Zeleno gospodarstvo
Zeleni turizam

Naše destinacije sve više prepoznaju važnost održivosti i zato su nagrađene u svijetu

Devet nositelja plakete Green Destination predvodnici su razvoja novog koncepta.

Borivoje Dokler
14. travanj 2025. u 11:36
Priznanje Nacionalnom parku Mljet otvara vrata za sudjelovanja u europskim projektima vezanima za održivi razvoj te pristup dodatnim financijskim sredstvima čime će moći dodatno unaprijediti održive prakse unutar parka/NP Mljet

Na nedavno održanom vodećem turističkom sajmu ITB u Berlinu, zlatnom plaketom Green Destination nagrađen je Nacionalni park Krka, a Nacionalni park Mljet i Vukovarsko-srijemska županija dobili su srebrnu plaketu.

Hrvatska tako trenutno ima devet turističkih destinacija s priznanjem Green Destinations: dvije sa zlatnim, pet sa srebrnim i dvije s brončanim statusom, a nekoliko ih je još u postupku certificiranja. Osim toga, naša zemlja je proglašena najpoželjnijom destinacijom za 2025., zahvaljujući glasovima više od milijun korisnika portala European Best Destinations, a Nacionalni park Mljet zauzeo je visoko 8. mjesto na popisu najpoželjnijih europskih destinacija.

Iz prvog pokušaja

Green Destination certifikat međunarodno je priznanje koje potvrđuje izvrsnost u upravljanju održivim destinacijama. Program certificiranja temelji se na smjernicama Globalnog vijeća za održivi turizam (GSTC) i prati napredak kroz mjerljive indikatore održivosti. Certifikat ocjenjuje ključne aspekte održivog upravljanja, uključujući zaštitu prirode i baštine, upravljanje otpadom, energetsku učinkovitost te borbu protiv klimatskih promjena. Također, prepoznaje napore destinacije u očuvanju turističke atraktivnosti kroz implementaciju politika i planova temeljenih na principima održivog razvoja.

Suradnja s lokalnim stanovništvom

Priznanje lokalnoj zajednici osigurava bolje upravljanje turizmom i očuvanje resursa.

Nella Slavica, ravnateljica Javne ustanove Nacionalni park Krka, ističe kako je za njih zlatno Green Destinations veliko postignuće, ali i za Hrvatsku kao turističku destinaciju. “Ponosni smo što smo postali tek drugi nacionalni park u svijetu s tim prestižnim priznanjem, što potvrđuje našu predanost održivu turizmu i očuvanju prirodne i kulturne baštine. Ono je rezultat dugogodišnjeg sustavnog rada na održivu razvoju, upravljanju posjećivanjem, zaštiti prirode i suradnji s lokalnom zajednicom.

Osim što donosi još veću prepoznatljivost Parka na globalnoj razini, to priznanje privlači posjetitelje koji cijene održive destinacije, a lokalnoj zajednici osigurava bolje upravljanje turizmom i očuvanje resursa. Osobno, ono mi je potvrda da smo na pravom putu, da naš trud i predanost donose rezultate, ali i veliku odgovornost, da nastavimo razvijati održivi turizam i uvoditi inovativne prakse u našu djelatnost, kako bismo i dalje bili primjer drugima”, kaže Nella Slavica i dodaje kako je proces certificiranja bio iznimno zahtjevan te je uključivao 84 stroga kriterija podijeljenih u šest kategorija.

Ideja za prijavu došla im je na proljeće, realizirala se kroz ljeto, a priznanje je stiglo početkom jeseni prošle godine. “To je relativno kratko razdoblje, koje je, moram priznati, bilo dosta intenzivno. Nakon početnog upoznavanja s kriterijima i samom platformom, slijedio je postupak prikupljanja građe i pisanja opisnih dokumenata. Na tome su radile i surađivale kolege iz brojnih službi i odsjeka. Prijavu u aplikaciji zaključili smo u ljeto.

