Činjenica da hrvatski Zakon o javnoj nabavi ne poznaje "građevinske radove" kao zasebnu kategoriju velik je problem građevinskim tvrtkama koje žele sudjelovati na javnim natječajima.
Kako ističe Zdenko Karakaš, direktor Udruge poslodavaca u graditeljstvu Hrvatske udruge poslodavaca (HUP-UPG), stanje se, na žalost, neće puno promijeniti ni novim zakonom, koji je u javnoj proceduri. Na radionici "Osiguranje fer tržišne utakmice u interesu sigurnosti izvođača, zaposlenika i podizvođača", koja je održana prošloga tjedna, Karakaš je upozorio na to da zakoni u zemljama koje su nam uzori, ponajprije Austriji i Njemačkoj, imaju detaljno razrađenu materiju koja precizno i zasebno regulira građevinske radove u javnoj nabavi.
Neprimjerene cijene
"U prijedlogu toga zakona nedostaju odredbe koje su specifične za građevinske radove, primjerice, tehničke specifikacije za građenje, ugovor za građenje, sve je podvedeno pod isti nazivnik: radovi, roba i usluge. Zbog toga se u procesu javne nabave javljaju improvizacije naručitelja i prostor da svatko tumači stvari kako mu odgovara. Ovako neuređenim pravnim odnosom pogoduje se naručitelju, a na štetu ponuđača. Kako naručitelj drži blagajnu, svi se moraju prilagodi njemu, iako to najčešće znači na štetu vlastite tvrtke i prakse u cijelom sektoru", ističe Karakaš.Zakon predviđa da ponuditelj "može, ali ne mora " biti isključen iz natjecanja ako ne isplaćuje minimalnu plaću i doprinosa. Udruga poslodavaca u graditeljstvu i Sindikat graditeljstva Hrvatske traže strogo poštovanje kolektivnog ugovora za graditeljstvo. U Austriji je njegova primjena obvezna. To sprječava nelojalnu konkurenciju, rad na crno i uvodi red u male i srednje tvrtke.
Kao jedan od problema koji unose kaos u građevinski sektor u HUP-u ističu dampinške cijene. U gotovo 100 posto slučajeva jedini kriterij za odabir najboljeg ponuđača najniža je cijena. U nas mnogi ponuđači idu na natječaj s cijenom koja je toliko niska da, osim što ne jamči da će projekt biti završen kvalitetno i na vrijeme, stvara gubitke i samom izvođaču. Zdenko Karakaš zauzima se za ekonomski opravdanu, a ne najniže ponuđenu cijenu. Kako je na radionici kazao Matthias Woghlemuth, pravni savjetnik Odjela za građevinu Austrijske gospodarske komore (WKÖ), u Austriji, a i u većem dijelu EU, tom su problemu doskočili odredbama o "neprimjerno niskim cijenama". Svaki ponuđač čija cijena odskače 20 i više posto od prosjeka ostalih ponuda mora objasniti svoju poslovnu računicu. Ako ne ponudi zadovoljavajuće objašnjenje, automatski se isključuje iz natječaja.
Podizvođači
Zakon kaže da u javnom natječaju glavni izvođač treba navesti podizvođače i naručitelj ih i ima pravo znati. I pitanje plaćanja i transparentnosti ugovora u HUP-u smatraju problematičnim. Plaćanje podizvođača u Hrvatskoj je jedan od većih problema, ali ga treba riješiti zakonom o financijskoj disciplini. U Austriji pak plaćanje tvrtkama podizvođačima nije gotovo nikakav problem: većina ponuditelja ondje mora predočiti nadležnim tijelima dokaz da nemaju dugova podizvođačima. U Hrvatskoj su pak mnoge manje tvrtke koje rade za veće građevinske kompanije u velikim problemima jer im one ne žele ili ne mogu platiti obavljene radove. Zakon kaže da naručitelj posla plaća direktno podizvođačima.
Nelojalni komunalci
U pravilu je ugovor između izvođača i podizvođača tajan. No, naša zakonska regulativa kaže da izvođač mora naručitelju priložiti račune podizvođača prema izvođaču koje će onda platit naručitelj. Zdenko Karakaš smatra da je to neprovedivo i da je to mogao propisti samo netko kome građevinski proces nije poznat. Kao velik problem građevinskih tvrtki pri dobivanju posla na javnom natječaju u HUP-u ističu i komunalne tvrtke. Mnogi su komunalci, naime, javnim novcem nabavili građevinsku tehniku, koju primarno koriste za svoje komunalne poslove. No, često s tom građevinskom operativom sudjeluju na javnim natječajim. Nelojalna su konkurencija jer, zbog javnog financiranja, mogu ponuditi puno niže cijene.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.samo ime puno govori o firmi i planu poslovanja, samo što im uvijek izgore kooperanti, a oni se uvijek nekako izvuku, valjda uz blagoslov na hodniku ministarstva, [emo_smijeh]smiješna je ova država već odavno
jednom davno prije 10god bio sam nadzor na jednoj školi ‘bogu iza nogu’ gdje je tvtrka ‘Fenix’ dala ponudu koja je bila nebulozna, npr. vodonepropusni beton MB30 za nekih 320kn, sama cijena betona je tada bila toliko,plus aditiv po m3 cca 50kn, plus transport 50kn pom3 plus dodatak za km, plus normalno ugradnja koa se kreće oko 100-120kn po m3. Dakle realna cijena samo za tu stavku bila bi tada cca oko 600kn, a ovi imaju 320 hahaha?
I kako su isti poslovali evo do dan danas? Uvijek uzmu novog podizvođača i ne plate mu. I tako jedno 10 godina dok sad napokon nisu u stečaju!!!!!!!!!!!!
Ali još uvijek dobivaju javne natječaje?!?!?!?!?!?!?!
da bi se sustav u građevinarstvu napravio treba mnogo posla koji trebaju napraviti najstručniji ljudi u državi. no među mnoštvom zaposlenim u tim tijelima, kako skakavci su se namnožili ekonomsti i pravnici koji veze nemaju ni s čim, i nikad neće napraviti ni prvi korak a kamoli ustrojiti sustav. jedina posljedica njihovog eksponencijalnog razmnožavanja u tijelima vezanim za građevinarstvo jest da su sada svi propisi pretvoreni u fiškalski kupus, nerazumljiv, neprecizan, podložan bezbrojnim tumačenjima i vrlo često neprovodiv, isto kao i u pravosuđu.
dok je ovaj g. karakaš, tuđmanov ministar graditeljstva prije nego ga je izguralo crkveno lobiranje za juru radića, bio ministar, propisi su bili recimo 80% blizu zapadnoj europi, taman za onoliko koliko je hrvatska bila bliže zapadu od zemalja istočnog bloka. svaki novi zakon koji su donijeli bivao je sve gori i sve dalji od zapadne europe i tržišnog načina razmišljanja.
Uključite se u raspravu