Ne vjeruju državi, plaše se rasta poreza i ne planiraju zapošljavati

Autor: Marina Šunjerga/VL , 11. lipanj 2014. u 22:00
Svaki treći menadžer namjerava izdvojiti dio poslovanja /FOTOLIA

Većina menadžera inovacije vidi kao priliku za povećanje tržišnog udjela. Unatoč kritikama države, čak ih 63 posto vjeruje u oporavak.

Iako je depresivno raspoloženje kod hrvatskih predsjednika uprava donekle zamijenio optimističniji pogled na budućnost, istraživanje PricewaterhouseCoopersa (PwC) Hrvatska obilježavaju odlučnost da se nastave smanjivati troškovi poslovanja i strah od negativnih implikacija fiskalne konsolidacije na gospodarstvo.

Rezat će troškove 
Naime, među 32 predsjednika uprave u Hrvatskoj ispitanih u sklopu istraživanja Window into business reality u kojem je sudjelovalo ukupno 1344 njihovih kolega diljem svijeta 72 posto je najavilo novo rezanje troškova u svojoj kompaniji nakon što su gotovo svi posegnuli za tom metodom u 2013. Samo 28 posto tvrtki će zapošljavati nove ljude, dok više od polovice njih planira smanjiti broj zaposlenih. Svaki treći menadžer namjerava izdvojiti dio poslovanja. Neće biti ni znatnog rasta investicija, ako je suditi po odgovorima iz istraživanja. Menadžeri su raspoloženi prema ujedinjavanju ili joint venture projektima, ali tek šestina njih planira preuzimanje na domaćem ili stranom tržištu.  Izuzetno je visok strah od poteza države.
 

Svi predsjednici uprava zabrinuti su zbog fiskalne konsolidacije, a 62 posto ih je jako zabrinuto, prije svega zato što očekuju da će se povećati porezni teret. Četiri od pet menadžera boji se da će se porezni teret povećavati, pri čemu 39 posto ispitanika smatra da postoji visok rizik od takvog scenarija i jačeg pritiska države na realni sektor. I dok strahuju od novih poreza, kao glavne zadaće državi postavljaju osiguranje stabilnosti u financijskom sektoru i pristup kapitalu te, kao najvažnije za predsjednike uprava, kreiranje međunarodno konkurentnog poreznog sustava.

Vjera u tehnologiju
Unatoč jakim kritikama države, predsjednici uprava u Hrvatskoj nisu pesimistični. Čak 63 posto njih vjeruje da će se globalno gospodarstvo poboljšati u sljedećih 12 mjeseci, a oko 88 posto njih vjeruje da će u iduće tri godine rasti prihodi društava kojima upravljaju."Odgovori predsjednika uprava upućuju na znakove oporavka. Ekonomska situacija bila je radikalan filtar za privatni sektor, no nedvojbeno kompanije, koje su se u suočavale s jakom konkurencijom i negativnim trendovima, danas moraju biti inovativnije i efikasnije, za to danas postoje pozitivni primjeri", poruka je Hrvoja Zgombića, predsjednika Uprave PwC-a Hrvatska. Razmišljajući o tome što će najviše utjecati na razvoj poslovanja u idućih pet godina, predsjednici uprava u Hrvatskoj složni su da će to biti tehnologija, a više nego ostatak svijeta zabrinjava ih utjecaj demografije na posao u srednjem roku. Inovacije u tehnologiji percipiraju kao najveću priliku za rast, ali rade i na otvaranju tržišta, ne vjeruju u rast na domaćem području. 

Komentari (4)
Pogledajte sve

dok se parazitska država ne svede na minimum sve je pišanje u vjetar.


Teško je vratiti izgubljeno povjerenje investitora. Glupe pogreške Linića i Grčića treba početi ispravljati, za početak ukinite porez na dividendu…..to će vas najmanje koštati Vlado

bojim se da ni na to više nitko ne bi nasjeo. svakom bi bilo jasno da će ga za koji mjesec u nekom drugom obliku opet uvesti samo po višoj stopi. uz gomilu uvreda na račun nezahvalnog privatnog sektora.

Teško je vratiti izgubljeno povjerenje investitora. Glupe pogreške Linića i Grčića treba početi ispravljati, za početak ukinite porez na dividendu…..to će vas najmanje koštati Vlado

New Report

Close