Delegacija hrvatskih dobitnika priznanja Green Destinations na najvećem turističkom sajmu u Berlinu/PD

Bila sam vrlo optimistična jer sam vjerovala da će Green Destinations u prijavi prepoznati ne samo znanje, već i dugogodišnji predani rad i trud svih djelatnika Nacionalnog parka u kreiranju održivog načina posjećivanja koji uključuje zaštitu naših prirodnih vrijednosti uz maksimalni doživljaj posjetitelja. Ipak, zlatno priznanje koje smo dobili iz prvog pokušaja sve nas u Parku ispunilo je ushitom i velikim zadovoljstvom”, otkriva Nella Slavica i dodaje kako certifikat omogućuje bolju promociju Parka kroz globalne platforme i mreže održivog turizma te otvara mogućnost za suradnju s drugim destinacijama koje dijele iste vrijednosti i potiče razvoj novih održivih turističkih proizvoda.

“Održivost je smjer u kojem ide turizam u cijelom svijetu. Zadnjih godina svjedočimo nezadovoljstvu lokalnog stanovništva i ograničenju broja posjetitelja u najpoznatijim svjetskim destinacijama. Mi već godinama promišljamo o održivom razvoju i upravljamo u skladu tim.

S jedne strane, radimo na prostornoj i vremenskoj disperziji posjećivanja kako bismo rasteretili naš najpoznatiji i najposjećeniji lokalitet, Skradinski buk. Stoga posjetiteljima predstavljamo gornji tok rijeke Krke kako bismo ih potaknuli da posjete i taj dio Parka. Najvažniji koraci koje smo u skladu s tim poduzeli jesu ograničenje broja posjetitelja na Skradinskom buku i ograničenje kupanja na njemu, te uspješna realizacija projekta Nepoznata Krka – skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke.

S druge pak strane, moramo voditi računa o zadovoljstvu i interesima lokalnog stanovništva jer Park obuhvaća područje čak četiriju gradova i triju općina te brojnih poslovnih partnera, turističkih agencija i ugostitelja. Održivi turizam koncept je koji uspješno spaja sve te dionike, da se poslužimo rječnikom Green Destinations”, kaže ravnateljica Nacionalnog parka Krka i obećaje da će održiv razvoj ostati njihov trajni smjer.

Da je održivi turizam nužnost, a ne samo trend, slaže se i Ivan Sršen, ravnatelj Javne ustanove Nacionalni park Mljet. “Hrvatska, s obzirom na svoju iznimnu prirodnu baštinu, ima sve predispozicije za razvoj turizma u tom pravcu, potičući odgovorno ponašanje i održive poslovne modele. Nacionalni parkovi u tome imaju ključnu ulogu kao predvodnici ekoloških standarda te kao modeli održivog razvoja u koje će se ugledati ostale destinacije u Hrvatskoj”, smatra Sršen i ističe kako je srebrna medalja iz Berlina veliko je priznanje za Park i potvrda dugogodišnjeg rada na očuvanju prirode i razvoju ekološki prihvatljivog turizma.

“Ovakva nagrada posebno nas veseli budući da svjedoči o razvoju destinacije kroz suradnju Javne ustanove Nacionalni park Mljet s lokalnom zajednicom i jedinicom lokalne samouprave, a sve uz svakodnevni život i ulaganja u otočkim uvjetima koje obilježavaju izazovi prometne povezanosti s kopnom i ostalo. Ovo priznanje pokazuje da smo prepoznati na međunarodnoj razini kao primjer dobre prakse što nas dodatno motivira da nastavimo s održivim upravljanjem i zaštitom ovog jedinstvenog prostora”, kaže Sršen i dodaje kako se za osvajanje priznanja moralo zadovoljiti niz strogih kriterija.

“Najveći izazov bio je dokazati kvalitetnu i sustavnu komunikaciju između lokalne zajednice i Javne ustanove Nacionalni park Mljet, posebno u kontekstu seta pitanja teme ‘Društveno blagostanje’. Jedan od ključnih kriterija za dobivanje medalje bilo je jasno definiranje prava lokalnog stanovništva te način na koji Nacionalni park komunicira o njihovim pravima te na koji ih uključuje u procese planiranja i razvoja. Specifičnost otoka Mljeta, a tako i Nacionalnog parka ističe se malim brojem stanovnika i snažno povezanom lokalnom zajednicom, koja se u velikoj mjeri oslanja na usmenu komunikaciju.

