Neće poslušati poslodavce, pauza će biti plaćena

Autor: Ksenija Puškarić , 24. ožujak 2013. u 22:01
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić na okruglom stolu najavio novi Zakon o radu u rujnu/PIXSELL

Vrijeme je za raspravu o otkaznom roku, otpremninama i agencijama za privremeno i povremeno zapošljavanje.

Novi Zakon o radu (ZOR), koji bi Sabor trebao izglasati do rujna, u potpunosti će izmijeniti sustav otpremnina, najavio je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić. O tome, međutim, sa socijalnim partnerima još traju pregovari.

Kako je pojasnio na okruglom stolu o ZOR-u časopisa Banka, otpremnine bi poslodavci trebali uplaćivati u poseban fond, a radnik koji izgubi posao neće morati odmah povući sva sredstva. "Sve što radniku ostane u fondu do odlaska u mirovinu, uplatit će se u treći mirovinski stup", objasnio je Mrsić, dodavši kako će se to tek razraditi.  "Jedno je sigurno", kaže Mrsić, "novi pregovori oko radnog zakonodavstva bit će sigurno škakljiviji od prvog dijela." Dosad je, naime, postignut dogovor oko rada na određeno, prekovremenih sati i otkaza za vrijeme probnog rada."Sada će na rasporedu biti teme poput otkaznog roka, otpremnina i uloge agencija za privremeno i povremeno zapošljavanje. Sveobuhvatna reforma koja slijedi ima više ciljeva, očuvanje radnih mjesta, veću mobilnost te bržu prilagodbu poslodavaca uvjetima na tržištu", kaže Mrsić istaknuvši kako su poslodavci i sindikati već započeli pregovore, a u njih će se u travnju uključiti i Vlada.

"Inzistirat ćemo na zaštiti radnika jer je on uvijek slabija karika na tržištu rada. Ali, s druge strane, trebamo olakšati restrukturiranje poduzeća i u tom ozračju ćemo voditi pregovore", istaknuo je ministar na okruglom stolu o izmjenama ZOR-a te napomenuo kako se to možda sada čini kao nemoguća misija. Dio promjena slijedit će i sudsku praksu, koja je pokazala kako su neke odredbe sadašnjeg ZOR-a vrlo nejasne, a također se mora poraditi na ubrzanju svih sudskih procesa na radnim sudovima koji i danas predugo traju, rekao je Mrsić. U izmjenama ZOR-a neće biti, suprotno željama poslodavaca, pregovora o neplaćenoj pauzi jer, kako je Mrsić naglasio, to je dio našeg naslijeđa, to je kod nas normalno i uvriježeno.

"To nije neki veliki problem kod restrukturiranja poduzeća", rekao je Mrsić, naglasivši kako će se o otkazima za vrijeme bolovanja ipak pregovarati sa socijalnim partnerima s obzirom na to da se radi od prijedlogu jednog od socijalnih partnera. Osim ZOR-a mijenjat će se i Zakon o zaštiti na radu koji je upravo u javnoj raspravi, prema kojem će inspektori rada i inspektori zaštite na radu imati iste ovlasti i za nepravilnosti će dodjeljivati – kartone. Za bilo kakvo kršenje propisa ili zakona, dodijelit će žuti karton, što znači da poslodavac ima osam dana da ispravi nepravilnosti, a crveni previđaju kazne i zatvaranja tvrtki. Donijet će se i zakon o skraćivanju radnog vremena koji će u suštini ozakoniti neradni petak, te zakon o agencijama za privremeno i povremeno zapošljavanje.

Stečajni upravitelj

S burze u direktorsku fotelju 

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava je podržalo prijedlog predsjednika Hrvatske udruge sindikata Ozrena Matijaševića da se nezaposleni s visokom stručnom spremom prekvalificiraju za posao stečajnog upravitelja. "U tijeku su pregovori s ekonomskim fakultetima koji bi trebali držati nastavu za stečajne upravitelje i čekamo da nam katedre dostave prijedlog i satnice i broj ljudi koji su spremni održavati nastavu. Činjenica jest da nam nedostaje tog kadra i to već godinama", zaključio je ministar Mrsić.

Komentari (1)
Pogledajte sve

iz ove gomile namjerno nesuvislih i nabacanih fraza samo se može zaključiti da će sve one rigidne odredbe koje su uništile ekonomiju ostati, a planiraju uvesti još i taj dodatni namet za zapošljavanje.

ludo da ne može luđe biti. kada kaže da su radnici kod nas “slabija strana”, taj ministar može biti autist ili naprosto lažac i podlac.

slabija su strana samo radnici u privatnom sektoru, jer se ne provode zakoni što ih štite, a da se provode, bankrotirale bi sve privatne tvrtke u zemlji.

i tako imamo to što imamo, sulude privilegije činovnika-neradnika u javnom sektoru, te neprovođenje tih istih privilegija u privatnom sektoru, jer su ekonomski potpuno neodržive, pa tako radnici u privatnom sektoru nemaju nikakvu zaštitu. umjesto da se prava svedu na razumnu mjeru i jednako provode za sviju, što ustav naređuje, a naše krivosuđe dosljedno krši.

New Report

Close