Najviše trupaca od Hrvatskih šuma u 2025. kupuju Darko Pervan i ‘Šerif’

Autor: Marija Brnić , 07. siječanj 2025. u 06:28
Hrvatske šume objavile su odluku o raspodjeli drvnih trupaca iz redovite sječe u 2025. i to je osma godina primjene takvog posebnog modela usuglašenog između poduzetnika iz branše udruženih pri HGK i državne tvrtke koja gospodari šumama/G. Kovačić/PIXSELL

Po povlaštenoj cijeni raspodijelit će se 2,3 milijuna kubnih metara trupaca među 430 poduzetnika.

Dramatične dvije poslovne godine, 2023. i 2024. su iza drvne industrije, no i unatoč manjim prihodima i teškoćama s održavanjem tekuće likvidnosti s kojima su se suočavali mnogi od poduzetnika, kao i problemima s padom narudžbi, potražnja za sirovinom ne jenjava.

Hrvatske šume objavile su odluku o raspodjeli drvnih trupaca iz redovite sječe u 2025., kojim se vrijednu sirovinu omogućuje kupiti po povlaštenim cijenama za količine iz odobrene kvote za prethodnu godinu, po osnovu dokazanih fakturiranih računa, te uredno podmirenih obveza.

To je osma godina primjene takvog posebnog modela usuglašenog između poduzetnika iz ove branše udruženih pri HGK i državne tvrtke koja gospodari šumama, a i u ovoj godini raspodijelit će se ukupno jednake količine trupaca, ukupno 2,3 milijuna kubnih metara trupaca.

127

tisuća kubika moći će kupiti Šerif Export-Import, tvrtka koja tradicionalno dobiva pojedinačno najveću količinu

Sve isto kao i lani
Ukupno će se kroz provedeni natječaj vrijednu sirovinu podijeliti između 430 poduzetnika, što je 20-ak manje nego u prošloj godini, a, najveći dio ili bolje rečeno osim nekih iznimki, zadovoljio je uvjete za odobrenje jednake jednake količine koja mu je bila odobrena i u prethodnoj godini.

Drugim riječima, najveći kupci trupaca od Hrvatskih šuma i u 2025. godini bit će tvrtke najvećeg “igrača” u hrvatskoj drvnoj industriji Darka Pervana. Njegovi Spin Valis, Bjelin, Bjelin – pogon Ogulin, Bjelin Otok i Bjelin Spačva ukupno će moći kupiti od Hrvatskih šuma nešto više od 184 tisuće kubika drva, različitih vrsta.

Drugi po visini ukupne količine i ove godine bit će Šerif Export-Import, tvrtka koja tradicionalno dobiva pojedinačno najveću količinu, gotovo 127 tisuća kubika, i to isključivo bukve, a dvije vlasnički povezane tvrtke kupit će još 17 tisuća kubika.

Prema objavljenim podacima, koji još nisu konačni, budući da su u tijeku obrade žalbi na objavljene rezultate javnog natječaja, najveći dio kupaca, njih 400-tinjak, i dalje su manji proizvođači s količinama manjima od 10 tisuća kubnih metara.

Godinama su odluke o raspodjeli godišnjih količina trupaca bile predmet javnih rasprava i negodovanja, no takvi tonovi za ovogodišnju kvotu zasad izostaju. Dijelom je razlog što su se prošle godine rasprave s Hrvatskim šumama vodile oko visine cijena za izvanredne količine sirovine nastale nakon oluje tijekom 2023., a za koje su na kraju tvrtke uspjele izboriti nešto bolje uvjete.

Nezadovoljstvo za uvjete raspodjele za ove, redovite količine ne pokazuje više ni Nikola Požgaj, poduzetnik koji je godinama u “ratu” i u arbitražnim postupcima s Hrvatskim šumama upravo zbog raspodjele trupaca. Neke od njegovih tvrtki i ovu godinu dobivaju manje količine, pa je Massive Lumber u odnosu na količinu za 2024. (21 tisuću kubika) odobreno ugovaranje za 91% manje kubika (1,8 tisuća).

“Za nas je to očekivano, no sve ide svojim tijekom, jer ionako od Hrvatskih šuma nabavljamo samo petinu potrebne sirovine, snalazimo se na drugim tržištima”, kaže Požgaj, koji ukazuje kako se nastavlja praksa da “finalisti” i dalje osiguravaju manje količine u odnosu na pilane, kojima je posebice u uvjetima koji trenutačno prevladavaju na tržištu, jednostavnije pravdati količine.

Tvrtke najvećeg ‘igrača’ u hrvatskoj drvnoj industriji Darka Pervana, ukupno će moći kupiti nešto više od 184 tisuće kubika/D. Javorović/PIXSELL

Još dvije godine primjene
Među tvrtkama kojima je smanjena količina drva za ovu godinu je i PPS Majur, jedna od tvrtki obitelji Filipa Galekovića, čelnika Udruženja drvno-prerađivača pri HGK-u, koja će od Hrvatskih šuma moći kupiti tek 28% od lanjskih 15-ak tisuća kubika. Manje će kvote za trupce imati još tvrtke Ciprijanović i Drvoproizvod, koji će od lanjskih nešto više od 20 tisuća kubika ugovore moći zaključiti za oko 20% manje količine.

Jedan od hrvatskih poznatijih finalista i brendova namještaja je Prostoria, koja godinama kroz model raspodjele trupaca ne uspijeva doći do željenih količina, a kao i lani i u 2025. ionako simbolična kvota dodatno je smanjena, na 2,1 tisuću kubnih metara.

Mogućnost kupnje trupaca od Hrvatskih šuma po povlaštenoj cijeni za drvnu industriju sa stajališta proizvođača smatra se jedinom aktivnom politikom države prema toj proizvodnji, no i on je konstantno kritiziran, jer namjera kojom je utvrđen ovaj model raspodjele Pismom o razumijevanju za ugovaranje okvirnih i godišnjih ugovora za kupoprodaju trupaca s kraja 2017. bila je smanjiti prodaju sirovine i manju obradu drva, a povećanje proizvodnje finalnih proizvoda.

O rezultatima se malo govori, no iz redova proizvođača konstantno dolazi nezadovoljstvo. Među ostalim se čuje kako strane investicije u ovaj sektor ne dolaze u proizvodnju namještaja, nego prvenstveno u pilane i parkete, radi kvalitetnog hrasta. Ovaj model prodaje vrijedne sirovine ugovoren je uz odobrenje EK i ograničen na razdoblje od deset godina, pa se i njegova primjena polako približava kraju.

Komentari (1)
Pogledajte sve

<p>Oni koji rade i prerađujua ne švercaju sa oblovinom treba dati najveći potrebni dio</p>

New Report

Close