Iako je ta bliska, neformalna razmjena informacija posve funkcionalna unutar zajednice, bilo ju je izrazito teško pretočiti u formalne dokumente i sustave koje su evaluatori zahtijevali kao dokaze. Pronalaženje načina da takav model prilagodimo međunarodnim standardima održivosti zahtijevalo je puno dodatnog truda i prilagodbi”, otkriva Sršen. Na ideju o prijavi došli su krajem 2023. i odmah su odlučili krenuti u proces prilagodbe.

Dokumentaciju su počeli pripremati u proljeće 2024., a prijavu su službeno podnijeli u kolovozu. “Ova medalja predstavlja veliko međunarodno priznanje i dodatno potvrđuje Nacionalni park Mljet kao vodeću destinaciju održivog turizma. Naš cilj je privući posjetitelje upravo zbog održivog razvoja parka – zbog netaknute prirode, ekološki prihvatljive infrastrukture i odgovornog upravljanja resursima.

Priznanje nam je donijelo veću vidljivost među ekološki osviještenim putnicima, ali i institucijama koje podržavaju održivi turizam. Očekujemo da će sve veći broj posjetitelja birati Nacionalni park Mljet upravo zbog njegove posvećenosti očuvanju prirode, što će dugoročno doprinijeti i razvoju lokalne zajednice. Osim toga, nagrada nam otvara vrata za sudjelovanja u europskim projektima vezanima za održivi razvoj te pristup dodatnim financijskim sredstvima, čime ćemo moći dodatno unaprijediti održive prakse unutar parka”, smatra Sršen.

Osim naših morskih destinacija, nosioci Green Destinations certifikata su i naša kontinentalna turistička odredišta. Prošle godine brončani certifikat dobila je Zagrebačka županija, kojoj je održivost ključna komponenta svih aktivnosti, napominje Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije. “Intenzivno radimo na jačanju konkurentnosti i izvrsnosti destinacije kroz edukaciju dionika, poticanje lokalne proizvodnje, digitalizaciju i snažnu uključenost u europske održive mreže.

Poseban naglasak stavljamo na izradu Plana upravljanja destinacijom, koji je u fazi izrade od listopada 2024. godine. Ovaj planski dokument od iznimne je važnosti jer pruža dugoročan pregled razvoja turizma temeljen na regenerativnim principima, osiguravajući ravnotežu između gospodarskog razvoja i kvalitete života lokalne zajednice”, kaže Ivana Alilović i posebno ističe da su jedna od samo 40 odabranih destinacija na razini Europske unije u sklopu prestižnog projekta D3HUB – europske platforme za zelenu i digitalnu tranziciju turizma.

“Naša uloga u tom projektu osigurava izravan pristup inovacijama, znanjima i razmjeni iskustava s vodećim europskim regijama, što Zagrebačkoj županiji daje stratešku prednost u implementaciji modernih i održivih rješenja”. Kaže kako je certifikat značajno doprinio međunarodnoj prepoznatljivosti, što se vidjelo kroz nastup na Swiss International Holiday Exhibitionu u Luganu i nagradu za destinaciju izvrsnosti. “Povećana je potražnja za boravkom u Zagrebačkoj destinaciji, posebno među gostima koji traže održiva iskustva. Važno je istaknuti da smo gospodarski najpotentnija destinacija u Hrvatskoj, a upravo u Svetom Ivanu Zelini otvoren je prvi heritage hotel, što dodatno potvrđuje smjer kvalitete koji slijedimo”, otkriva Ivana Alilović.

84

kriterija treba zadovoljiti u procesu certificiranja

I kontinent nagrađen

Na sajmu u Berlinu srebrni Green Destinations dobila je Vukovarsko-srijemska županija, postavši naša treća kontinentalna regija s tim priznanjem. Majda Jakša, direktorica Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije kaže kako je smjer razvoja turizma na nacionalnoj razini vrlo jasan i utemeljen na održivom razvoju.

“Krovni strateški dokument zato i nosi naziv Strategija razvoja održivog turizma do 2030. godine. Stoga sve destinacije, pa tako i Vukovarsko-srijemska županija, prate taj nacionalni smjer razvoja i upravljanja turizmom. U konačnici, neovisno o tome radi li se o nacionalnoj ili svjetskoj razini, održivo upravljanje turizmom je imperativ za svaku destinaciju koja želi biti konkurentna na tržištu”, zaključuje Majda Jakša.

New Report

Close