Ne baš neočekivano, broj poreznih obveznika tijekom prošle porastao je praktično u svim kategorijama obveza, od PDV-a i poreza na dobit pa do poreza na dohodak. Pritom je po najvećim stopama, između osam i deset posto, rastao broj obveznika u sferi oporezivanja dohodaka, bilo da se radi o dohocima od samostalne djelatnosti ili onih od imovine – s osnove iznajmljivanja u turizmu ili pak (dugoročnih) najmova i zakupa.
Podaci Porezne uprave i lani su tako potvrdili, primjerice, da su u pokretanju poduzetničke djelatnosti tzv. paušalni obrti najčešći izbor. Na kraju 2024. u tom modelu oporezivanja dohodaka od samostalne djelatnosti bilo je gotovo 88.300 obrta ili za oko 11.400 više nego godinu.
Budući da je paušalni način oporezivanja jedan od najpovoljnijih oblika poslovanja, a usto je i administrativno (u smislu vođenja knjiga) jednostavan, to ne čudi, No, njihov rast iz godine u godinu zanimljiv je prije svega zbog činjenice da su se prije nekoliko godina “paušalci” našli pod pojačanim reflektorima Porezne uprave.
Uočeno je, naime, uočeno da su se porezne pogodnosti paušalnog obrta u sve većoj mjeri počele koristi za prikriveni nesamostalni rad i općenito za izbjegavanje (većih) poreznih obveza. Zbog toga su svojedobno pokrenute i pojačane kontrole načina poslovanja “paušalaca”, ponajprije u djelatnostima u kojima je njihov broj najviše “bujao”.
U prvom valu propitivanja načina poslovanja i mogućih obilježja prikrivenog radnog odnosa na meti su se ponajprije našle djelatnosti iz područja IT sektora te kategorije Stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti i Administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti.
Pod jačom prismotrom
Je li u tim djelatnostima rast broja i lani bio najizraženiji, koliko su učestali nadzori te koliko je poreznih rješenja o dodatnim poreznim obvezama izdano po provedbi nadzora, do zaključenja Poslovnog dnevnika nismo uspjeli dobiti odgovor iz Porezne uprave. U poslovnoj zajednici s tim u vezi sporadično se i dalje čuje da se paušalni obrti nerijetko otvaraju suprotno intenciji zakona da se tim načinom oporezivanja olakša poslovanje mikropoduzetnika.
Kako bilo, i tijekom prošle godine mnogo je manje povećan broj obrtnika u režimu oporezivanja na temelju poslovnih knjiga, pa je udjel paušalaca dodatno porastao, s preklanjskih 54,2 na 57,5 posto krajem prošle godine. Promatra li se nešto duže razdoblje, broj paušalaca je npr. u protekle četiri godine povećan za oko 36.000 ili gotovo 70 posto.
Inače, prema Registru poreznika obveznika pri Poreznoj upravi, broj onih koji ostvaruju dohodak od poduzetničkih aktivnosti u 2024. je u odnosu na godinu prije u prosjeku (u svih pet kategorija poreznih obveza) porastao za 6,5 posto.
Pritom je znatno više od prosjeka povećan i broj obveznika poreza na dohodak od imovine. Kod onih s osnove turističkog iznajmljivanja, primjerice, lani je povećan za oko 8300, na 112.300, a u protekle dvije godine za 15-ak tisuća. Glavnina iznajmljivača soba i apartmana, odnosno njih gotovo 111 tisuća, u sustavu je paušala.
Izlasci iz sive zone
Kad je pak riječ o obveznicima poreza na dohodak od imovine s osnove (dugoročnih) najmova i zakupa, njihov broj raste i nešto jače. Samo lani povećan je za više od 19 tisuća, na ukupno 227,5 tisuća. U usporedbi s pretprošlom godinom danas ih je za oko 36 tisuća više, što očito odražava i trend pojačanog prijavljivanja te djelatnosti.
A s obzirom na porezne promjene u području oporezivanja nekretnina (uvođenje poreza na one u kojima se ne živi i nisu u dugoročnom najmu) koje su stupile na snagu početkom ove godine, ova bi se godina mogla pokazati i zanimljivijom i u pogledu broja tih obveznika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu