Prijedlog Stečajnog zakona o kojem će se u Saboru glasovati razlikovat će se od teksta koji je u siječnju bio u prvom čitanju.
Kako se rješenja još bruse, doznajemo, u trgovačkom sudstvu nade se polažu u to da će Vlada odustati od automatskog pokretanja stečaja zbog blokade tvrtke u trajanju od 120 dana. Kao alternativa navodno se spominje mogućnost da se to rješenje propiše samo za nove subjekte. Naznake mogućnosti da se stečaj po službenoj dužnosti propiše samo za novoosnovana društva, ako ispunjavaju uvjete, novog su datuma. Temelje se na apelu, navode naši sudački izvori, da u suprotnom slučaju potencijalno slijedi najveći val stečajeva u neovisnoj Hrvatskoj, koji bi mogao preplaviti sudove. Procjenjuje se da bi do kraja godine u stečaju automatski završilo između 20 i 40 tisuća subjekata u trajnijoj blokadi.
U protekle dvije godine predloženo je, inače, 8860 stečajeva, od čega je Fininih manje od pola: 3780 od početka primjene predstečajnog zakona. Uvođenju stečaja po sili zakona zasad se nisu usprotivili predstavnici Svjetske banke i EBRD-a. Ono je odgovor na prekasno pokretanje stečaja. Kao inicijativa odvjetnika Miće Ljubenka, člana radne skupine za stečajne promjene, usvojeno je iz niza razloga. Iz tog problema generirali su se dugotrajni stečajevi, sporni odnosi i parnice, velik broj vjerovnika te mala vrijednost slobodne imovine. Upravo protiv male stečajne mase Ljubenko predlaže rješenje koje bi stečajnom upravitelju omogućilo prvenstvo u odluci za pobijanje radnji dužnika prije stečaja, a ako on to pravo ne iskoristi, mogli bi ga konzumirati stečajni vjerovnici. O čemu je riječ?
120dana
blokade granica je za stečaj
Prema sadašnjem zakonu, kaže on, stečajni vjerovnici to pravo imaju u ime i za račun stečajnog dužnika. Stoga takve tužbe gotovo i ne postoje, iako dužnici "gotovo u pravilu prije prijedloga stečaja preusmjeravaju tražbine cesijama te zasnivaju založna prava i poduzimaju druge radnje koje rezultiraju vrlo malim vrijednostima neopterećene raspoložive stečajne mase nakon otvaranja stečaja". "U samo nekoliko iznimnih primjera tužbe su neodgovorno podignute i gubitkom spora dodatno su opteretile stečajnu masu", kaže Ljubenko, dodajući da se efikasnim mehanizmom preventivno može na prihvatljivu razinu svesti poduzimanje pobojnih radnji prije stečaja.
Prijedlog je uputio u konzultaciji sa sucima i odvjetnicima. U očuvanju imovine stečajnog dužnika neposredno prije pokretanja stečaja uočena je, kaže, potreba za promjenom zakonskog uređenja jer sadašnje ne štiti stečajnu masu."Stečajni postupak, čak i pravodoban, bez minimalno očuvane stečajne mase, neće dati ni minimalno namirenje neosiguranim vjerovnicima, a prava založnih vjerovnika ne štiti stečaj, nego njihovo založno pravo".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu