Ne postoje brza rješenja za probleme s kojima se hrvatsko gospodarstvo i građani Hrvatske suočavaju nakon višegodišnje recesije, konstatirao je izvršni direktor Svjetske banke (SB) Frank Heemskerk tijekom posjeta Hrvatskoj.
Nizozemac Heemskerk predsjedatelj je "nizozemskog predstavništva" u sjedištu Svjetske banke u Washingtonu koja zastupa interese 13 zemalja, uključujući Hrvatsku. Doputovao je u dvodnevni posjet Hrvatskoj kako bi ocijenio gospodarski napredak u zemlji, navodi se u priopćenju Svjetske banke.
"Hrvatsko gospodarstvo i građani Hrvatske suočavaju se s teškim izazovima nakon višegodišnje recesije", konstatirao je Heemskerk. "Nažalost, ne postoje brza rješenja", naglasio je dužnosnik Svjetske banke, naglasivši pritom da ga "ohrabruje partnerski odnos hrvatske vlade i privatnog sektora sa Svjetskom bankom u poticanju gospodarskog oporavka.
Preporučio je stručna znanja i prilike za financiranje koje nudi Svjetska banka kako bi hrvatsko gospodarstvo postalo efikasnije i konkurentnije i kako bi se ujedno zaštitile najranjivije skupine građana.
Tijekom posjeta dužnosnik Svjetske banke sudjelovao je u prvoj radionici u sklopu projekta modernizacije sustava socijalne skrbi, koju su zajedno organizirali Svjetska banka i Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Na radionici je zajedno s potpredsjednicom hrvatske vlade, ministricom socijalne politike i mladih Milankom Opačić i ministrom zdravlja Sinišom Vargom razgovarao o važnosti programa u sklopu "preciznije usmjerenih, financijski održivih mjera zaštite najranjivijih skupina građana, navodi se u priopćenju.
Tijekom posjeta Hrvatskoj dužnosnik SB-a sastao se i s ministrom financija Borisom Lalovcem i s guvernerom Hrvatske narodne banke (HNB) Borisom Vujčićem, stoji u priopćenju, bez navođenja detalja o tim sastancima.
Izazovi u procesu jačanja gospodarskog oporavka bili su također u fokusu skupa koji je organiziralo nizozemsko veleposlanstvo u Zagrebu. Uz izvršnog direktora Svjetske banke, uzvanici na skupu bili su i predstavnici poslovne zajednice u Hrvatskoj, navodi se u priopćenju.
Osim o gospodarskom oporavku, sudionici skupa raspravljali su prema priopćenju SB-a i o maksimalnom korištenju prednosti koje donosi članstvo u Europskoj uniji i o poboljšanju poslovne klime.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Predsjednica-Kolinda u-misiji-pomirenja-s-Njemačkom
”
U misiji „pomirenja“, koju je morala započeti riječima da Hrvatska zna tko joj je politički saveznik, predsjednica Republike zapravo je počela otklanjati štete uspostavljene Milanovićevim ponašanjem i dezorijentiranošću njegove administracije.
Znamo li da je njemački predsjednik Joachim Gauck, jedan od predvodnika lustracijskog procesa na području negdašnje Istočne Njemačke, svojoj kolegici Kolindi Grabar Kitarović ponudio njemačku pomoć u lustracijskom procesu, jasno je da u njemačkoj politici epizoda Perković nije zaboravljena. Doduše, Josip Perković i njegov „kolega“ Zdravko Mustač nisu ti koji su pokvarili odnose službenih Zagreba i Berlina. Kontaminirao ih je Zoran Milanović, trenutni hrvatski premijer, i to ne samo nespretnim pokušajem „spašavanja kože“ ove dvojice aktera tajnih službi u autoritarnom režimu, koji su pod sumnjom da su sudjelovali ili organizirali urotu što je rezultirala ubojstvom emigranta Stjepana Đurekovića. Milanovićevi doprinosi stvaranju velikih rezervi prema Hrvatskoj u Berlinu počeli su već u rujnu 2012. kad je službeno posjetio njemačku kancelarku, i to s namjerom da lobira za ratifikaciju hrvatskoga pristupnog ugovora s EU u njemačkom parlamentu.
Tom je prigodom Milanović, međutim, napravio seriju nečuvenih poteza.
Po svemu sudeći, ova će administracija trajati još oko šest mjeseci. Ti mjeseci za Hrvatsku su ovako i onako izgubljeni. Ozbiljna strategija smanjivanja štete, međutim, mora osigurati da odmah nakon odlaska Milanovića i njegove administracije s političke scene, Hrvatska počne afirmirati temeljne njemačke vrednote: socijalno-tržno gospodarstvo, efikasnu javnu upravu, štedljivu državu, nultu toleranciju korupcije. Svjetonazorska srodnost s njemačkim ključnim kreatorima javnih politika, pa i naglašavanje vrijednosti, do kojih je njemačkom Predsjedniku (ali i Kancelarki) toliko stalo, na primjer, lustracije, mogu samo doprinijeti stvaranju povoljnih društvenih okolnosti za primjenu ovog modela. ”
http://direktno.hr/en/2014/kolumne/10679/Predsjednica-Kolinda-Grabar-Kitarovi%C4%87-u-misiji-pomirenja-s-Njema%C4%8Dkom.htm [direktno.hr]
Treba odje*ati sve te gušterolike spodobe, pa će se naći brzo rješenje.
Čudno da nije rekao što je najveća prepreka!? Valjda zato što je tamo sjedio s djelom iste….
…Pa, ja to stalno govorim……! Što prije se s tim pomirimo…
prije ćemo naći prava rješenja za sebe i druge…….
Uključite se u raspravu