. "Nećemo biti pasivni promatrač ili kritičar, niti samo klub za druženje uz vino i cigare", kaže direktorica Centra Vedrana Likan iz Collliers Internationala.
Koji je povod osnivanju udruženja Britanskog poslovnog centra u Hrvatskoj?
Zbog gospodarskih kretanja britanski investitori ostaju dosljedni svojim investicijskim strategijama i donekle konzervativni. Za Hrvatsku je znano da još nije prepoznata kao investicijska destinacija, no interes sustavno raste. Upravo zato što britanski, kao i drugi strani investitori, ne pronalaze jedno mjesto u Hrvatskoj na kojem mogu dobiti potrebne informacije i kvalitetne kontakte, britansko veleposlanstvo, UK trade and investment tim i nekolicina visokih predstavnika tvrtki iz realnog sektora odlučili su osnovati "British Business Center Croatia" i ponuditi podršku britanskim investitorima, ali i našim tvrtkama koje vide Veliku Britaniju kao poslovnu destinaciju i izvozno tržište.
Kakva je percepcija Hrvatske u očima britanskih investitora?
Britanija voli Hrvatsku zbog mora i vina, blizine, mediteranskog mentaliteta i jer uvijek slovi kao neotkriveni turistički i investicijski dragul. Britanski investitori već imaju iskustvo plasiranja novca u Hrvatskoj, no na žalost, ne dobra. To se odnosi na velike turističke projekte, ali i na malu proizvodnju ili pak pokretanje tvrtke za pružanje usluga savjetovanja. Prepreke na koje nailaze, i na kojima želimo raditi, općenito su poboljšanje investicijske klime i okruženja. Konkretno, ubrzavanje procesa donošenja odluka na svim razinama, transparentnost i predvidljivost sustava, naročito poreznog i pravnog, dostupnosti informacija, te općenito uspostava sustava koji će omogućiti jednostavnije osnivanje i poslovanje tvrtki.
Što će isprva biti fokus Centra?
Želja nam je okupiti tvrtke u Hrvatskoj koje imaju istu namjeru ili pak potrebu za podrškom, te zajednički raditi na stvaranju bolje bilateralne poslovne razmjene na razini dviju zemalja. Britansko veleposlanstvo i UK Trade & Investment podržavaju nas u tome, i to na način da učine iskustva i znanje britanskih stručnjaka dostupnima, da dovedu u Hrvatsku neke od najvećih svjetskih imena u segmentima poduzetništva, industrije, turizma, infrastrukture, i ostalih koji predstavljaju pokretače našeg gospodarstva. S druge strane, želimo biti izvor vrijednih informacija i kontakata za strane investitore potrebne za pokretanje biznisa u Hrvatskoj, što znači imati kvalitetnu bazu članova i učiniti ih logičnim izborom pri odabiru partnera u Hrvatskoj.
Hoće li se vaše aktivnosti preklapati s onim što rade Vlada i lokalna uprava?
Cilj je Vlade i agencija pružiti podršku investitorima definiranjem investicijskih strategija, segmenata i zona, definiranjem ovlasti lokalne vlasti u pogledu plasiranja i provođenja investicija, paketa povoljnosti za investitore kroz subvencije, olakšice, poreze… Nacionalne gospodarske komore trebale bi biti njihovi operativci, provoditelji aktivnosti u suradnji s privatnim sektorom. Je li Hrvatska u tome uspješna, na svakome je da sam ocijeni. Ocjena osnivača BBCC-a je da u Hrvatskoj postoji izrazita potreba da se ubrzano i sustavno radi na atraktivnosti zemlje kao investicijske destinacije, da se vrati imidž Hrvatske kao male zemlje s izrazito velikim potencijalom razvoja te da se ojačaju gospodarski odnosi sa zemljama Europe i svijeta. Kad bi se time bavile sve spomenute organizacije, potreba za osnivanjem i povezivanjem pripadnika privatnoga sektora postojala bi i dalje, ali u nekom drugom segmentu i ne toliko u pogledu osnovnih postavki vezanih uz pokretanje gospodarstva, privlačenje investitora.
Je li to kritika aktualne Vladine investicijske politike?
Smatram da je svaki oblik nekonstruktivne kritike suvišan. BBCC okuplja stručnjake, dovodi u Hrvatsku svjetska imena politike i gospodarstva, želi bezrezervno podržati ekonomski i društveni razvoj i podržava implementaciju strukturnih reformi za povoljnije poslovno okruženje. Ne stojimo nasuprot državi ili Vladi, već suradnjom na relaciji diplomacije i privatnog sektora želimo ne samo deklarativno podržavati promjene, već i raditi na njima. Sigurno nećemo biti pasivni promatrač ili kritičar, niti samo klub za druženje uz vino i cigare, već snažno i aktivno raditi na podizanju kvalitete poslovnog okruženja, izgradnji imidža Hrvatske kao investicijske destinacije te pružanju podrške hrvatskim tvrtkama za poslovanje izvan granica.
Očekujete li skore pozitivne promjene u Hrvatskoj u investicijskoj klimi?
Optimizam temeljim na trendu poslovanja u prvoj polovici ove godine tvrtki koje su tzv. prva fronta za strane investitore; konzultanti, pravnici, porezni savjetnici,… Moja tvrtka je jedna od njih. Kada mi zabilježimo blagi porast interesa stranih investitora, taj trend kroz godinu dana prelije se i na ostale segmente tržišta. No, mi možemo učiniti samo djelomičan posao u pogledu privlačenja stranih investitora. Ostatak je na ukupnoj ekonomskoj klimi.
Puno se dalo naučiti na lanjskom forumu
U listopadu 2013. u Londonu je održan prvi UK-Croatia Trade and Investment Forum na kojem su britanskim ulagačima predstavljeni projekti za ulaganja. Što je s realizacijom?
Na tom primjeru puno se dalo naučiti. BBCC planira organizirano, s kvalitetnom pripremom i s ciljanim dogovorima, organizirati susret naših gospodarstvenika s britanskim ulagačima i potencijalnim partnerima. Kao organizacija bazirana na kvalitetnu članstvu, BBCC će kreirati taj segment svojih aktivnosti temeljem potreba naših članova. Rane pripremne radnje su već pokrenute. Osim susreta tog profila te nastavno na temu našeg okruglog stola povodom našeg predstavljanja, za ovu godinu planiramo realizirati četiri okrugla stola na aktualne gospodarske teme; poduzetništvo, outsourcing, ICT, start up.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu