Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica predstavio je prijedlog novog Zakona o sprečavanju sukoba interesa u prostorijama Ministarstva pravosuđa i uprave, piše N1.
– U odnosu na tekst važećeg Zakona proširuje se krug obveznika, a time i nadležnost Povjerenstva. Oko 1000 novih obveznika ovog Zakona morat će objaviti podatke o imovini, a nakon isteka mandata neće se moći zaposliti na upravljačkim funkcijama u tvrtkama koje su primjerice regulirati, rekao je Malenica.
Najavio je da će od sada podatke o imovini morati podnijeti predsjednici uprave trgovačkih društava kojima je vlasnik RH i lokalne samouprave, ravnatelji zdravstvenih ustanova, HRT-a, HAKOM-a, Fonda za obnovu Grada Zagreba itd.
– Novina je da je preko 7000 članova predstavničkih tijela dužno obavijestiti o vlasničkim udjelima u poslovnim subjektima i taj se popis treba javno objaviti, kazao je ministar Malenica. Oni će morati obavijestiti i o poslovnim odnosima s drugim tvrtkama.
Rekao je i da se, što se tiče postupka pred Povjerenstvom, uvode jasni rokovi te da će sve biti brže i učinkovitije.
– Obuhvatit će dva koraka – pokretanje postupka i donošenje odluke. U slučaju da postoji prijava protiv obveznika, njega treba obavijestiti u roku od 8 dana i tražiti očitovanje. U roku od 6 mjeseci Povjerenstvo mora donijeti odluku u postupku. Pred Upravnim sudom se može pokrenuti postupak protiv Povjerenstva, rekao je Malenica.
Najavio je i promjene u odnosu na imovinske kartice.
– Podnosit će se jednom godišnje čime ćemo osigurati kontrolu i transparentnost. Uz postojeće podatke uvest će se i funkcije koje je obavljao dužnosnik dvije godine prije stupanja na dužnost te potraživanja trećih osoba. 12 mjeseci nakon isteka mandata mora se podnijeti imovinska kartica, najavio je ministar.
– Preciznije smo definirali pojam poslovnog odnosa koji sad obuhvaća najam, kupoprodaju i zakup te pojam primanja obveznika koji sad obuhvaća sva primanja obveznika, ne samo ona koja se odnose na javnu dužnost, dodao je Malenica.
Strože kontrole
Najavio je i da će se uvest sustav kontrole imovinskih kartica i unaprijediti sustav provjere.
– On će izravno uzimati podatke iz javnih registara te popunjavati podatke iz sustava kao što su Zemljišne knjige. Tako će Povjerenstvo odmah biti alarmirano o krivo unesenim podacima. U slučaju nesrazmjera Povjerenstvo obavještava Poreznu upravu koja poduzima daljnje korake, kaže.
Najavio je i da se pooštravaju kazne.
– Povjerenstvo će minimalnu kaznu moći izreći od 4.000 kuna, a maksimalnu 40.000 kuna. Moći će izreći administrativne i novčane kazne”, rekao je Malenica, javlja N1.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu