Nagrađena kontrola zračne plovidbe

Autor: Saša Paparella , 09. ožujak 2017. u 16:05
Europska komisija nagradila je partnere koji kontroliraju nebo RH, Srbije, BiH i Crne Gore/Željko Lukunić/PIXSELL

‘Jedinstveno europsko nebo 2017’.

Hrvatska kontrola zračne plovidbe (HKZP) dobila je nagradu Jedinstveno europsko nebo 2017 za multinacionalni projekt Zračni prostor slobodnih ruta na jugoistočnoj osi (SEAFRA).

Partnerima u projektu – a to su HKZP, BHANSA i SMATSA- priznanje je dodijelila Europska komisija. "Ova nagrada je veliko priznanje za projekt koji smo implementirali s našim partnerima iz susjednih država, a čime je po prvi puta u Europi uveden zračni prostor slobodnih ruta na području čak četiri države, u ovom slučaju Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Osim iznimne uštede goriva zrakoplovnim prijevoznicima, omogućili smo i značajno smanjenje emisija štetnih plinova CO2 i NOx", istaknuo je Dragan Bilać, direktor HKZP-a, prilikom preuzimanja nagrade na Svjetskom kongresu industrije upravljanja zračnim prometom koji se ovaj tjedan održava u Madridu.

Implementacijom tog projekta zrakoplovnim prijevoznicima omogućeno je da tijekom 24 sata iznad visine od 9.900 metara slobodno planiraju i provode letove bez obzira na podjelu zračnog prostora među državama i granicama njihovog područja odgovornosti koje su ostale nepromijenjene.  Riječ je o prostoru bez klasičnih ruta u kojem zrakoplovni prijevoznici planiraju let direktno između ulaznih i izlaznih točaka tog zračnog prostora.

Cilj nagrađenog projekta je povećanje sigurnosti i učinkovitosti usluga u zračnoj plovidbi te posebice zaštite okoliša smanjivanjem potrošnje goriva i emisije stakleničkih plinova. Naime, skraćenjem ruta od 1,05 milijuna nautičkih milja zrakoplovne kompanije u jednoj godini mogu uštedjeti 3,4 milijuna kg goriva, te smanjiti emisije ugljičnog dioksida za 11 milijuna kg i dušikovog oksida za 40 tona. U planu je potpisivanje Memoranduma o suradnji za Inicijativu za uspostavu zajedničkog zračnog prostora jugoistočne Europe (SECSI) kojeg će uz zemlje SEAFRA-e činiti i zračni prostori Austrije i Slovenije. Time će se do sredine 2018. uspostaviti 'free route airspace)' (FRA) prostor, što je  važno  zrakoplovnim kompanijama jer tim područjem prelazi velik dio zračnog prometa između sjeverozapadne Europe i Bliskog istoka. 

Komentirajte prvi

New Report

Close