Na papiru sve savršeno, na terenu 22 milijuna kuna štete

Autor: Agencija VLM , 01. ožujak 2013. u 09:27
Guliver/Thinkstock

Ne postoji dokument koji bi obvezivao Sloveniju i Hrvatsku da jedna drugu obavješćuju u protoku rijeka i potrebi ispuštanja vode iz akumulacija.

Mještanima Pušćina koji već mjesecima opravdano pitaju tko je kriv za poplavu u studenom prošle godine napokon je stigao odgovor. Na sastanku u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje u Zagrebu zaključeno je da su glavni razlog poplave “neuvježbanost snaga zaštite i spašavanja te nepravovremena i netočna informacija”. Kad se tome pribroji starost i neodržavanost nasipa, sreća u nesreći je što nije bilo ljudskih žrtava.

Međimurska županija, ocijenjeno je, ima dobre planove zaštite i spašavanja, no "u pojedinim dijelovima oni su daleko od stvarne primjene". Prevedeno – na papiru je sve super, a u praksi baš i ne. Zaključeno je da je nepotpuna i zakašnjela informacija o količinama vode koje dolaze iz Slovenije bila jedan od razloga što su štete čak 22 milijuna kuna.

– I drugi sudionici govorili su o nedostacima u komunikaciji sa službama u državama  uzvodno. Iako se sa slovenskim kolegama komunicira svakodnevno, ne postoji nikakav službeno definiran plan postupanja, kao ni bilo kakav dokument koji bi obvezivao strane da jedna drugu obavješćuju u protoku rijeka i potrebi ispuštanja velikih količina vode iz akumulacija – kaže pročelnik Ureda za poslove župana David Vugrinec.

Na kraju je dogovoreno da se potakne sastavljanje trilateralnog međudržavnog protokola između Hrvatske, Austrije i Slovenije, da Ministarstvo poljoprivrede zajedno s Hrvatskim vodama izradu procjene stanja izgrađenosti i sanacije nasipa, ali i da poboljša sustav osposobljavanja za zaštitu od poplava. Održat će se i vježba.

Komentirajte prvi

New Report

Close