„Građani vjeruju liječnicima, ali su oprezni kad je u pitanju odnos liječnika s farmaceutskom industrijom jer se on lako može kompromitirati. Potencijal korupcije u zdravstvu je deset posto jer je riječ o najkompleksnijem području u kojem se isprepliće nekoliko odnosa: liječnik – pacijent, liječnik-farmaceutska – industrija, liječnik – prodavači medicinskih materijala, a tu je još i akademska korupcija, korupcija oko specijalizacija i slično. No, korupcija je karakterna osobina, a ne osobina profesije “, istaknuo je u petak ministar zdravlja Rajko Ostojić na predstavljanju rezultata istraživanja koje je proveo Transparency International Hrvatska (TIH) u sklopu projekta „Transparentnost – najbolji lijek protiv korupcije“. U istraživanju je sudjelovalo 1300 ispitanika, a provela ga je je od 28. veljače do 2. ožujka agencija Promocija Plus.
„Istraživanje je pokazalo kako građani vjeruju da im liječnici propisuju najbolje lijekove, ali željeli bi biti upoznati s mogućim alternativama i smatraju da pokloni farmaceutskih kompanija utječu na objektivnost liječnika pri propisivanju pojedinih lijekova“, istaknuo je Nikola Kristić, predsjednik TIH-a. Dodao je da čak 79 posto građana ocjenjuje da se nije nikada našlo u situaciji da im je liječnik propisao nepotreban lijeka dok 8,5 posto ispitanika smatra da je više puta dobilo nepotreban lijek, a vrlo rijetko ili samo jednom 7,4 posto odnosno 2,2 posto. Kad je na raspolaganju više lijekova za tretiranje nekog zdravstvenog problema na liječničku preporuku, kaže Kristić, prema ocjeni 40,2 posto građana najviše utječe učinkovitost tog lijeka, 33,8 posto smatra da je presudna suradnja liječnika s farmaceutskom kompanijom dok 12,1 posto ispitanika smatra da je kod odluke presudan trošak koji će taj lijek prouzročiti zdravstvenom sustavu.
Na pitanje hoće li građani i ubuduće imati na raspolaganju lijekove koje trebaju s obzirom na velike dugove bolnica prema dobavljačima lijekova i dugačke rokove plaćanja, Ostojić je ustvrdio da će lijekova biti, ali da će biti značajno jeftiniji. „Na novoj listi koja će biti objavljena za 20-ak dana cijene lijekova bit će niže za 15 do 20 posto“, istaknuo je Ostojić dodajući kako na taj način, ali i objedinjenom javnom nabavom, planiraju uštedjeti 600 milijuna kuna. Dio tog novca, najavio je Ostojić, bit će namijenjen i za edukaciju liječnika. Naime, i edukacija na teret farmaceutske industrije jedno je od pitanja na koje su odgovarali ispitanici u istraživanju. Njih 39,3 posto smatra da je potpuno neprihvatljivo da liječničku edukaciju plaća farmaceutska industrija i smatraju da bi taj trošak trebalo snositi javno zdravstvo. S druge strane, 20,4 posto ispitanika smatra da takav način financiranja nije problematičan dok ih 24,6 posto smatra prihvatljivim načinom s obrazloženjem da javni sustav nema novca za stručno usavršavanje liječnika.
TIH u sklopu projekt planira organizirati pet okruglih stolova u Zagrebu, Splitu, Varaždinu, Osijeku i Rijeci na kojima će se raspravljati kako postići da interakcija javnog zdravstva i farmaceutskih kompanija bude maksimalno transparentna. Prvi okrugli stol održat će se 18. ožujka u Zagrebu, a ne zna se hoće li na njemu sudjelovati i ministar Rajko Ostojić. Naime, Ostojić je od četvrtka na godišnjem odmoru i kreće u kampanju za zagrebačkog gradonačelnika. Za to vrijeme ministarstvo će voditi njegov zamjenik Marijan Cesarik.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu