Svaki treći student na Sveučilištu u Zagrebu studira na nekom tehničkom smjeru, izjavio je u četvrtak u Zagrebu na otvaranju konferencije 10. Dana otvorenih integracija, što ga organizira tvrtka King ICT, rektor zagrebačkog Sveučilišta Damir Boras.
"Trebaju nam veća ulaganja u obrazovanje, jer to je proizvodnja kadrova koji su potrebni gospodarstvu, a bez ulaganja u tu proizvodnju neće biti ni dovoljno potrebnih kadrova", kaže Boras. Dodaje da trenutačno u Hrvatskoj ima 17 posto visokoobrazovanih, a da je projekcija da će njihov broj u idućem razdoblju biti nešto veći od 20 posto. "U Izraelu govore o 40 i više posto. Zato Sveučilištu treba da mu poslovanje ne vodi ministarstvo", zaključuje Boras.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.rektor govori o 40% s visokim obrazovanjem u izraelu.
ne znam je li to njegova ili novinarska izjava. na vladinoj stranici piše da 40% od onih koji pohađaju više obrazovanje ide na sveučilišta, 40% na koledže a 20% na tečajeve na otvorenim sveučilištima. to je dakle postotak studenata sveučilišta u odnosu na sve koji pohađaju ono što oni zovu više obrazovanje, a ne u odnosu na ukupnu populaciju koja se školuje.
karakteristično je za sve visokotehnološke zemlje da ne daju a priori prednost diplomi, nego dopuštaju veliku konkurenciju sveučilišnih diploma tečajevima, samoobrazovanju, pa poslodavci i tržište određuju koliko diploma vrijedi.
rektor je potpuno u pravu – ministarstvo ne smije voditi sveučilište, ali isto tako vlada i sabor trebaju prestati formalno nametanje diplome na bezbroj pozicija za što nema apsolutno nikakvog opravdanja.
nametanje diplome iz društvenih znanosti za nebrojena mjesta u državnoj upravi za koja ne treba niti srednja škola predstavlja rezultat mafijaškog lobiranja sveučilišta u vladama. tako se bezvrijednim diplomama iz društvenih znanosti pokušava umjetno dati vrijednost.
ako u zagrebu na godišnju promociju doktora društvenih znanosti dođe 1500 “sretnika” a istodobno 30 ljudi doktorira na tehničkim znanostima, možemo diplomu društvenjaka slobodno nazvati bezvrijednom.
Pa naravno da je u Izraelu 40% studenata na tehničkom, ionako društvene znanosti idu honorarno. Pa od tehničkih i prirodnih znanosti ima društvo neke koristi. Pa tko jadan upisuje filozofiju, sociologiju, povijet, politologiju, novonarrstvo. Opla pa to upisuju naša elita…
Uključite se u raspravu