Mirenje u Hrvatskoj, nažalost, nije prepoznato kao alternativni način rješavanja sporova iako donosi brojne prednosti za gospodarstvo.
Poduzetnici korištenjem mirenja uvelike smanjuju ukupne troškove sporenja, štede vrijeme te ljudske i materijalne resurse, isključuju neizvjesnost rezultata spora, a što je možda najvažnije, nagodba u postupku mirenja omogućuje im sačuvati poslovni odnos, čulo se na seminaru o gospodarskim prednostima mirenja u organizaciji Američke gospodarske komore (AmCham) i Hrvatske udruge za mirenje u suradnji s američkim veleposlanstvom u Zagrebu.
Predsjednik AmChama Ivan Vidaković istaknuo je da je mirenje u SAD-u i EU jedan od najekonomičnijih i najučinkovitijih načina rješavanja sporova koji ne dovodi u pitanje tradicionalni sustav, već se on usavršava i nadopunjuje, rasterećuju sudovi… Pomoćnik ministra pravosuđa Vanja Bilić nije iznio konkretne brojke o mirenju u nas. No pohvalio se primjerom mirenja Vlade i jednog danskog investitora koji je nakon 20 godina sporenja riješen upravo prije dva dana.
Američki veleposlanik Kenneth Merten upozorio je kako RH trenutačno na sudovima ima 58.000 neriješenih trgovačkih slučajeva te da mirenje ima pozitivan učinak na gospodarsku klimu. – Brzina i učinkovitost rješavanja sporova jedno je od osnovnih pitanja koje si poslovni ljudi postavljaju kada odlučuju u koju zemlju investirati svoj novac – kazao je Merten. U SAD-u se mirenjem i sličnim oblicima izvansudski rješava više od 90 posto sporova. Mirenje unutar EU politički je prioritet. U Italiji je medijacija odnedavno obvezan korak prije tužbe u većini vrsta sporova, a po učestalosti primjene prednjače Nizozemska i Velika Britanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu