Najveće Black Friday prevare: Kako su kupci ostali bez tisuća eura

Autor: Poslovni.hr , 28. studeni 2024. u 10:26
FOTO: REUTERS/Benoit Tessier

Crni petak donosi velike popuste, ali i opasnost od prijevara. Saznajte kako su kupci ostali bez novca i kako se zaštititi.

Dok trgovci najavljuju rekordne popuste za ovogodišnji Black Friday, stručnjaci upozoravaju na sve sofisticiranije prevare koje ostavljaju kupce bez značajnih svota novca. Prošle godine samo u SAD-u zabilježeno je više od 95 milijuna eura štete od Black Friday prijevara, dok su u Europi iznosi također alarmantni.

Najskuplje prevare koje su šokirale svijet

Lažne designer trgovine odnijele milijune

Skupina prevaranata iz Kine kreirala je mrežu od preko 36.000 lažnih web trgovina koje su savršeno kopirale izgled poznatih brendova poput Guccija i Louis Vuittona. Kupci su plaćali pune cijene za krivotvorene proizvode ili nisu dobili ništa, a procjenjuje se da je šteta premašila 14,7 milijuna eura.

Prevara s nepostojećim PS5 konzolama

Tijekom pandemije, kada je PlayStation 5 bio nedostupan, prevaranti su iskoristili situaciju kreirajući lažne web shopove koji su “prodavali” konzole po sniženim cijenama. Tisuće kupaca platilo je između 300-400 eura za konzole koje nikada nisu stigle, a mnogi su izgubili i podatke s kreditnih kartica.

Bizarne metode prevaranata

AI generirane lažne recenzije i deepfake reklame

Prevaranti koriste računalne programe za stvaranje lažnih recenzija i videozapisa s poznatim osobama koje naizgled promoviraju nepostojeće proizvode. Jedna grupa prevaranata zaradila je preko 2 milijuna eura prodajući nepostojeće “čudesne” proizvode za mršavljenje.

QR kod zamke u trgovačkim centrima

Nova metoda prevare uključuje postavljanje lažnih QR kodova u trgovačkim centrima koji vode na zlonamjerne stranice. Kupci koji skeniraju kodove misleći da će dobiti dodatne popuste, nesvjesno instaliraju štetne programe ili dijele svoje bankovne podatke.

Kako su žrtve izgubile životnu ušteđevinu

Posebno je potresna priča 67-godišnje umirovljenice iz Floride koja je izgubila 23.000 eura nakon što je pokušala kupiti luksuzni namještaj preko lažne Instagram reklame. Prevaranti su je uvjerili da uplati novac preko kripto valuta, nakon čega su nestali.

Kako se zaštititi od prevara

  • Koristite isključivo kreditne kartice za online kupovinu
  • Provjerite URL adrese trgovina
  • Ignorirajte ponude koje djeluju predobro da bi bile istinite
  • Izbjegavajte plaćanje kriptovalutama
  • Ne skenirajte sumnjive QR kodove
  • Provjerite recenzije trgovine na nezavisnim portalima

Stručnjaci predviđaju da će ove godine prevare biti još sofisticiranije zahvaljujući umjetnoj inteligenciji. Kupci trebaju biti posebno oprezni s ponudama koje stižu preko društvenih mreža, gdje se bilježi najveći broj prijevara.

Komentirajte prvi

New Report

Close